Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ Էբոլա վիրուսի դեմ պատվաստանյութ են փորձարկել մարդու վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ Էբոլա մահացու վիրուսի դեմ պատվաստանյութ են փորձարկել մարդու վրա: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով տեղական ԶԼՄ-ներին, հաջող արդյունքների դեպքում պատրաստուկը կուղարկվի Արեւմտյան Աֆրիկա համաճարակի դեմ պայքարելու համար:
Օքսֆորդ քաղաքի 48-ամյա բնակչուհի Ռութ Ատկինսը առաջին կամավորն Է դարձել Մեծ Բրիտանիայում, որը որոշել Է իր վրա փորձարկել փորձարարական պատվաստանյութը: «Ես համաձայնեցի, որովհետեւ Արեւմտյան Աֆրիկայում իրադրությունն ահավոր Է, եւ ես կարող եմ ոչ մեծ ավանդ ներդնել եւ ազդեցություն գործել իրադրության կարգավորման վրա»,-պատմել Է նա, հավելելով, որ պահանջվող կամավորների վերաբերյալ հայտարարությունը լսել Է ռադիոյով: Պատվաստումից մեկ ժամ անց Ատկինսն ասել Է, որ «իրեն միանգամայն նորմալ Է զգում»:
Ատկինսն այն 60 առողջ մարդկանցից առաջինն Է, որոնք կպատվաստվեն պարզելու՝ փորձարարական ներարկումն ունի արդյոք որեւիցե կողմնակի ազդեցություն: Հաղորդվում Է, որ կենդանիների մասնակցությամբ հետազոտությունները բացասական հետեւանքներ չեն ունեցել:
The Guardian թերթի տվյալներով՝ չնայած այն բանին, որ թեստերը դեռեւս ավարտված չեն, արդեն պատրաստուկի զանգվածային արտադրություն Է գործարկվել, թողարկված Է 10 հազար չափաբաժնով առաջին խմբաքանակը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Великобритании впервые испытали вакцину против вируса Эбола на человеке
В Великобритании впервые провели испытания пробной вакцины от смертельного вируса Эбола на человеке. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, в случае удачных результатов препарат будет направлен в западную Африку для борьбы с эпидемией.
Жительница города Оксфорд (48-летняя Рут Аткинс) стала первым добровольцем в Великобритании, которая приняла решение испытать на себе экспериментальную вакцину. "Я согласилась, потому что ситуация в западной Африке ужасна, и, будучи частью этого процесса я смогу внести небольшой вклад и оказать влияние на разрешение ситуации", - рассказала она, добавив что объявление о требующихся волонтерах она услышала по радио.
Спустя один час после вакцинации, Аткинс сказала, что "чувствует себя абсолютно нормально".
Аткинс является первым из 60 здоровых человек, которые будут вакцинированы, для того чтобы выяснить, имеет ли экспериментальная прививка какие-либо побочные эффекты. Сообщается, что исследования с участием животных до сих пор не показали негативных последствий.
"Это первые испытания вакцины и должно пройти некоторое время, прежде чем мы узнаем, может ли она защитить людей от Эболы. Но мы настроены оптимистично и надеемся, что она может оказаться полезной в борьбе с этой болезнью в будущем", - отметил профессор Адриан Хилл, который занимается тестированием препарата.
По данным газеты The Guardian, несмотря на то, что пока еще не завершены тесты, препарат уже запущен в массовое производство, выпущена первая партия в 10 тыс. доз.