Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի անդամները կմասնակցեն Արցախի անկախության տոնակատարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելությունից հետո սեպտեմբերի 1-ի երեկոյան Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի անդամները կժամանեն Ստեփանակերտ: Ստեփանակերտում նրանք հանդիպումներ կունենան ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի եւ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ: Բացի պաշտոնական հանդիպումից, լիտվացի հյուրերը կմասնակցեն նաեւ սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտի հրապարակում կայանալիք ԼՂՀ անկախության 23 ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
«Այս այցելությունը թե երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով է կարեւոր, թե Արցախի միջազգային ճանաչման տեսանկյունից: Լիտվացի հյուրերը կմասնակցեն նաեւ Արցախի անկախության 23 ամյակին նվիրված տոնակատարություններին: Այնուհետեւ նրանք հանդիպումներ կունենան ԼՂՀ նախագահի եւ Ազգային ժողովի նախագահի ու պատգամավորների հետ: Քննարկվելիք թեմաները բազմաթիվ են ու լայն, եւ մենք հույս ունենք Լիտվայի հետ առավել խորը բարեկամության եւ համագործակցության»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Օգոստոսի 30-ին Երեւան է այցելել Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի պատվիրակությունը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն:  Նրանց ընդունել են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ավելի ուշ պատվիրակության անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դալիա Կուոդիտեն նշել է, որ Ստեփանակերտ այցելության ժամանակ քննարկելու են ապագա համագործակցության ծրագրերը, կազմելու առաջիկայի նախագծեր:

Делегация группы дружбы Литва-Арцах примет участие в торжествах по случаю 23-тьей годовщины провозглашения независимости НКР
Делегация группы дружбы Литва-Арцах примет участие в торжествах по случаю 23-тьей
годовщины провозглашения независимости НКР
Вечером 1 сентября после посещения Армении члены группы дружбы «Литва-Арцах» Сейма Литвы прибудут в Степанакерт, где  предусматриваются их встречи с президентом НКР Бако Саакяном, спикером Национального Собрания Ашотом Гуляном и другими высокопоставленными должностными лицами. Кроме официальной повестки дня, гостей ожидает и участие в предстоящих 2 сентября на площади Степанакерта праздничных мероприятиях, посвященных 23-тьей годовщине провозглашения независимости НКР.
«Этот  визит важен как в плане развития двусторонних отношений, так и международного признания Арцаха. Гости из Литвы примут участие в празднествах по случаю 23-тьей годовщины независимости Арцаха. Они  встретятся также с президентом НКР и председателем Национального Собрания, с депутатами. Тем для обсуждения много и мы надеемся на дальнейшее углубление дружбы и сотрудничества с Литвой», - сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
30 августа в Ереван прибыла делегация группы дружбы «Литва-Арцах» Сейма Литвы во главе с Далиа Куодите. Делегацию принял президент Армении Серж Саргсян и вице спикер НС Эдуард Шармазанов. Затем члены делегации Литвы посетили мемориал в Цицернакаберде и почтили память жертв Геноцида армян. В беседе с «Арменпресс» Далиа Куодите отметила, что в рамках визита в Степанакерт будут обсуждаться программы дальнейшего сотрудничества, сформированы будущие проекты.