Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը պահանջել է փոխել Սբ.Էջմիածին եկեղեցու վրա հարձակվելու գործի որակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին մեկնաբանել Է հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի Հավլաբար թաղամասի Սբ.Էջմիածին հայկական եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած միջադեպը եւ պահանջել Է փոխել գործի որակումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Այդ գործը պետք Է վերաորակվի: ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել այն մասին, որ հետաքննությունն ընթանում Է Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 125-րդ հոդվածով (ծեծի ենթարկելը): Թեեւ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից անցկացված հարցումներից եւ միջադեպը ներկայացնող տեսանյութի ուսումնասիրումից հետո հաստատվում Է, թե հնարավոր Է՝ տեղի ունեցածը խուլիգանություն Է, խմբային բռնության կազմակերպում, առողջությանը վնասում:
Դրա հետ մեկտեղ Վրաստանի իրավապահ մարմինները պետք Է հանգամանորեն ու մանրակրկիտ ուսումնասիրեն գործի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում եւ նրանք, որոնք կարող են մատնանշել Էթնիկական հողի վրա հանցագործության կատարումը»,-հայտարարել Է Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը:
Հուլիսի 19- երեկոյան ծրագրված հարձակում է իրականացվել Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների վրա: Դեպքի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ: Վրաստանի ՆԳՆ-ն կատարվածը որակել է կենցաղային միջադեպ: Վիրահայոց թեմի ներկայացուցիչները դեմ են հանդես եկել ՆԳՆ-ի կողմից գործի նման որակմանը և պահանջել փոխել այն:

Народный защитник Грузии Уча Нануашвили комментирует инцидент, произошедший 19 июля в армянской церкви Сурб Эчмиадзин
Народный защитник Грузии Уча Нануашвили комментирует инцидент, произошедший 19
июля в армянской церкви Сурб Эчмиадзин
Народный защитник Грузии Уча Нануашвили комментирует инцидент, произошедший 19 июля в армянской церкви Сурб Эчмиадзин в квартале Авлабар, в Тбилиси и требует изменить квалификацию дела.
«Это дело должно быть переквалифицировано. СМИ распространили информацию о том, что расследование проходит в соответствии со статьей 125 УК Грузии (избиение). Хотя после опросов, проведенных представителями офиса Народного защитника Грузии и изучения видеоматиериала, зафиксировавшего инцидент, подтверждается, что может иметь место хулиганство, организация группового насилия, причинение вреда здоровью.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online, вместе с тем, правоохранительные органы Грузии должны досконально и детально расследовать все обстоятельства дела, в том числе и те, которые могут указывать на совершение преступления на этнической почвеե, - заявляет Народный защитник Грузии.