Համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել Ստեփանակերտ և Դոնոստիա քաղաքների միջև
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը սեպտեմբերի 13-ին Բասկերի Երկրի Դոնոստիայի (Սան Սեբաստիան) քաղաքապետարանում հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Խուան Կառլոս Իզագիրե Օրտելանոյի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ստեփանակերտի և Դոնոստիայի միջև բարեկամական և գործնական փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման և զարգացման հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպման արդյունքներով Ստեփանակերտ և Դոնոստիա քաղաքների միջև ստորագրվել է Համագործակցության համաձայնագիր։  Համաձայնագրում նշվում է, որ կողմերը հիմնվելով հավասարության և փոխշահավետության սկզբունքների վրա իրականացնելու են փորձի փոխանակում և համագործակցություն տարբեր բնագավառներում։
Ըստ Համաձայնագրի` երկու քաղաքները և նրանց համապատասխան կառույցները պարբերաբար շփումներ են ունենալու՝ քննարկելու համագործակցության խնդիրները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Դոնոստիա (Սան Սեբաստիան) քաղաքը Բասկերի երկրի Գիպուսկոա նահանգի մայրաքաղաքն է, երկրի ամենահայտնի զբոսաշրջային կենտրոններից մեկն է։ Հայտնի է ֆիլմերի միջազգային փառատոնով։ Դոնոստիա քաղաքը Եվրամիության կողմից հայտարարվել է 2016 թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք։

Подписано Соглашение о сотрудничестве между городами Степанакерт и Доностия
13 сентября министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян в мэрии города Доностия (Сан-Себастьян) Страны Басков встретился с мэром Хуаном Карлосом Изагирре Ортелано.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно перспектив установления и развития взаимовыгодных дружеских и практических отношений между Степанакертом и Доностией.
По результатам встречи было подписано Соглашение о сотрудничестве между городами Степанакерт и Доностия.
В Соглашении стороны, основываясь на принципах равенства и взаимной выгоды, будут осуществлять обмен опытом и сотрудничество в разных сферах.
В соответствии с соглашением, Степанакерт и Доностия и соответствующие структуры городов будут осуществлять периодические консультации, с тем, чтобы обеспечить осуществление консультаций по обмену опытом и сотрудничеству, а также вопросам, представляющим взаимный интерес
Доностия (Сан-Себастьян) является столицей провинции Гипускоа и одним из наиболее известных туристических центров страны. Город знаменит своим международным кинофестивалем. Город Доностия был объявлен Евросоюзом Культурной столицей Европы 2016 г.