Սփյուռքի նախարարությունը կոչ է անում ներդրում ունենալ սիրիահայերի «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման գործում
Սփյուռքի նախարարությունը կոչ է անում ներդրում ունենալ սիրիահայերի
«Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիահայերի` Աշտարակ քաղաքին կից «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման գործում ներդրում կարող է ունենալ յուրաքանչյուրը: Հատուկ այդ նպատակով հաշվեհամար է բացվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության պաշտոնական կայքից: «Սիրիայում ընթացող պատերազմի արդյունքում  մոտ 10 հազար սիրիահայեր տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն: Հայրենիքում նրանց նկատմամբ ցուցաբերած ջերմությունը լիարժեք կլինի, եթե նրանք ունենան սեփական տանիք: Սիրիահայերի՝ Մայր Հայրենիքում հաստատվելու համար Աշտարակ քաղաքին կից կառուցվելու է «Նոր Հալեպ» թաղամասը: Նոր թաղամասի կառուցման համար պետության հատկացրած միջոցներից բացի անհրաժեշտ է նաև բարերարների, հովանավորների և ողջ հանրության աջակցությունը»,- ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման համար Աշտարակում առաձնացվել է 4,8 հա հողատարածք, որտեղ նախատեսվում է կառուցել հինգ հարկանի չորս շենք: Թաղամասում բնակվելու համար արդեն դիմել է Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված 328 ընտանիք:

Armenian Diaspora Ministry calls to have investment in “New Aleppo” district
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS: Each person can have investment in construction of “New Aleppo” district which is built for Syrian Armenians near Ashtarak city. Especially for that aim has been opened an account. “Armenpress” was informed about this from official website of Ministry of Diaspora. “In result of war in Syria around 10 000 Syrian Armenians arrived in the Republic of Armenia. The warmth shown towards them in motherland will be full if they have their own house. For Syrian Armenians will be built district called “New Aleppo” which will be near Ashtarak city. For the construction of it besides funds provided by the state is necessary the support of benefactors, sponsors and the whole society,” is said in the statement.
For construction of “New Aleppo” district has been separated a territory where is planned to built four houses each consisting of five floors. Already 328 Syrian Armenian families applied for flats.