300 տարի անց Գեռլան սպասում է իր հայ հիմնադրի հուշարձանին
ԲՈՒԽԱՐԵՍՏ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի պատմական Արմենոպոլիս` ներկայիս Գեռլա (Gherla) քաղաքում, որ վերջին 20 տարիներին վերագտնում է իր երբեմնի հայկական շունչը, սկսում են խոսել քաղաքի հիմնադիր հայ եպիսկոպոս Օգսեն Վարզարեսկուի (1655-1715) արձանը կանգնեցնելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ հարցն է մասնավորապես բարձրացնում ռումինացի հեռուստատեսային լրագրող եւ թարգմանիչ, Տրանսիլվանիայի ազգային փոքրամասնություններին նվիրված հաղորդաշարի հեղինակ Անդրեա Գիցան` ռումինահայ Ararat հանդեսում տպագրած իր հոդվածում:
Հեռուստալրագրողը, ով ժամանակին ձեռնարկել է հայտնի Armenia հանդեսի հիմնադիր խմբագիր Քրիստոֆ Սոնգոթի  (1843-1907) «Կայսերական ազատ քաղաք Գեռլայի մենագրությունը» հինգ հատորյակի հունգարերեն բնագրից ռումիներեն թարգմանությունը, գտնում է, որ քաղաքի հայկական սկիզբն իր մեջ բավականաչափ ռեսուրսներ է պարունակում ներկայիս քաղաքի գոյությունը, ծաղկումն ու հայտնիությունն ապահովելու համար:
Պատմական Մոլդովայի Բոտոշան քաղաքում ծնված Օգսեն Վարզարեսկուն եղել է այդտեղից հալածանքների հետեւանքով Տրանսիլվանիա տեղափոխված հայերի հոգեւոր առաջնորդը եւ հայերին դեպի կաթոլիկություն դրդողներից մեկը: Վարզարեսկուն դա արել է, որպեսզի հայերը տեղացի հունգար կաթոլիկներին հավասար իրավունքներ ունենան:
Իր աշխատությունում Քրիստոֆ Սոնգոթը Վարզարեսկուին ներկայացնում է լավագույն կողմերով` Ավստրոհունգարական արքունիքի մոտ որպես հայության շահերի պաշտպան եւ հմուտ բանակցող:
«Տեսնելով, որ իր ծխականները, որոնք լավ արհեստավորներ եւ վաճառականներ էին, ցրված ապրում են ողջ Արդեալի շրջանում, Վարզարեսկուն իշխանություններից թույլատրություն է խնդրում Գեռլայի շրջանում փոքր հողատարածք հատկացնել (1 կմ երկարությամբ եւ 500 կմ լայնությամբ)` կայսերական ազատ քաղաք կառուցելու համար, որի դիմաց հայերը բավական մեծ գումար են վճարում` 25 000 ֆլորին»,- գրում է Սոնգոթը:
Անխոնջ եպիսկոպոսը բավական երկար ճամփորդություններ է կատարում Վիեննայի արքունիք` հայերի հիմնած նոր քաղաքների համար հավաստագրեր խնդրելու համար: Ինչպես Սոնգոթն է գրում, «Այլոք Վիեննա էին գնում արքեպիսկոպոսի կամ կարդինալի կոչում ստանալու համար, սակայն նա երբեք չէր մտածում իր անձնական շահի մասին` բավարարվելով միայն եպիսկոպոսի կոչմամբ»:
Եպիսկոպոս Վարզարեսկուն կյանքից հեռացել է 1715 թվականի մարտի 10-ին, Վիեննայում, ուր մեկնել էր դեռեւս 1712 թ.-ին` Գեռլա քաղաքի արտոնությունների մասին կայսեր կողմից խոստացված  հավաստագիրն ստանալու համար: Թաղվել է Վիեննայի արվարձան Լեոպոլդշտադտի կաթոլիկ եկեղեցիներից մեկի բակում: Դեռեւս 1719թ.-ին Գեռլայի քաղաքային խորհուրդը, որ այն ժամանակ գտնվում էր հայերի ձեռքին, որոշում էր կայացրել Վարզարեսկուի հուշարձանը կանգնեցնելու վերաբերյալ: Քննարկվել են մի շարք նախագծեր: Այդ հարցին կրկին վերադարձել են մեկ դար հետո, սակայն այդ որոշումը բազմաթիվ պատճառներով մինչ օրս չի իրականացվել:
Իր նյութում Անդրեա Գիցան նշում է, որ Գեռլան այժմ վերականգնում է իր հայկական արմատներն ու ավանդույթները, եւ 2015 թվականը, երբ կլրանա Վարզարեսկուի մահվան 300-ամյակը, հիանալի առիթ է նրա հուշարձանը կանգնեցնելու համար:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Գեռլան եղբայրական կապեր է հաստատեկ Հայաստանի Ւջեւան քաղաքի հետ: Գեռլայի հին քաղաքը մինչեւ օրս պահպանում է իր նախնական դիմագիծը, կան ժամանակի հայապատկան վարչական, կրթական եւ թաղական շենքեր,  եկեղեցիներ, որոնցից ամենամեծը Սուրբ Երրորդության հայ կաթոլիկ տաճարն է: Հայապահպանական եւ մշակութային ակտիվ գործունեություն է ծավալում Ռումինիայի Հայոց միության տեղի մասնաճյուղը:

