Forbes-ը հրապարակել է Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների վարկանիշային աղյուսակը. ցանկում կա 7 հայ
Forbes-ը հրապարակել է Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների
վարկանիշային աղյուսակը. ցանկում կա 7 հայ
ՄՈՍԿՎԱ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում գործունեություն ծավալող յոթ հայազգի գործարարներ ընկգրկվել են ամերիկյան Forbes ամսագրի` ռուսաստանյան 200 ամենահարուստ գործարարների 2014 թվականի ցուցակում:  Ինչպես հաղորդում է  «Արմենպրես»-ը` ամերիկյան հեղինակավոր ամսագիրն ապրիլի 17-ին հրապարակել է  «Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարներ»-ի 11-րդ վարկանիշային աղյուսակը: Վարկանիշային աղյուսակում ընդգրկված հայազգի գործարարների շրջանում առաջատարն է «Մագնիտ» առևտրային ցանցի հիմնադիր-համասեփականատեր Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան), ում կարողությունը կազմում է 10.3 մլրդ դոլար: Նա զբաղեցրել է վարկանիշային աղյուսակի 13-րդ հորիզոնականը: «Տաշիր գրուփ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը զբաղեցրել է ընդհանուր ցուցակի 26-րդ հորիզոնականը: Կարապետյանի կարողությունը գնահատվում է 4,3 մլրդ դոլար:
2,6 մլրդ դոլար կարողությամբ` Forbes-ի ցուցակի 40-րդ հորիզոնականում է «Ռոսգոսստրախ» ապահովագրական ընկերությունների խմբի նախագահ Դանիլ Խաչատուրովը: «Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարներ»-ի ցուցակում 98-րդ և 99-րդ հորիզոնականներն են զբաղեցնում «ՌԵՍՈ-Գարանտիա»-ի փոխնախագահ Նիկոլայ Սարկիսովն` իր 1,1 մլրդ դոլար կարողությամբ և նրա եղբայրը` «ՌԵՍՈ-Գարանտիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Սերգեյ Սարկիսովը: Իսկ «Сколково» բիզնես դպրոցի hիմնադիր-գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանը 124-րդն է: Վարդանյանի ընդհանուր կարողությունը գնահատվում է 850 մլն դոլար: 133-րդ տեղում է «Wooden Fish Agency» դիտորդական խորհրդի տնօրեն Ալբերտ Ավդոլյանն` ընդհանուր 750 մլն դոլար գնահատվող կարողությամբ:
Ըստ Forbes-ի վարկանիշային աղյուսակի` 2014 թ. Ռուսաստանի ամենահուրստ գործարարը երրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է ազգությամբ ուզբեկ Ալիշեր Ուսմանովը: Նրա կարողությունն անցյալ տարվա համեմատ աճել է 1 մլրդ դոլարով՝ դառնալով 18,6 մլրդ դոլար: Երկրորդ հորիզոնականում է «Ալֆա Գրուպ» կոնսորցիումի համասեփականատեր Միխայիլ Ֆրիդմանը, ում կարողությունն ավելացել է 1.1 մլրդ դոլարով` դառնալով 17.6 մլրդ դոլար: Առաջին եռյակը 17.2 մլրդ դոլար ցուցանիշով եզրափակում է Վիկտոր Վեկսելբերգը` 17,2 մլրդ դոլար կարողոթյամբ:

Журнал Forbes опубликовал рейтинг 200 богатейших российских предпринимателей, среди которых семь армян
Журнал Forbes опубликовал рейтинг 200 богатейших российских предпринимателей, среди
которых семь армян
Журнал Forbes опубликовал одиннадцатый ежегодный рейтинг 200 богатейших российских предпринимателей, состояние которых превышает 450 млн долларов. Как сообщает Арменпресс, в рейтинговый список американского издания вошли также семь армянских бизнесменов, действующих в России.
Лидером среди российских бизнесменов армянского происхождения является основатель и совладелец торговой сети «Магнит» Сергей Галицкий (Арутюнян). Его состояние оценивается в 10,3 млрд долларов. Он занял 13-е место в списке.
Владелец группы «Ташир» Самвел Карапетян занял 26 место в рейтинге. Общий капитал Карапетяна оценивается в 4,3 млрд. долларов.
40-е место в рейтинге занял генеральный директор «Росгосстрах» Данил Хачатуров. Его состояние оценивается в 2,6 млрд долларов.
Братья Николай (вице-президент «РЕСО-Гарантия») и Сергей (председатель совета директоров компании «РЕСО-Гарантия») Саркисовы заняли соответственно 98-е и 99-е места рейтинга с капиталов в 1,1 млрд долларов.
Основатель бизнес-школы «Сколково» Рубен Варданян занял 124-е место. Его общий капитал оценивается в 85о млн долларов.
Директор наблюдательного совета «Wooden Fish Agency» Альберт Авдолян находится на 133 месте в рейтинге Forbes. Общее состояние бизнесмена оценивается в 750 млн долларов.
На вершине списка богатейших бизнесменов по версии Forbes как и год назад оказался предприниматель Алишер Усманов. Состояние бизнесмена на 2014 год оценивается в 18,6 млрд долларов, что на 1 млрд больше, чем год назад. Второе место в рейтинге сохранил председатель Совета директоров консорциума «Альфа-групп» Михаил Фридман. Его состояние по данным на 2014 год составляет 17,6 млрд долларов по сравнению с 16,5 млрд долларов в 2013 году. На третьем месте произошли изменения – на одну строчку поднялся президент Фонда «Сколково» Виктор Вексельберг, заработавший за год 2,1 млрд долларов. Его состояние на 2014 год составило 17,2 млрд долларов.