Facebook-ով շփումը մարդկանց ավելի երջանիկ չի դարձնում, գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook սոցիալական ցանցից օգտվելը մարդկանց օգնում Է այնպիսի զգացողություն ունենալ, որ իրենք միշտ կապի մեջ են, բայց նրանց ավելի երջանիկ չի դարձնում, պարզել են ԱՄՆ-ի գիտնականները, որոնց հետազոտությունը հրապարակված Է PLOS ONE հանդեսում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
Միչիգանի համալսարանից հետազոտողների տվյալներով՝ որքան ավելի շատ ժամանակ Է մարդն անցկացնում սոցիալական ցանցում, այնքան ավելի ցածր Է նրա բավարարվածությունը սեփական կյանքից: Մարդիկ իրենց ավելի երջանիկ չեն զգում՝ պահպանելով հարյուրավոր վիրտուալ շփումներ:
«Թվում Է, թե Facebook-ն անգնահատելի հնարավորություն Է ներկայացնում մարդու շփվելու հիմնական պահանջմունքի  բավարարման համար: Բայց կյանքից բավարարվածությունը մեծացնելու փոխարեն այն բերում Է հակառակ արդյունքի»,-նշում Է Միչիգանի համալսարանին առընթեր Սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտից սոցիալական հոգեբան Էթան Քրոսը:
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները հարցում են անցկացրել Facebook-ի 82 չափահաս օգտատերերի շրջանում, որոնք իրենց Էջ մուտքի հնարավորություն ունեն սմարթֆոնի միջոցով: Երկու շաբաթվա ընթացքում օրվա մեջ հինգ անգամ տարբեր պահերի հեղինակները կամավորներին հաղորդագրություններ Էին ուղարկում հետեւյալ հարցերով՝ «Ինչպե՞ս ես քեզ զգում հենց հիմա», «Որքա՞ն ես անհանգստացած այժմ», «Որքա՞ն ես քեզ միայնակ զգում այժմ», «Ի՞նչ  հաճախականությամբ ես մտնում քո ակաունտը մեր վերջին հարցման պահից», «Որքա՞ն հաճախ ես մարդկանց հետ ուղղակիորեն շփվել վերջին հարցման պահից»:
Հեղինակները հարցման մասնակիցներին խնդրել են գնահատել կյանքից բավարարվածության մակարդակը հետազոտության սկզբում եւ վերջում եւ բացահայտել են, որ որքան ավելի շատ Է մարդն օգտվել Facebook-ից, այնքան ցածր Է եղել նրա բարեկեցության զգացողությունը: Դրա հետ մեկտեղ մարդկանց հետ կենդանի շվումը կամ հեռախոսով հաղորդակցվելը բարելավել Է գիտափորձի մասնակիցների ինքնազգացողությունը:

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS: Using Facebook can make you feel like you have a lot of friends, but it does not make you happier, according to a new study, reports “Armenpress” making a reference on Telegraph.
Anyone who has had to look at photographs of their friends having more fun than them, or read endless posts providing minute updates about someone else's upcoming wedding, will already know this. Scientists have confirmed that Facebook can make you miserable. A study comparing how young adults felt at different times of the day with their Facebook use showed that the more they logged onto the social networking site, the less happy they were. The more the participants had other forms of contact with people, such as face to face or over the phone, they tended to feel better over time. They also found that the participants were not more likely to use Facebook when they felt unhappy. The findings suggest that the act of checking Facebook itself was leading people to feel less happy.
"On the surface, Facebook provides an invaluable resource for fulfilling the basic human need for social connection," said Ethan Kross, a social psychologist who led the work at the University of Michigan.
"But rather than enhance well-being, we found that Facebook use predicts the opposite result – it undermines it."
The study asked 82 young adults who had Facebook accounts and smartphones to reply to a series of text messages sent to them at random times each day for two weeks.
They were asked how they felt, if they felt lonely, or felt worried and if they had used Facebook since they were last contacted or if they had interacted with people in any other way.
The more the participants used Facebook during the period of time between being contacted, they worse they felt.
The authors also asked the participants to rate their level of life satisfacton at the start and end of the sutdy. Those that had used facebook more over the entire two weeks suffered a decline in satisfatction. The researchers said that they found no evidence that people used Facebook when they felt unhappy already. They were, however, more likely to use it if they were feelng lonely.