Թուրքիայում քանդել են հայ ընտանիքին պատկանող տունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի քաղաքապետարանի որոշմամբ քանդել են Համբարձում եւ Ժանետ Սոլարբաշների Օրթաքյոյ թաղամասի Դերեբոյու պողոտայում գտնվող տունը, ինչի արդյունքում 7 անդամներից բաղկացած նրանց ընտանիքը ձմռան կեսին հայտնվել է փողոցում` անօթեւան: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական gercekgundem.com լրատվական կայքը:
Նշվում է, որ տունը պետությունից 1915 թ-ին գնել է Համբարձումի հայրը` Հովհաննես Սոլարբաշը, ով Հայոց ցեղասպանության տարում` 1915 թ-ին Յոզգաթից փախել էր Ստամբուլ: Հայ ընտանիքը, որը մոտ 99 տարի շարունակ վճարել է գույքի հետ կապված բոլոր հարկերը, ինչ-ինչ պատճառներով սեփականության փաստաթուղթ չուներ մինչեւ 1983 թ-ը, երբ Ստամբուլի քաղաքապետարանին 2 հազար լիրա վճարելուց հետո Համբարձում Սոլարբաշը տան սեփականության վկայագիր է ստացել:
Ստամբուլի քաղաքապետարանը անցյալ տարի որոշում է կայացրել Օրթաքյոյի այդ տարածքում 5 տներ քանդելու մասին, որոնցից 4-ն արդեն քանդել են: Համբարձումը լրագրողներին հայտնել է, որ ինքը պահանջում է, որ տարածքում կառուցվելիք բնակարաններից մեկը հատկացնեն իր ընտանիքին, այնինչ` քաղաքապետարանը առաջարկում է իրեն տեղափոխվել մի բնակարան, որի համար ինքը պետք է 74 հազար լիրա վճարի: Նա նշել է, որ իրեն պատկանող տունը քանդելու դիմաց պետությունը ոչ մի փոխհատուցում չի առաջարկել, իսկ տարածքը համարվում է Ստամբուլի թանկարժեք շրջաններից մեկը:

Armenian’s house demolished in Turkey
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS: With the decision of the Istanbul Municipality, the house of Hambardzum and Janet Solarbash was destroyed, in the result of which their family consisting of seven people was left homeless. Armenpress reports about it, citing the Turkish information website gercekgundem.com
It is noted that the house was purchased from the state by the father of Hambardzum in 1915. The Armenian family, who have paid all the taxes connected with the property for about 99 years, for some reasons had not had any property certificate by 1983. Then after paying 2,000 liras to the Istanbul Municipality, Hambardzum Solarbash got the certificate.
The Istanbul Municipality adopted a decision in 2013 to demolish five houses in that area, four of which have already been destroyed. Hambardzum told the journalists that he demands that one of the apartments, being built in that territory, should be provided to their family, though the Municipality offers them to move to an apartment, which costs 74,000 liras. Solarbash stated that the state did not compensate him for the demolished house and the territory, where he lived, is considered to be one of the most expensive districts of Istanbul.