Ռուսաստանը եւ Չինաստանը չեն մասնակցել ԿԺԴՀ-ում մարդու իրավունքների շուրջ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամների հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Չինաստանի պատվիրակությունները չեն մասնակցել ԿԺԴՀ-ում մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրության շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների հանդիպմանը: Դրա ընթացքում քննարկվել է ԿԺԴՀ-ի վերաբերյալ այն հանձնաժողովի վերջին զեկույցը, որն անցյալ տարի նշանակվել էր ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Հանձնաժողովի ղեկավար Դոնալդ Քիրբին, մամուլի ասուլիսում, ամփոփելով հանդիպման արդյունքները, հայտնել է, որ ԱԽ-ի անդամ մնացած 13 երկրներից ինը «վճռականորեն հանդես են եկել այն բանի օգտին, որ ԿԺԴՀ-ում մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրությունը ներկայացվի Միջազգային քրեական դատարանի քննությանը»:
Քիրբիի խոսքով՝ ԿԺԴՀ-ում իրադրությունը շարունակում է վատանալ եւ շտապ միջոցառումներ է պահանջում միջազգային հանրակցության կողմից: «Քաղբանտարկյալների ճամբարներում պահվում է 80 հազարից մինչեւ 120 հազար մարդ: Տառապում են հսկայական թվով մարդիկ, ներառյալ երեխաներ»,- ասել է նա:
Ընդսմին Քիրբին նախազգուշացրել է, որ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը կարող է անձնական պատասխանատվության ենթարկվել իր երկրում տիրող իրադրության համար: Հանձնաժողովի փորձագետներն իրենց զեկույցում եկել են այն եզրակացության, որ ԿԺԴՀ-ում մարդու իրավունքների խախտումները կարող են հավասարեցվել մարդկության դեմ հանցագործություններին, հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Россия и Китай не приняли участия во встрече членов Совбеза ООН по правам человека в КНДР
Делегации России и Китая не приняли участия в неформальной встрече Совета Безопасности ООН по ситуации с правами человека в КНДР, организованной Южной Кореей. В ходе нее обсуждался последний доклад комиссии по КНДР, назначенной в прошлом году Советом ООН по правам человека (СПЧ), сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
Выступая перед журналистами по итогам встречи, Глава комиссии Дональд Кирби  сообщил, что девять из остальных 13 стран - членов Совбеза "выступили решительно в поддержку передачи ситуации с правами человека в КНДР на рассмотрение Международного уголовного суда". По словам Кирби, положение в КНДР продолжает ухудшаться и требует срочных мер со стороны международного сообщества. "В лагерях для политических заключенных содержатся от 80 до 120 тыс. человек. Страдает огромное число людей, в том числе дети", - сказал он.
При этом Дональд Кирби предупредил, что лидер КНДР Ким Чен Ын может понести персональную ответственность за ситуацию в своей стране.
В своем докладе эксперты комиссии пришли к выводу, что нарушения прав человека в КНДР могут быть приравнены к преступлениям против человечности.