Հայաստանի և Ֆրանսիայի ՊՆ-ները ստորագրել են 2014թ. համագործակցության լրամշակված պլանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության և Ֆրանսիայի ԶՈւ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության ներկայացուցիչների միջև ՀՀ-ում հավատարմագրված Ֆրանսիայի ռազմական կցորդի մասնակցությամբ ապրիլի 15-ից 16-ը անց են կացվել  երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկումները հիմնականում վերաբերել են հայ-ֆրանսիական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերին:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդոնել է քննարկումների համար Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ՊՆ պատվիրակությանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Անրի Ռենոյին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցությանը` մասնավորապես, ռազմական կրթության, ռազմական առողջապահության և խաղաղապահ գործողությունների բնագավառներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լ.Այվազյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության պետ Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի 1-ին կարգի կապիտան Ա.Վիլլերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև 2014թ. պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության լրամշակված պլանը:

Министерства обороны Армении и Франции подписали дополненный план сотрудничества на 2014 год
Представители управления  по оборонной политике министерства обороны Армении и управления военного сотрудничества ВС Франции при участии военного атташе посольства Франции в Армении 15-16 апреля провели двусторонние официальные обсуждения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, стороны обсудили армяно-французское  военное сотрудничество и  вопросы международной и региональной безопасности.
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян 16 апреля принял делегацию министерства обороны Франции  и чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Анри Рено.
В ходе встречи  стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, в частности, в сфере военного образования, военного здравоохранения  и миротворческой деятельности.
В завершении встречи  начальник управления оборонной политики МО Армении Левон Айвазян и капитан 1-ого ранга военно-морского флота Франции А.Виллер подписали дополненный план двустороннего сотрудничества в оборонной сфере на 2014 год  между министерствами обороны Республики Армения и Республики Франции.