Գևորգ Կոստանյանը խոստանում է բարձրացնել արդարադատության նկատմամբ հասարակության վստահությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի Հայաստանում մարդիկ հավատան արդարադատությանը: Ազգային ժողովում այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ  գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանի այն հարցին, թե ինչ մտահաղացումներ ունի՝ երկրի արդարադատության նկատմամբ բնակչության վստահության մակարդակը բարձրացնելու համար: «Ես միջոցներ եմ կիրառելու, որպեսզի հանրությունը կարողանա գնահատել ցանկացած որոշման օբյեկտիվությունն ու հիմնավորվածությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Կոստանյանը:
Նա նշեց, որ երբեմն որոշումները հիմնավորված են լինում, սակայն որոշման հանրային ընկալումն այլ կերպ է դրսևորվում: Նա խոստացավ, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնում հաճախակի ասուլիսներ է տալու, որպեսզի հասարակության համար բացեր և չհիմնավորված փաստարկներ չմնան:
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկած քառօրյայի օրակարգում քննարկվում է ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի` գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակման հարցը: Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի (պաշտոնը զբաղեցնում էր 2004թ.-ից) պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել էր սեպտեմբերի 13-ին: ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ նա նշանակվեց միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի նախագահ: Գլխավոր դատախազին հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով: Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ:

Gevorg Kostanyan promises to raise the confidence of society towards justice
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS: We should our best in order on Armenia people believe in justice. With such statement in National Assembly performed candidate for the office of General Prosecutor of the Republic of Armenia Gevorg Kostanyan responding to the question of deputy from “Heritage” party Tevan Poghosyan. “I will apply measures in order the society is able to estimate the objectivity of each decision,” said Kostanyan, reports “Armenpress”.
He mentioned that sometimes decisions are reasonable but the public perception of the decision is displayed differently. He promised that he will often give press conferences in order there are not left unreasonable arguments for he society.
National Assembly of Armenia discusses the issue of appointing Gevorg Kostanyan in the post of General Prosecutor of the country. The term of office of former General Prosecutor inspired on September 13. The General Prosecutor is appointed by National Assembly with a term of six years. The same person can not be appointed in that office for more than two times incessantly.