ՄՄ-ին անդամակցելը կնպաստի Հայաստանից գյուղմթերքի արտահանման ավելացմանը. գյուղփոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին տարիներին գյուղատնտեսայան արտադրության աճ է նկատվում, սակայն ոլորտում դեռ կան խնդիրներ, որոնք կլուծվեն արտահանման ծավալների մեծացման միջոցով: Այս մասին դեկտեմբերի 5-ին հրավիրած ասուլիսին նշեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը:
«Կարտոֆիլի արտահանման հարցում մեզ օգնեց այն փաստը, որ շատ երկրներում այս տարի ցածր բերք էր ստացվել, և, հետևաբար, մեր բերքի պահանջարկը մեծացել էր: Իսկ ընդհանուր արտահանման հարցը շատ ավելի ճիշտ կլուծվի` երբ Հայաստանն անդամակցի Մաքսային միությանը: Այդ պարագայում Հայաստանից գյուղմթերքներ արտահանելու ծավալները կավելանան»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Գառնիկ Պետրոսյանը:
Մաքսային միությանը միանալու որոշման մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է սեպտեմբերի 3-ին, Մոսկվայում ՌԴ Նախագահի հետ հանդիպումից հետո: Հայաստանի ղեկավարն արտահայտել է նաև մեր երկրի տրամադրվածությունը Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ: Նոյեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն Երևանում ստորագրել են համագործակցության ամրապնդման հուշագիր, որը կապահովի ՄՄ-ի մարմիններին Հայաստանի բոլոր կառույցների միացումը:

Членство в Таможенном союзе будет способствовать увеличению экспорта сельхозпродукции – замминистра сельского хозяйства
В Армении в последние годы замечается рост сельскохозяйственного продовольствия, однако в сфере есть еще проблемы, которые будут решены посредством увеличения объемов экспорта. Как сообщает Арменпресс, 5 декабря на пресс-конференции об этом сказал заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян.
«В вопросе экспорта картофеля нам помог тот факт, что во многих странах в этом году был малый урожай, и, следовательно, спрос на наш продукт увеличился. А вопрос общего экспорта намного правильнее будет решен, когда Армения станет членом Таможенного союза. В этом случае объемы экспорта сельхозпродукции из Армении увеличатся», - сказал Петросян.
Напомним, что 3 сентября президент Армении Серж Саргсян заявил о намерении Армении вступить в Таможенный союз, а также о желании принять участие в формировании Евразийского экономического союза.