«Արարատ 73»-40 տարի անց. Լեւոն Իշտոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՍ: «Արարատ 73»-ի «օրվա հերոսը» Լեւոն Իշտոյանն է: Նրա ձախ ոտքի մեկ հարվածը փոխեց հայկական ֆուտբոլի ամբողջ պատմության ընթացքը: Հենց այդ հարվածն էր, որ երկրպագուներին ստիպեց նորից հավատալ հրաշքի, եւ նորից աղոթել «հաղթանակի Աստծուն»: 40 տարի անց Լեւոն Իշտոյանն իրենց նվաճումները սխրանք է համարում, որն էլ հերոսացրեց թիմին: «Արմենպրես»-ը շարունակում է ներկայացնել հայկական ֆուտբոլի դեռեւս միակ լուսավոր էջի` «Արարատ 73»-ի հաղթանակների մանրամասները:
Պատմում է Լեւոն Իշտոյանը
Ծնվել է 1947 թվականին: Հարձակվող: Սպորտի վարպետ: ՍՍՀՄ ֆուտբոլի «Ա» խմբի առաջնության բարձրագույն լիգայում հանդես է եկել Երեւանի «Արարատ»-ի կազմում 1968 թվականից: 1971 թվականին ՍՍՀՄ առաջնության արծաթե մեդալակիր: 1973 թվականին երկրի գավաթակիր եւ ՍՍՀՄ առաջնության ոսկե մեդալակիր: 1971 եւ 1973 թվականներին ընդգրկվել է երկրի 33 լավագույն ֆուտբոլիստների կազմում: Հանդես է եկել ՍՍՀՄ երիտասարդական, օլիմպիական եւ ազգային հավաքականներում: Պարգեւատրվել է ՀՍՍՀ գերագույն պատվոգրով: Մասնակցել է 148 խաղի, խփել 27 գնդակ:
-Ինչպես Լեւոն Իշտոյանը դարձավ ֆուտբոլիստ:
-9 տարեկան էի: Այն ժամանակ «Շիրակ» թիմում կար Բախտիկ Մովսիսյան ղեկավար: Նա որբանոցում էր մեծացել: Ինքն անցնում էր Գյումրու փողոցներով, նայում էր երեխաների խաղը եւ նրանց տանում էր թիմի պատանեկանում խաղալու: Այդպես մտա «Շիրակ» թիմ: 17 տարեկանում արդեն հիմնական կազմում էի խաղում: «Արարատ»-ի հետ ընկերական հանդիպման ժամանակ թիմի գլխավոր մարզիչ Արտյոմ Ֆալյանը մեզ տարավ «Արարատ»: «Շիրակ»-ից ենք ես, Հովհաննես Զանազանյանը, Արկադի Անդրիասյանը, դարպասապահ Նորայր Դեմիրճյանը:
-Դաշտում  էլ էիք «ծո»-ով խոսում:
-Այո, գյումրեցին անգլերենն էլ է «ծո»-ով խոսում: Բայց մի որոշ ժամանակ անց արդեն «էրէվնցու» նման էինք խոսում:
-Դուք գավաթի խաղարկության եզրափակչում հերոսացաք: Ձախ ոտքի հարվածից հետո: Իրականում Դուք ձախլիկ եք:
-Ոչ, պարզապես երկու ոտքով էլ հավասարապես խաղում եմ: Մանկության տարիներին երկու ոտքով պատերին այնքան ենք գոլ խփել, որ երկու ոտքերս էլ հավասարապես նույն ուժն ունեն: Այդ պահին ձախ ոտքով հարվածեցի, քանի որ հարմար էր ձախը: Խաղի վերջին րոպեն էր, Անդրիասյանը գնդակը փոխանցեց Ղազարյանին: Կոլյայի հարվածը դարպասապահը հետ մղեց, ես հասա գնդակին, բայց առջեւս Ռեժկոն էր կանգնած, եթե աջով խփեի, նա կընդուներ գնդակը, արագ կողմնորոշվեցի, գնդակը գցեցի ձախ ոտքիս թաթին եւ մինչ Ռեժկոն կկողմնորոշվեր, ես արդեն ձախով գրավել էի դարպասը:
