Անհրաժեշտ Է ամեն ինչ անել Եվրոպայի նոր բաժանումը կանխելու համար. Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներկայիս սերունդը պետք Է ամեն ինչ անի՝ կանխելու Եվրոպայի նոր բաժանումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
«Մեր սերնդի վրա Է ընկած պատասխանատվությունն անելու այնպես, որ Եվրոպայի նոր բաժանում այլեւս չլինի: Մենք այժմ պետք Է բոլոր ուժերը գործադրենք, որպեսզի նախագահ Պորոշենկոյի եւ նախագահ Պուտինի միջեւ Մինսկում կնքված համաձայնագրից հետո առաջին ծանր քայլերն իրոք իրականացվեն»,- ասել Է Շտայնմայերը հոկտեմբերի 22-ին Բեռլինում իր ամերիկացի պաշտոնակից Ջոն Քերիի հետ հրավիրած համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք պետք Է օգտագործենք մեր հնարավորությունները, որպեսզի պահպանվի Ուկրաինայի միասնությունը, որպեսզի սահմանների անվտանգության ապահովումն իրականացվի տեխնիկական դիտարկմամբ, օրինակ՝ դրոնների միջոցով, որպեսզի վերջապես դա կայանա եւ որպեսզի բուֆերային գոտին, որի ստեղծման շուրջը համաձայնություն Է ձեռք բերվել Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի միջեւ, ծառայի այն բանին, որ մարտիկներն ու զենքը վերջնականապես դուրս բերվեն այդտեղից»,-  հայտարարել Է նախարարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

МИД ФРГ: надо сделать все для предотвращения нового разделения Европы
Нынешнее поколение должно сделать все для того, чтобы предотвратить новое разделение Европы, заявил глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"На нашем поколении лежит ответственность сделать так, чтобы нового разделения в Европе больше никогда не было. Мы должны сейчас приложить все силы для того, чтобы тяжелые первые шаги после минского соглашения между президентом Порошенко и президентом Путиным  были действительно воплощены в жизнь", — сказал Штайнмайер в среду на совместной пресс-конференции в Берлине со своим американским коллегой Джоном Керри.
"Мы должны использовать наши возможности для того, чтобы единство Украины сохранялось, чтобы обеспечение безопасности границ поддерживалось техническим наблюдением, например, посредством дронов, чтобы это наконец состоялось, и чтобы буферная зона, договоренность о создании которой достигнута между Украиной и Россией, служила для того, чтобы бойцы и оружие были окончательно из нее выведены", — также заявил немецкий министр.