Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը պահանջել է փոխել Սբ.Էջմիածին եկեղեցու վրա հարձակվելու գործի որակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին մեկնաբանել Է հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի Հավլաբար թաղամասի Սբ.Էջմիածին հայկական եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած միջադեպը եւ պահանջել Է փոխել գործի որակումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Այդ գործը պետք Է վերաորակվի: ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են տարածել այն մասին, որ հետաքննությունն ընթանում Է Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 125-րդ հոդվածով (ծեծի ենթարկելը): Թեեւ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից անցկացված հարցումներից եւ միջադեպը ներկայացնող տեսանյութի ուսումնասիրումից հետո հաստատվում Է, թե հնարավոր Է՝ տեղի ունեցածը խուլիգանություն Է, խմբային բռնության կազմակերպում, առողջությանը վնասում:
Դրա հետ մեկտեղ Վրաստանի իրավապահ մարմինները պետք Է հանգամանորեն ու մանրակրկիտ ուսումնասիրեն գործի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում եւ նրանք, որոնք կարող են մատնանշել Էթնիկական հողի վրա հանցագործության կատարումը»,-հայտարարել Է Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը:
Հուլիսի 19- երեկոյան ծրագրված հարձակում է իրականացվել Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների վրա: Դեպքի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ: Վրաստանի ՆԳՆ-ն կատարվածը որակել է կենցաղային միջադեպ: Վիրահայոց թեմի ներկայացուցիչները դեմ են հանդես եկել ՆԳՆ-ի կողմից գործի նման որակմանը և պահանջել փոխել այն:

Georgian Public Defender demanded to change qualification of attack on Armenian Church of St. Etchmiadzin
Georgian Public Defender demanded to change qualification of attack on Armenian Church of St.
Etchmiadzin
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Georgian Public Defender Ucha Nanuashvili commented on the incident that happened on July 19 near the Armenian Church of St. Etchmiadzin located in Havlabar in Tbilisi and demanded to change the qualification of the case, reports Armenpress referring to Georgia Online.
"This case should be requalified. Mass media reported that the investigation was conducted in accordance with Article 125 of the Criminal Code of Georgia (beating). Though after the surveys conducted by the representatives of the Public Defender Office of Georgia and studies of the video of the incident confirmed that hooliganism, organized group violence, damage to health may have taken place.
The Georgian law enforcement agencies must thoroughly investigate all the details and circumstances of the case, including those that may indicate the commission of the crime on ethnic grounds , - says the Public Defender of Georgia.