Գործարարը հատուկ տեխնոլոգիայով աճեցված հատապտուղներն արտահանում է Պարսից ծոցի երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոտայքի մարզի Ակունք գյուղի մոտ գետնից 1 մետրի չափ բարձր տեղամասերում եւ հողին դրված պարկերի մեջ հատուկ տեխնոլոգիայով աճեցվող ելակը, մորին ու ազնվամորին արտահանվում են Արաբական Միացյալ Էմիրություներ: Այդ մասին օգոստոսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Բիգա» հայ-հոլանդական համատեղ ձեռնարկության հիմնադիրներից Ռաֆիկ Եգանյանը:
Հատապտուղները սնուցվում են կաթիլային եղանակով: «Այս գեղեցիկ տեխնոլոգիան շատ աշխատատար չէ: Մի մարդ կարող է կոճակ սեղմելով լուծել ամբողջ տարածքի մոռոգման եւ պարարտացման խնդիրները: Բերքը հիմնականում արտահանվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Բահրեյն, Կատար եւ Պարսից ծոցի մյուս երկրներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Եգանյանը՝ հավելելով, որ հատապտուղների մի մասն էլ հայկական շուկայում է վաճառվում: Ելակի միջին բերքատվությունը  մեկ հեկտարից 45-50 տոննա է, իսկ ազնվամորունը՝ 10 տոննա: Նա պարզաբանեց, որ ելակը գետնից բարձր է աճեցվում, որպեսզի բերքի եւ մոլախոտերի հետ շփում չլինի, եւ հատապտուղը հողային հիվանդություններով չվարակվի:
Բեգլարյանը տեղեկացրեց հատապտուղները Ռուսաստան արտահանելու եւ կեռասի ու այլ գյուղմթերքների արտադրության ծրագրերի մասին: Գործարարը համոզված է, որ Հայաստանը կարող է դառնալ մրգերի եւ հատապտուղների արտահանման առաջատարներ երկրներից:

Выращенные по специальным технологиям урожаи ягодных культур бизнесмен экспортирует в страны Персидского залива
Выращенные  по специальным технологиям урожаи ягодных культур бизнесмен
экспортирует в страны Персидского залива
В селе Акунк Котайкской области Армении клубника, малина и земляника,   выращенные  по специальной технологии в установленных на участках (выше уровня земли на 1 м и в мешках) и на земле,  экспортируется в Объединенные Арабские Эмираты. Об этом 27августа в беседе с журналистами сказал один из основателей армяно-голландского предприятия «Бига» Рафик Еганян.
Ягоды питаются капельным способом. «Эта прекрасная технология весьма нетрудоемкая. Один человек простым нажатием кнопки  может оросить и удобрить почву. Урожай в основном экспортируется в ОАЭ, Бахрейн, Катар и другие страны Персидского залива», - как передает Арменпресс, отметил Еганян, добавив, что часть ягод реализуется на армянском рынке. Средняя урожайность клубники с гектара – 45-50 тонн, а  малины – 10 тонн. Он объяснил, что клубника выращивается над землей, чтобы не допустить контакта с   сорняками и обезопасить ягоды от земляной инфекции.
Он рассказал также об экспорте ягод, черешни и другой с/х  продукции в Россию, выразив уверенность, что Армения может войти в число стран-лидеров по экспорту ягод и фруктов.