ԱՄՆ նախագահի ապրիլի 24-ի հայտարարությունը ազդեցիկ է լինելու. Ջոն Հեֆերն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ին հայտարարությամբ է հանդես գալու:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ապրիլի 21-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում «Առաջին համաշխարհային պատերազմը. դաշնակիցներ , կերպարներ, կոտորածներ» ժամանակավոր ցուցադրության բացման ժամանակ  լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը: «Պետքարտուղար Քերին և նախագահ Օբաման շատ լավ տեղյակ են այս իրադարձությունների մասին: Շատ ուժեղ, ազդեցիկ հայտարարություն է լինելու, որը ընդունում է այն փաստը, որ 1,5 միլիոն հայեր են կոտորվել, բայց, թե ինչ խոսքեր է օգտագործելու նախագահը իր հայտարարության մեջ, ես նրա փոխարեն չեմ կարող ասել»,- պարզաբանեց դիվանագետը:
Անդրադառնալով ցուցահանդեսին` նա նշեց, որ այն աշխատանքը, որ տանում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և տնօրեն Հայկ Դեմոյանը,  ուղղված է մարդկանց կրթելուն: «Այդ է պատճառը, թե ինչու եմ այստեղ, սա նրա ճիգերն են` մարդկանց իրազակելու, կրթելու ուղղությամբ»,- հավելեց ԱՄՆ դեսպանը:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմը. դաշնակիցներ , կերպարներ, կոտորածներ» ժամանակավոր ցուցադրության բացումը նախորդեց «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. Ցեղասպանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» միջազգային գիտաժողովին, որին նեկա էին հասարակական-քաղաքական գործիչներ, մտավորականներ:

U.S. President's April 24 announcement will be tough: John Heffern
YEREVEN, APRIL 21, ARMENPRESS. On April 24, U.S. President Barack Obama will make a statement. As reports "Armenpress", this was announced by Extraordinary and Plenipotentiary U.S. Ambassador to Armenia John Heffern to the journalists at the briefing, on April 21, at the Armenian Genocide Museum-Institute conference hall, at the opening of the temporary exhibition entitled "The First World War: allies, characters, massacres". "Secretary of State Kerry and President Obama are well aware of these events. There will be a very tough statement, admitting the fact that 1.5 million Armenians were massacred, but as to what words the President will use in his statement, I cannot say instead of him", clarified the diplomat.
Speaking about the exhibition, he mentioned that the work led by the Armenian Genocide Museum-Institute and its director Hayk Demoyan, helps to educate people: "This is the reason, why I'm here, this is his efforts to inform and educate people", added U.S. Ambassador.