Եվ տրվեց լրացուցիչ ժամանակ: Մենք այդ ժամանակ էլ կհաղթեինք, եթե Նորիկի խփած գնդակը հայտնվեր ցանցում, նրանց փրկեց դարպասաձողը: Երեւի կրկին ես պետք է խփեի հաղթական գնդակը: Այդպես էլ եղավ: Հիմա հիշում եմ, թե ինչպես էի վազում ամբողջ մարզադաշտով: Մեր թիմի տղաները վազում էին հետեւիցս, առանց գավաթի մի պատվո շրջան վազեցի: Հիմա էլ կարծես «Լուժնիկի»-ում տարածված են հաղթական գոչյունները: Անկեղծ ասած, ռուսներն էլ էին մեզ երկրպագում: Այդ ժամանակ մտածում էինք, թե ինչպես են հիմա ուրախանում Հայաստանում: Խաղից հետո չեկանք Երեւան, այլ գնացինք Դոնեցկ` «Շախտյոր»-ի հետ խաղալու:
-«Արարատ 73»-ը այսօր կարծես վերնագիր լինի: Այդ թվականին նվաճեցիք եւ ԽՍՀՄ գավաթը, եւ առաջնության չեմպիոնի կոչումը: Ինչի հետ եք կապում մեկ տարում այդպիսի մեծ հաջողությունը:
-Այդ թվականին ոչ միայն գավաթն ու չեմպիոնությունն ենք վերցրել, բազմաթիվ այլ մրցանակներ ստացանք, որոնք սահմանվել էին տարբեր կազմակերպությունների կողմից: Ասեմ, որ այստեղ իր մեծ գործն արեց Նիկիտա Սիմոնյանի ներկայությունը: Չնայած ինքն համեստորեն ասում էր, որ մեր թիմը լավ հիմքերի վրա էր դրաված, միեւնույնն է նա մեզ համար եւ մարզիչ էր, եւ ընկեր էր, եւ խորհրդատու էր: Գավաթը նվաճելուց հետո մենք թույլ խաղալու իրավունք չունեինք: Իսկ Բարձրագույն լիգայում ամենաշատ միավորները մենք ունեինք: Այնպես որ, ԽՍՀՄ 35-րդ առաջնությունը մեզ համար շատ հաջողակ եղավ:
-40 տարի պատկերացնում էիք, որ հերոսություն եք արել, որ հայ ժողովուրդը այսպես երանությամբ եւ հպարտությամբ է հիշելու:
-Իհարկե, ոչ: Այդ ժամանակ այդպես չէինք մտածում: Իսկ երբ վերադարձանք Երեւան, այն ինչ տեսանք, հասկացանք, որ հաղթող ենք, եւ այդպիսի ընդունելությունը մեր հաղթանակի շարունակությունն էր: Օդանավակայանից մինչեւ Երեւան փողոցներում սեղաններ էին դրված: Ամբողջ Հայաստանը եկել էր մեզ դիմավորելու: Մեզ չթողեցին տուն գնանք, քանի որ բոլորիս շենքերը շրջապատված էին ֆուտբոլասերներով: Տարան Ձորաղբյուրի մեր մարզաբազա: Հետո էլ սկսվեցին կառավարական եւ աշխատավորական հանդիպումները, մեծարումները: Հիմա խոսելիս նորից հուզվում եմ: Ափսոս, որ այն ժամանակ տեխնիկան այսքան զարգացած չէր, ու քիչ են պահպանված կենդանի կադրերը:
Այո, հիմա էլ նույն կարծիքին եմ, որ հերոսանալու համար պետք է սխրանք գործես: Սպորտում սխրանքը չեմպիոնի դառնալն է: Ուզում ես, որ քեզ հիշեն, ուրեմն չեմպիոն դարձիր:
-Եթե այսօր մարզադաշտում լինեիք, ապա ինչպիսին կլիներ Լեւոն Իշտոյանը:
-Նախ արագությունս կփոխեի: Այսօրվա ֆուտբոլում շատ արագ ընթացք է հարկավոր: Եվ հենց արագությունն էլ հաղթում է: Չեմ ասում, թե մենք դանդաղ էինք շարժվում դաշտում:  Բայց խաղերն այսօր նայելով` ես տեսնում եմ տարբերությունը, չեմ ասում թե դա թերություն է: Այն ժամանակ մենք միայն ԽՍՀՄ շրջանակներում էինք խաղում, քիչ էինք շփվում աշխարհի ֆուտբոլիստների հետ: Իսկ հանդիպումների ժամանակ ոչ միայն խաղում ես, այլ նաեւ` սովորում:
