Facebook-ով շփումը մարդկանց ավելի երջանիկ չի դարձնում, գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook սոցիալական ցանցից օգտվելը մարդկանց օգնում Է այնպիսի զգացողություն ունենալ, որ իրենք միշտ կապի մեջ են, բայց նրանց ավելի երջանիկ չի դարձնում, պարզել են ԱՄՆ-ի գիտնականները, որոնց հետազոտությունը հրապարակված Է PLOS ONE հանդեսում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
Միչիգանի համալսարանից հետազոտողների տվյալներով՝ որքան ավելի շատ ժամանակ Է մարդն անցկացնում սոցիալական ցանցում, այնքան ավելի ցածր Է նրա բավարարվածությունը սեփական կյանքից: Մարդիկ իրենց ավելի երջանիկ չեն զգում՝ պահպանելով հարյուրավոր վիրտուալ շփումներ:
«Թվում Է, թե Facebook-ն անգնահատելի հնարավորություն Է ներկայացնում մարդու շփվելու հիմնական պահանջմունքի  բավարարման համար: Բայց կյանքից բավարարվածությունը մեծացնելու փոխարեն այն բերում Է հակառակ արդյունքի»,-նշում Է Միչիգանի համալսարանին առընթեր Սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտից սոցիալական հոգեբան Էթան Քրոսը:
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները հարցում են անցկացրել Facebook-ի 82 չափահաս օգտատերերի շրջանում, որոնք իրենց Էջ մուտքի հնարավորություն ունեն սմարթֆոնի միջոցով: Երկու շաբաթվա ընթացքում օրվա մեջ հինգ անգամ տարբեր պահերի հեղինակները կամավորներին հաղորդագրություններ Էին ուղարկում հետեւյալ հարցերով՝ «Ինչպե՞ս ես քեզ զգում հենց հիմա», «Որքա՞ն ես անհանգստացած այժմ», «Որքա՞ն ես քեզ միայնակ զգում այժմ», «Ի՞նչ  հաճախականությամբ ես մտնում քո ակաունտը մեր վերջին հարցման պահից», «Որքա՞ն հաճախ ես մարդկանց հետ ուղղակիորեն շփվել վերջին հարցման պահից»:
Հեղինակները հարցման մասնակիցներին խնդրել են գնահատել կյանքից բավարարվածության մակարդակը հետազոտության սկզբում եւ վերջում եւ բացահայտել են, որ որքան ավելի շատ Է մարդն օգտվել Facebook-ից, այնքան ցածր Է եղել նրա բարեկեցության զգացողությունը: Դրա հետ մեկտեղ մարդկանց հետ կենդանի շվումը կամ հեռախոսով հաղորդակցվելը բարելավել Է գիտափորձի մասնակիցների ինքնազգացողությունը:

Общение через Facebook не делает людей счастливее, заявляют ученые
Использование соцсети Facebook помогает людям создать ощущение, что они всегда на связи, но не делает их счастливее, установили ученые из США, как передает Арменпресс, исследование которых опубликовано в журнале PLOS ONE.
По данным исследователей из университета Мичигана (University of Michigan), чем больше человек проводит времени в социальной сети, тем ниже его удовлетворенность собственной жизнью. Люди не чувствуют себя счастливее, поддерживая сотни виртуальных контактов.
"Казалось бы, Facebook предоставляет бесценную возможность для удовлетворения базовой человеческой потребности в общении. Но вместо того, чтобы повышать удовлетворенность жизнью, это приводит к противоположному результату — снижает ее", — говорит социальный психолог Этан Кросс (Ethan Kross) из Института социальных исследований при университете Мичигана.
В ходе исследования ученые опрашивали 82 совершеннолетних пользователя Facebook, имеющих доступ на свою страницу через смартфон. Пять раз в день в разное время на протяжении двух недель авторы посылали добровольцам сообщения с такими вопросами: "Как ты себя чувствуешь прямо сейчас?", "Насколько ты встревожен сейчас?", "Насколько одиноко ты себя чувствуешь сейчас?", "Как часто ты заходил в свой аккаунт с момента последнего нашего опроса?", "Как часто ты общался напрямую с людьми с момента последнего опроса?".
Авторы попросили участников оценить уровень удовлетворенности жизнью на начало и на конец исследования и обнаружили, что чем больше человек пользовался Facebook, тем ниже было его ощущение благополучия. При этом общение с людьми лицом к лицу или посредством телефона улучшало самочувствие участников эксперимента.