Через 300 лет Герла ждет памятника своему армянскому основателю
В румынском историческом городе Арменополис (нынешний Герла), который в последние 20 восстанавливает свой армянский дух, начинают говорить о воздвижении памятника основателю города, армянскому епископу Огсену Варзареску (1655-1715).
Как сообщает Арменпресс, об этом в частности пишет румынский телеведущий и переводчик Андреа Гица в своей статьи в армянском журнале Румынии «Арарат».
Журналист, который в свое время стал инициатором перевода пятитомного труда основателя альманаха «Армения» Кристофа Сонгота (1843-1907) «Монография имперского свободного города Герла» с венгерского на румынский, считает, что армянское начало города содержит достаточно ресурсов для обеспечения существования, процветания и популяризации нынешнего города.
Родившийся в молдавском городе Ботошан Огсен Варзареску был духовным лидером армян, которые переселились в результате гонений в Трансильванию и направил армян к католичеству. Он это сделал для того, чтобы армяне имели равные с местным католическим населением права.
В своих трудах Кристоф Сонгот представляет Варзареску с лучших сторон, как защитника армян у престола Австро-Венгерских императоров, а также как опытного переговорщика.
«Увидев, что сельчане, которые были хорошими мастерами и торговцами, распространены по всему районы Ардеала, Варзареску просит у властей предоставить ему небольшой участок в районе Герла для строительства свободного имперского города, за что армяне платят довольно большую сумму – 25 тыс. флоринов», - пишет Сонгот.
Епископ делает довольно большое путешествие к имперскому двору для получения свидетельств созданных для армян городов. Как пишет Сонгот, «другие ехали в Вену для получения чина или кардинальской шапочки, однако он никогда не думал о собственной выгоде, удовлетворяясь званием епископа».
Варзареску скончался 10 марта 1715 года в Вене, куда поехал еще в 1712 году для получения грамот для города от императора.
Еще в 1719 году городской совета Герлы, которой в то время находился в руках армян, принял решение воздвигнуть памятник Варзареску. Были обсуждены несколько проектов. К этому вопросу снова вернулись через один век, однако это решение не было воплощено до сих пор по разным причинам.
В своей статье Андреа Гица отмечает, что сейчас Герла восстанавливает свои армянские корни и традиции, и 2015 год, когда исполнится 300-летие смерти Варзареску, является прекрасным поводом для того, чтобы поставить ему памятник.
В октябре прошлого Герла утвердил побратимские отношения с городом Иджеван Армении.
Населённый пункт впервые был указан в источниках в 1291 году как деревня Герлахида. Название, вероятно, происходит от славянского слова грла, что означает река. Позже город долгое время назывался «Hayaqaghak» по-армянски, или «Арменополис» по гречески, которое считалось официальным названием города. Также использовался немецкий вариант названия города Armenierstadt. Позже город получил имя «Szamosújvár», которое было использовано в официальных записях Венгрии, и означает "новый город на реке Сомеш. До 1918 года Герла был частью Королевства Венгрии, также входил в Венгрию между 1940—1944.