Ադրբեջանցիներն ուկրաինական պատերազմի լուսանկարը ներկայացնում են որպես Արցախի խոցված ուղղաթիռի լուսանկար
Ադրբեջանցիներն ուկրաինական պատերազմի լուսանկարը ներկայացնում են որպես
Արցախի խոցված ուղղաթիռի լուսանկար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը կոչ է անում չտրվել ադրբեջանական ապատեղեկատվությանն ու չտարածել Ադրբեջանի կողմից կործանված հայկական ուղղաթիռի կեղծ լուսանկարը: Ինչպես հաղորդում  «Արմենպրես»-ը, այս մասին  «Թվիրթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը: «Ադրբեջանական լրատվամիջոցները կեղծ լուսանկար են տարածում Ղարաբաղում կործանված ուղղաթիռի վերաբերյալ: Դա ուկրաինական պատերազմից է, մի տարածեք այն»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում այսօր` նոյեմբերի 12-ին` ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են:
Արծրուն Հովհաննիսյանը չի հաստատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով երեք զոհի մասին լուրը: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը:

Азербайджанские СМИ представляют снимок украинского вертолета как фотографию карабахского вертолета
Аппарат премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики призывает не поддаваться на азербайджанскую дезинформацию и не распространять фальшивую фотографию сбитого Азербайджаном арцахского вертолета. Как сообщает Арменпресс, об этом в Твитере написал пресс-секретарь премьер-министра НКР Артак Бегларян.
«Азербайджанская пресса распространяет фальшивые фотографии сбитого якобы карабахского вертолета. Это снимок с украинской войны, не распространяйте его», - написал Бегларян.
Отметим, что 12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Подробности уточняются.
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян не подтверждает слухи о гибели троих членов экипажа в результате поражения вертолета. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян.