Համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել Ստեփանակերտ և Դոնոստիա քաղաքների միջև
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը սեպտեմբերի 13-ին Բասկերի Երկրի Դոնոստիայի (Սան Սեբաստիան) քաղաքապետարանում հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Խուան Կառլոս Իզագիրե Օրտելանոյի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ստեփանակերտի և Դոնոստիայի միջև բարեկամական և գործնական փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման և զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպման արդյունքներով Ստեփանակերտ և Դոնոստիա քաղաքների միջև ստորագրվել է Համագործակցության համաձայնագիր։  Համաձայնագրում նշվում է, որ կողմերը հիմնվելով հավասարության և փոխշահավետության սկզբունքների վրա իրականացնելու են փորձի փոխանակում և համագործակցություն տարբեր բնագավառներում։
Ըստ Համաձայնագրի` երկու քաղաքները և նրանց համապատասխան կառույցները պարբերաբար շփումներ են ունենալու՝ քննարկելու համագործակցության խնդիրները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Դոնոստիա (Սան Սեբաստիան) քաղաքը Բասկերի երկրի Գիպուսկոա նահանգի մայրաքաղաքն է, երկրի ամենահայտնի զբոսաշրջային կենտրոններից մեկն է։ Հայտնի է ֆիլմերի միջազգային փառատոնով։ Դոնոստիա քաղաքը Եվրամիության կողմից հայտարարվել է 2016 թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք։

Stepanakert and Donostia sign cooperation agreement
On September 13, Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan met with Mayor of the city Donostia (San Sebastian) of the Basque Country Juan Carlos Izagirre Hortelano in the City Hall.
During the meeting the sides exchanged views on the prospects of establishment and development of friendly and mutually beneficial working relationship between Stepanakert and Donostia.
As a result of the meeting, an Agreement on cooperation was signed between the cities of Stepanakert and Donostia.
The Agreement states that the sides will conduct exchanges and cooperation in various spheres on the basis of principles of equality and mutual benefit.
Under the Agreement regular contacts will be maintained between the cities and their relevant structures to discuss cooperation issues as well other matters of mutual interest.
Donostia is the capital of Gipuzkoa province and one of the famous tourism centers of the country. The city is also famous for its film festivals. The European Union declared the city of Donostia the EuropeanCapitalofCulture 2016.