Սերժ Սարգսյանը և Բակո Սահակյանը ներկա են եղել «Կրակե օղակ» օպերայի արցախյան պրեմիերային
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 1-ին Շուշիի ամրոցում ներկայացվեց հայ նշանավոր կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի «Կրակե օղակ» օպերայի արցախյան պրեմիերան: Օպերայի պրեմիերան նվիրված էր  Արցախի անկախության օրվան և Ավետ Տերտերյանի ծննդյան 85-ամյակին:
Արցախից «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Վահան Զաքարյանը նշեց, որ «Կրակե օղակ»-ի պրեմիերան շատ լավ է անցել:
«Իրադարձությանը ներկա գտնվեցին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների նախագահները, ինչպես նաև երկու երկրների մշակույթի նախարարները: Միաժամանակ հայաստանյան մի քանի խմբեր ներկայացան մի բեմում: «Կրակե օղակ» օպերան ներկայացրին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը և բալետային խումբը, ինչպես նաև «Սպեղանի», Հայաստանի պետական կամերային և «Հովեր» պետական կամերային  երգչախմբերը»,-նշեց Զաքարյանը:
Նա ընդգծեց, որ օպերայում որպես մենակատարներ ելույթ ունեցան բարիտոն Գուրգեն Բավեյանը, սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանը, տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը և այլք:
«Արցախցիների հետաքրքրությունը շատ մեծ էր: Պրեմիերան դիտելու եկած հանդիսատեսները շատ էին: Նախատեսում էինք, որ պրեմիերային կգա մոտավորապես 600 հոգի, սակայն իրադարձությանը մասնակցեց մոտ 1000 արվեստասեր»,-հավելեց նա:
Նախագծի հեղինակն ու գեղարվեստական ղեկավարը Սարինե Ավթանդիլյանն էր, դիրժորը՝ Ռուբեն Ասատրյանը, իսկ ռեժիսորը` Մարիա Սահակյանը: Գեղարվեստական նշանակալից միջոցառումն անցկացվեց   ՀՀ  նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ՀՀ և ԼՂՀ մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ:
Կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանն իր ստեղծագործական կյանքն սկսել է որպես նորարար: Նա հանդիսատեսին մատուցեց միանգամայն անծանոթ հնչյունային աշխարհ, որտեղ նոր կյանք ստացան ու նորովի հնչեցին հին հայկական ծիսական ձայները՝ լեցուն ժողովրդական տոների խանդավառությամբ, ինչպես նաև կորուստների անամոք վշտով: Տերտերյանի ստեղծագործությունները բազմիցս հնչել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի և Եվրոպայի հանրահայտ բեմերում՝ այդ երկրներում անցկացված միջազգային փառատոնների և կոմպոզիտորին նվիրված համերգների ընթացքում
Ավետ Տերտերյանը «Կրակե օղակ» օպերան գրել է 1967 թվականին: Նույն տարում օպերայի առաջին բեմադրությունը իրականացրեցին Երևանի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի գլխավոր դիրիժոր Արամ Քաթանյանը, բեմադրող ռեժիսոր Վահագն Բագրատունին, բեմանկարիչ Մինաս Ավետիսյանը:

Серж Саргсян и Бако Саакян присутствовали на арцахской премьере оперы «Огненное кольцо» Авета Тертеряна
Серж Саргсян и Бако Саакян присутствовали на арцахской премьере оперы «Огненное
кольцо» Авета Тертеряна
1 сентября в крепости Шуши по инициативе Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна состоялась арцахская премьера оперы выдающегося армянского композитора Авета Тертеряна «Огненное кольцо», посвященная Дню независимости Арцаха и 85-летию Авета Тертеряна.
Как сказал в беседе с Арменпресс из Арцаха руководитель отдела информации и связей с общественностью Тетра оперы и балета имени А.Спендиаряна Ваан Закарян, премьера прошла прекрасно.
«На этом событии присутствовали президенты Армении и Нагорно-Карабахской Республики, а также министры культуры двух стран.
Оперу «Огненное кольцо» представили Симфонический оркестр Академического театра и балетная труппа, а также Государственный камерный оркестр Армении «Спегани и Государственный камерный хор «Ховер»», - сказал Закарян. В роли солистов выступили баритон Гурген Бавеян, сопрано Рузан Манташян, тенор Липарит Аветисян и др.
«Арцазцы прекрасно приняли этот спектакль. Ожидалось, что на премьере будет присутствовать около 600 человек, а оказалось почти 1000», - добавил Закарян.
Автор проекта и художественный руководитель Марине Автандилян, дирижер Рубен Асатрян, режиссер Мария Саакян.
Арцахская премьера оперы Авета Тертеряна «Огненное кольцо» состоялась под патронажем первой леди Армении Риты Саргсян при содействии министерств культуры Армении и НКР.
Опера «Огненное кольцо» была написана Аветом Тертеряном в 1967 году, в том же году ее постановку осуществили главный дирижер Национального академического тетра оперы и балета имени А.Спендиаряна Арам Катанян, режиссер-постановщик Ваагн Багратуни, художник-постановщик Минас Аветисян.