-Հիմա էլ ասում են, թե խաղերը վաճառում են, գնում: Այդպիսի բան պատկերացնում էիք այն ժամանակ:
- Չէ, մենք նույնիսկ չէինք էլ պատկերացնում, թե այդպիսի բան կարող էր լինել: Դաշտ ես մտել հաղթելու համար, ուրեմն պետք է լավ խաղաս: Այդպես էինք մտածում բոլորս: Կամ սպորտում ինչ-որ խթանիչներից են խոսում, մենք գաղափար էլ չունեինք, որ այդպիսի բաներ կան: Առողջ էինք, մեր թերությունը ոչ բարձրահասակ լինելն էր: Մեզ մոտ «երկրորդ հարկի» խաղը չէր ստացվում: Բայց գլխով էլ գոլեր ենք խփել: Մենք համոզվել էինք, որ գեղեցիկ է ստացվում կարճ փոխանցումներով խաղը:

«Арарат-73» 40 лет спустя: Левон Иштоян
«Герой дня» легендарной команды «Арарат-73» - Левон Иштоян. Один его удар левой ногой изменил ход истории армянского футбола. Именно этот «волшебный» удар заставил людей поверить в чудо и снова поклоняться Богине Победы.
40 лет спустя Левон Иштоян оценивает свои достижения и свою «госпожу удачу» как подвиг, который сделал героями всю эту команду. Арменпресс продолжает представлять подробности самой лучезарной страницы армянского футбола – победоносное шествие «Арарат-73».
Рассказывает Левон Иштоян
Родился в 1947 году. Нападающий. Мастер спорта. В высшей лиге первенства футбола СССР в группе «А» выступал в составе ереванского «Арарата» с 1968 года. В 1971 году серебряный призер первенства СССР. В 1973 году обладатель Кубка СССР и золотой призер первенства СССР. В 1971 и 1973 годах был включен в число 33 лучших футболистов страны. Выступал в олимпийских молодежных и национальных сборных СССР.  Награжден грамотой Верховного Совета АрмССР. Участвовал в 148 играх, забил 27 голов.
Как Левон Иштоян стал футболистом
Мне было 9 лет. В то время командой «Ширак» руководил Бахтик Мовсисян, который вырос в детдоме. Обычно, он, проходя по улицам Гюмри, смотрел как дети гоняют мяч и звал их играть в юношескую команду. Так произошло и со мной: я оказался в «Шираке, а в 17 лет – уже в его основном составе.
Потом во время товарищеского матча с «Араратом» главный тренер этой команды Артем Фалян взял нас с собой в Ереван. Нас: это Ованнеса  Заназаняна, Аркадия Андриасяна, вратаря Норайра Демирчяна. Все мы «родом» из «Ширака».
Вы стали героем в финальном матче на розыгрыш Кубка СССР: после удара левой ногой. Вы что, левша?
Нет, просто я в равной степени играю обеими ногами. В детстве я столько бил мячом по стенам,  что у меня одинаково сильными стали обе ноги.
Но в этом момент я забил гол левой, поскольку это было удобнее. Шла  последняя минута матча, Андриасян передал мяч Казаряну, удар Коли вратарь отбил, тогда я подоспел к мячу, но передо мной оказался Режко, так что, если бы я ударил правой, то он принял бы мяч.  Я быстро сориентировался и подбросил мяч на ступню левой ноги и пока Режко сообразил, что к чему, я уже левой «занял» ворота.
Тогда дали дополнительное время. Мы и тогда бы победили, если бы забитый Нориком мяч попал в сетку, их спасла штанга. Наверное, я должен был забить победный гол… Так и произошло. Сейчас вспоминаю, ккак я бежал по всему полю, а за мной парни моей команды: я без кубка, можно сказать, пробежал «круг почета».  Честно говоря, и русские болели за нас А мы в то время думали о том, как сейчас все радуются в Армении Но… мы после игры не вернулись в Ереван, а поехали на игру с донецким «Шахтером»
«Арарат-73» сегодня звучит как бренд. Тогда, в один год, Вы завоевали и Кубок СССР, и звание чемпиона первенства. Как вы объясняете эти Ваши успехи?
Не только кубок, и титул чемпиона, но и многочисленные другие премии, учрежденные разными организациями. Скажу, что в этом плане немалую роль сыграло само присутствие Никиты Симоняна. Хотя он сам скромно говорит, что наша команда имела хорошую основу, все равно он был для нас больше чем тренер: и другом, и наставником. После того, как мы завоевали кубок, мы уже не имели права на плохую, слабую игру.  В высшей лиге больше всех очков было у нас. Так что, 35-ое первенство СССР стало для нас удачным.
Думали ли Вы 40 лет назад, что совершили подвиг и что армянский народ всегда с любовью и признательностью будет вспоминать вас?
Конечно, нет. Пока мы не вернулись в Ереван, мы и не представляли себе весь масштаб этого события. Но приехали и увидели, и поняли, что мы –победители: этот прием стал продолжением нашей победы. Были накрыты столы на всем пути от аэропорта до Еревана. Нас встречала вся Армения. Нам не удалось попасть домой, поскольку повсюду нас окружали болельщики. Так что, пришлось везти нас на нашу спортбазу в Дзорагюхе. Потом начались правительственные и рабочие встречи, чествования..
И сейчас не могу говорить об этом без слез. Жаль, что тогда не было такой техники, как сейчас, мало сохранилось «живых» кадров о том незабываемом времени…
Я и сейчас считаю, чтобы стать героем, надо совершить подвиг. В спорте – это завоевать титул чемпиона. Хочешь, чтобы тебя помнили, значит стань чемпионом.
Если бы Вы сегодня вышли на поле, то каким был бы Левон Иштоян?
Прежде всего, изменил бы скорость. В сегодняшнем футболе нужно двигаться очень быстро. Побеждает скорость.  Не сказал бы, что мы двигались медленно, но, когда смотришь сегодня на игру, то видишь разницу… В то время мы играли только в пределах СССР, мало общались с футболистами мирового уровня, а ведь в подобных матчах ты не только играешь, но и учишься.
Сейчас много говорят о том, что игры «продаются» и  «покупаются». Слышали ли Вы об этом в свое время?
Нет, мы даже не представляли себе, что подобное может произойти. Мы выходим на поле, чтобы победить, значит нужно хорошо играть. Так думали все. Сейчас говорят и о разных допингах, о которым мы и понятия не имели. Мы были здоровыми парнями, к сожалению, не были высокими, так что у нас не получалась игра «второго этажа» Мы забивали голы головой. Мы убедились, что игра получается красивой с короткими передачами, перебежками.
Сегодня я посоветовал бы продолжать эту тактику армянского футбола и много, очень много тренироваться…