Թուրքիայում քանդել են հայ ընտանիքին պատկանող տունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի քաղաքապետարանի որոշմամբ քանդել են Համբարձում եւ Ժանետ Սոլարբաշների Օրթաքյոյ թաղամասի Դերեբոյու պողոտայում գտնվող տունը, ինչի արդյունքում 7 անդամներից բաղկացած նրանց ընտանիքը ձմռան կեսին հայտնվել է փողոցում` անօթեւան: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական gercekgundem.com լրատվական կայքը:
Նշվում է, որ տունը պետությունից 1915 թ-ին գնել է Համբարձումի հայրը` Հովհաննես Սոլարբաշը, ով Հայոց ցեղասպանության տարում` 1915 թ-ին Յոզգաթից փախել էր Ստամբուլ: Հայ ընտանիքը, որը մոտ 99 տարի շարունակ վճարել է գույքի հետ կապված բոլոր հարկերը, ինչ-ինչ պատճառներով սեփականության փաստաթուղթ չուներ մինչեւ 1983 թ-ը, երբ Ստամբուլի քաղաքապետարանին 2 հազար լիրա վճարելուց հետո Համբարձում Սոլարբաշը տան սեփականության վկայագիր է ստացել:
Ստամբուլի քաղաքապետարանը անցյալ տարի որոշում է կայացրել Օրթաքյոյի այդ տարածքում 5 տներ քանդելու մասին, որոնցից 4-ն արդեն քանդել են: Համբարձումը լրագրողներին հայտնել է, որ ինքը պահանջում է, որ տարածքում կառուցվելիք բնակարաններից մեկը հատկացնեն իր ընտանիքին, այնինչ` քաղաքապետարանը առաջարկում է իրեն տեղափոխվել մի բնակարան, որի համար ինքը պետք է 74 հազար լիրա վճարի: Նա նշել է, որ իրեն պատկանող տունը քանդելու դիմաց պետությունը ոչ մի փոխհատուցում չի առաջարկել, իսկ տարածքը համարվում է Ստամբուլի թանկարժեք շրջաններից մեկը:

В Турции снесен дом, принадлежавший армянской семье
По решению Стамбульской мэрии, снесен принадлежащий Амбарцуму и  ЖанетСоларбашам дом на проспекте Деребойю в квартале Ортакёй, и в эту небывалую зимнюю стужу семья из 7 человек оказалась на улице. Об этом, как передает Арменпресс, пишет турецкий сайт gercekgundem.com.
При этом отмечается, что дом этот в 1915г. купил отец Амбарцума – ОваннесСоларбаш, который, спасаясь от резни 1915г., бежал из Ёздага в Стамбул. Семья в течение 99 лет исправно платила все налоги на имущество, но по каким-то причинам не имела свидетельства о собственностидо 1983г., когда его приобрел АмбарцумСоларбаш, заплатив муниципалитету 2 тысячи лир.
В прошлом году  мэрия Стамбула вынесла решение о сносе 5 домов в Ортакёе, 4 из которых уже снесены. Амбарцум сообщил журналистам, что потребовал предоставить его семье одну из квартир в строящихся зданиях, а мэрия предлагает ему перебраться в некую квартиру и заплатить за это 74 тыс. лир. Он отметил, что за его собственный снесенный дом государство не выплатило никакой компенсации, а ведь этот район – один из самых дорогих в Стамбуле.