ՀՀ վարչապետ հանդիպել է Սպահանի նահանգապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն Իրան կատարած պաշտոնական այցի երկրորդ օրը Սպահանում հանդիպել է նահանգապետ Ռասուլ Զարգարփուրին: Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է Իրանի նահանգների և Հայաստանի մարզերի միջև համագործակցությունը, ինչին հատկապես կնպաստեն փոխադարձ այցելությունները, բարեկամական կապերի ստեղծումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Սպահանի նահանգապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին՝ իրենց նահանգ այցելելու համար և բարձր գնահատել Սպահանի հայ համայնքի դերը նահանգի զարգացման գործում:
Այնուհետև Հայաստանի վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Նոր Ջուղայի Հայոց ազգային կրթահամալիր, որտեղ Հայաստանի կառավարության անդամներին ողջունել են կրթահամալիրի սաները, ուսուցիչները և հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել կրթահամալիրի դերը հայապահպանության գործում և կառավարության աջակցությունը հայտնել ազգապահպանությանն ուղղված համայնքի յուրաքանչյուր նախաձեռնությանը:
Այսօր վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի Նոր Ջուղայի մարզամշակութային «Արարատ» միություն, կմասնակցի Նոր Ջուղայի Սբ. Ամենափրկիչ վանքի Սբ. Հովսեփ եկեղեցու 350-ամյակին նվիրված հոբելյանական հանդիսությանը:

Премьер-министр Армении встретился с губернатором Исфахана
В рамках официального визита в Иран премьер-министр Армении Овик Абрамян 21 октября посетил провинцию Исфахан, где встретился с губернатором Расулом Заргарпури. Премьер отметил важность сотрудничества между областями Армении и провинциями Ирана, чему особо будут способствовать взаимные визиты, создание дружественных связей.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, губернатор Исфахана поблагодарил премьер-министра Армении за визит и высоко оценил роль армянской общины Исфахана в развитии провинции.
Далее делегация во главе с Абрамяном посетила Армянский национальный образовательный комплекс в Новой Джуге, где членов правительства Армении поприветствовали воспитанники комплекса и представители армянской общины.
Приветствуя присутствующих, Абрамян высоко оценил роль образовательного комплекса в сохранении армян и выразил содействие правительства Армении любой инициативе общины по сохранению национальности.
Возглавляемая Овиком Абрамяном делегация 21 октября также примет участие в юбилейном торжестве, посвященном 350-летию церкви Сурб Овсеп храмового комплекса Сурб Аменапркич в Новой Джуге, а также посетит спортивно-культурный союз «Арарат».