Միակողմանի զիջումները Հայաստանի համար ընդունելի չեն. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը փորձում է սահմանին սադրանքներն օգտագործել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա ազդելու համար: Սակայն հայկական զինված ուժերն իրենց մարտունակությամբ կարողանում են Հայաստանի եւ Արցախի սահմաններն անառիկ պահել եւ դժվարագույն պայմաններում պահպանել խաղաղությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գնահատմամբ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը մեկն է, եւ այն երբեք չի փոխվել` մեր երկիրը հանդես է գալիս հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու դիրքերից:  Ըստ նախարարի, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշմանը չկա այլընտրանք, եւ այս հարցում հայ ժողովուրդը պետք է դրսեւորի միասնական կամք վերջնական արդյունքի հասնելու համար:
«Խոսքը զուտ նախնիների հողում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին է: Դրան այլընտրանք չկա, եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք դրա համար: 1992-1994թթ. նրանք քանակով եւ սպառազինությամբ մեզանից շատ էին, սակայն հաղթանակը մերն էր, այժմ էլ են նրանք քանակով ու սպառազինությամբ շատ, բայց պատերազմում միայն այդ երկու չափանիշով չեն հաղթում եւ մնացյալ չափանիշները փաստում են, որ պատերազմի դեպքում հաղթող կողմը կրկին մենք ենք լինելու: Առաջին անգամ մեզ պարտադրված պատերազմում մենք պաշտպանեցինք մեր սահմանները: Բայց հակառակորդը փորձում է երկրորդ անգամ ճնշում գործադրել եւ հասնել զիջումների: Մեզ համար ընդունելի են փոխադարձ պայմանավորվածությունները, բայց անընդունելի են անհասկանալի զիջումները՝ անհայտության դիմաց»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում կայացած հանդիպման ժամանակ ասաց Օհանյանը` հավելելոց, որ հակառակորդը ռազմաշունչ հռետորաբանությամբ եւ սահմանին խախտումների միջոցով ուժ է ցուցադրում` փորձելով այդ կերպ ազդել բանակցային գործընթացի վրա:
Ըստ նախարարի, հուլիս-օգոստոսին սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերի ավելացումն ու լարվածության աննախադեպ բարձր մակարդակը հենց դրան էին միտված: «Դա չստացվեց` հայ սպաների եւ զինվորների խիզախության շնորհիվ: Դիվերսանտները ոչ միայն հետ շպրտվեցին, այլեւ կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկվեցին: Այդ լարվածության արդյունքում հակառակորդն 9 անգամ ավելի շատ կորուստ տվեց: Ես ցավում եմ, թե' մեր, թե' հակառակորդի զոհերի համար եւ միաժամանակ հայտարարում, որ հակառակորդի զոհերը իրենց երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության խղճին են», - ասաց նախարարը:
Հուլիս-օգոստոսին հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության մակարդակը խիստ բարձր էր: Հակառակորդն ամեն օր խախտում էր հրադադարի ռեժիմն ու դիպուկահարների միջոցով կրակահերթեր արձակում թե' հայկական դիրքերի, թե' խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ: Հայկական զինված ուժերի զգոնության շնորհիվ կանխվել են հակառակորդի ավելի քան երկու տասնյակ դիվերսիաները: Սահմանային լարվածության կապակցությամբ հայտարարությամբ հանդես են եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը: Սահմանային լարվածության օրերին նախարար Օհանյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք դեսպանների հետ եւ նրանց ներկայացրել իրավիճակը:

Односторонние уступки – неприемлемы для Армении: Сейран Оганян
Азербайджан пытается провокациями повлиять  на переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта. Однако, армянские вооруженные силы, благодаря своей боеготовности, в состоянии держать на надежном замке границы Армении и Арцаха и в труднейших условиях сохранять мир.
Как сообщает Арменпресс, на встрече в Государственном экономическом университете Армении министр обороны РА Сейран Оганян особо подчеркнул, что позиция Армении в вопросе карабахского урегулирования - однозначна и никогда не менялась: наша страна выступает с позиций решения этого конфликта мирным путем.  Альтернативы самоопределению народа Арцаха не существует и в этом вопросе армянский народ должен проявить единую волю для достижения окончательного результата, - считает министр.
«Речь идет о праве народа Нагорного Карабаха жить на исконной земле своих предков. Этому нет альтернативы и мы должны сделать для этого все. В 1992-1994 годах они превосходили нас по армии и вооружению, однако победа осталась за нами и сегодня они превосходят нас по численности армии и вооружений, но в войне этот критерий не является решающим, а по остальным показателям в случае войны победителями опять-таки будем мы. Впервые в навязанной нам войне мы защитили наши границы. Но противник пытается во второй раз оказать давление и добиться желаемых уступок. Для нас приемлемы взаимные договоренности, но неприемлемы и непонятны уступки в обмен на неизвестность», - сказал Сейран Оганян, добавив, что противник путем воинственной риторики и  нарушений на границе пытается демонстрировать силу и тем самым повлиять на переговорный процесс.
По словам министра, увеличение случаев нарушения режима прекращения огня и беспрецедентно высокий уровень напряженности на границе в июле-августе этого года был направлен именно на то. «Но у них ничего не получилось, благодаря мужеству наших офицеров и солдат. Диверсанты не только были отброшены на исходные позиции, но были приняты и превентивные меры. В результате этой напряженности потери противника оказались в 9 раз больше. Я сожалею как о наших, так об их жертвах и в то же время горжусь тем, что жертвы противника – на совести их военно-политического руководства», - сказал министр.
Уровень напряженности в июле-августе с.г. на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил был очень высоким. Противник ежедневно нарушал режим прекращения огня и с помощью снайперов обстреливал как армянские позиции, так и мирные  населенные пункты. Благодаря бдительности армянских ВС было предотвращено более двух десятков диверсий. В связи с приграничной напряженностью с заявлениями выступили Минская группа ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ. В дни обострения напряженности министр обороны Сейран Оганян встречался с рядом аккредитованных в Армении послов и информировал их о текущей ситуации.