Լիբերիայում Էբոլայով հիվանդների ընտանիքները չեն կարողանում գտնել իրենց հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբերիայի ավելի ու ավելի շատ բնակիչներ են հուսահատ փորձեր անում թեկուզ որեւէ տեղեկություն ստանալ իրենց կորած ազգականների մասին, որոնք վարակված են Էբոլա վիրուսով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գրել Է «Վաշտինգտոն պոստ»-ը:
Էբոլա վիրուսն այնքան արագորեն է տարածվել Լիբերիայում, որ  հիվանդացածներից շատերն անցել են լիբերիական բժշկության ողջ «դժոխքի» միջով:
Հիվանդներից շատերին ընդունել են առանց որեւէ փաստաթղթի, ոմանց՝ առանց ազգականների համաձայնության կամ հիվանդանոցները նրանց տեղափոխել են այլ կլինիկա: Հարյուրավոր մարդիկ դիակիզվել են, մինչդեռ նրանց ընտանիքները չեն Էլ իմացել իրենց հարազատների մահվան մասին:
Ինչպես գրում Է հրատարակությունը, Լիբերիայի կլինիկաներն այնքան են ծանրաբեռնված, որ նրանք պարզապես ի վիճակի չեն հետեւելու ողջերին ու մեռածներին: Այժմ ԱՄՆ-ի կառավարությունը եւ  արտասահմանյան մյուս պետություններն աշխատում են կատարելագործել Լիբերիայի բժշկական համակարգը: Առանձին կլինիկաներ արդեն սկսել են մահացածների ավելի ստույգ ցուցակներ փակցնել մուտքի մոտ, որտեղ հավաքվում են ազգականների բազմությունները, որոնք ցանկանում են ճշմարտությունն իմանալ հարազատների մասին:
Այդուամենայնիվ, շատերն այդպես Էլորեւիցե տեղեկատվություն չեն ստանում իրենց մերձավորների գտնվելու վայրի մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: семьи многих больных Эболой в Либерии не могут найти своих родных
Все больше жителей Либерии предпринимают отчаянные попытки найти хоть какую-то информацию о своих пропавших родственниках, зараженных вирусом Эбола. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом пишет Washington Post.
Вирус Эбола настолько стремительно распространился по Либерии, что многие пациенты прошли через весь "ад" либерийской медицины.
Многих пациентов принимали без каких-либо бумаг, иных без согласия родственников или больницы передавали другой клинике. Сотни людей были кремированы еще до того, как их семьи узнали о том, что те умерли.
Как пишет издание, клиники Либерии настолько перегружены, что они просто не в состоянии следить за живыми и мертвыми. Сейчас правительство США и другие иностранные государства работают над усовершенствованием медицинской системы Либерии. Некоторые клиники уже начали вешать более точные списки умерших у входа, где на данный момент находятся толпы родственников, желающих знать правду о родных.