Գևորգ Կոստանյանը խոստանում է բարձրացնել արդարադատության նկատմամբ հասարակության վստահությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի Հայաստանում մարդիկ հավատան արդարադատությանը: Ազգային ժողովում այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ  գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանի այն հարցին, թե ինչ մտահաղացումներ ունի՝ երկրի արդարադատության նկատմամբ բնակչության վստահության մակարդակը բարձրացնելու համար: «Ես միջոցներ եմ կիրառելու, որպեսզի հանրությունը կարողանա գնահատել ցանկացած որոշման օբյեկտիվությունն ու հիմնավորվածությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Կոստանյանը:
Նա նշեց, որ երբեմն որոշումները հիմնավորված են լինում, սակայն որոշման հանրային ընկալումն այլ կերպ է դրսևորվում: Նա խոստացավ, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնում հաճախակի ասուլիսներ է տալու, որպեսզի հասարակության համար բացեր և չհիմնավորված փաստարկներ չմնան:
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկած քառօրյայի օրակարգում քննարկվում է ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի` գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակման հարցը: Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի (պաշտոնը զբաղեցնում էր 2004թ.-ից) պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել էր սեպտեմբերի 13-ին: ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ նա նշանակվեց միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի նախագահ: Գլխավոր դատախազին հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով: Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ:

Геворг Костанян обещает повысить доверие общества к юстиции
Необходимо сделать все возможное, чтобы в Армении люди верили в юстицию. Как сообщает Арменпресс, в Национальном Собрании Армении с таким заявлением выступил кандидат в генпрокуроры Армении Геворг Костанян, отвечая на вопрос депутата от партии «Наследие» Тевана Погосяна о том, какие у него в связи с проблемой повышения уровня доверия населения к юстиции.
«Я буду применять средства, чтобы общество смогло оценить объективность и обоснованность любого решения», - сказал Костанян.
Он отметил, что иногда решения бывают обоснованными, однако общественное восприятие проявляется иначе. Он пообещал, что часто будет проводить пресс-конференции на должности генпрокурора, чтобы для общества не было непонятных и необоснованных аргументов.
В рамках проходящей с 30 сентября очередной «четырехдневки» Национального Собрания Армении обсуждается вопрос назначения Геворга Костаняна генеральным прокурором Армении.
Срок полномочий бывшего генпрокурора Агвана Овсепяна (занимал этот пост с 2004 года) закончился 13 сентября. Распоряжением президента Армении, он был назначен председателем комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа.
Генерального прокурора по предложению президента страны назначает Национальное Собрание сроком на 6 лет. То же лицо не может быть назначаемо на этот пост более чем два раза подряд.