Սոչի–2014. ԱՄՆ-ը նախազգուշացնում Է ատամի մածուկի պարկուճներում թաքցված պայթուցիկի կիրառման վտանգի մասին
Սոչի–2014. ԱՄՆ-ը նախազգուշացնում Է ատամի մածուկի պարկուճներում թաքցված պայթուցիկի կիրառման վտանգի  մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն դեպի Ռուսաստան եւ Ռուսաստանից չվերթներ կատարող ավիաընկերություններին նախազգուշացրել Է ինքնաթիռում ատամի մածուկի պարկուճներում թաքցված պայթուցիկ նյութերի կիրառման վտանգի մասին: Ներքին անվտանգության նախարարության հայտարարության մեջ ասված Է, որ նախազգուշացումը վերաբերում Է ամերիկյան եւ միջազգային այն փոխադրողներին, որոնք թռիչքներ են կատարում Ռուսաստան Սոչիի Օլիմպիական խաղերի նախաշեմին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ըստ Միացյալ Նահանգների հատուկ ծառայությունների տվյալների՝ ավիաուղեւորների ձեռնածանրոցում եւ ուղեբեռում ատամի մածուկով պարկուճները կարող են պարունակել նյութեր, որոնց միջոցով պայթանյութ կարելի Է պատրաստել անմիջականորեն ինքնաթիռում: Ըստ որում նախարարությանը հայտնի չԷ այս առնչությամբ ԱՄՆ-ի քաղաքացիների համար կոնկրետ վտանգի մասին:
Սոչիում, որտեղ փետրվարի 7-ին մեկնարկում են Օլիմպիական խաղերը, սահմանված են անվտանգության աննախադեպ միջոցներ: Չնայած ավելի վաղ հյուսիսկովկասցի զինյալների կողմից հնչած սպառնալիքներին, երկրի իշխանությունները հայտարարում են Խաղերի լիակատար անվտանգության մասին:

YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS: The US has warned airlines flying into Russia for the Winter Olympics that explosives hidden in toothpaste tubes could be smuggled on to planes. Armenpress reports that the Department of Homeland Security told the BBC the alert affected flights direct into Russia as it prepares for the games in Sochi. The agency said it was not aware of any specific danger to the US at this time. It is the latest reported threat against the region, which has beefed up security surrounding the games.
The Department of Homeland Security said in a statement that it "regularly shares information with domestic and international partners, including those associated with international events such as the Sochi Olympics".
The White House National Security Council said the latest threat had not altered existing travel guidelines for Sochi. "If we should receive information in the coming days and weeks that changes our assessment of whether people should travel to Sochi, we will make that information public," spokeswoman Laura Magnuson told US media. The US has also placed two warships in the Black Sea in case of a security breach during the games, scheduled for 7-23 February.
Fears were raised following two suicide attacks in Volgograd in December, and numerous threats from Islamist militants in the Caucasus region. Two failed attempts have been made in recent years to detonate explosives on airliners.
Briton Richard Reid tried to set off a bomb packed in his shoes on a Miami-bound flight in 2001, while Nigerian Umar Farouk Abdulmutallab attempted to trigger explosives hidden in his underwear on a plane to Detroit in 2009.