Լիտվական մամուլը բուռն կերպով քննարկում է Լիտվա-ԼՂՀ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծման փաստը
Լիտվական մամուլը բուռն կերպով քննարկում է Լիտվա-ԼՂՀ խորհրդարանական
բարեկամության խմբի ստեղծման փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվական մամուլում բավականին մեծ արձագանք է ստացել երկրի խորհրդարանում Լիտվա-ԼՂՀ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծման փաստը: Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ անդրադարձել են դրան, ինչպես նաև մի քանի օր առաջ Սումգայիթյան ջարդերի 25-ամյակի կապակցությամբ Լիտվայի հայ համայնքի՝ Ադրբեջանի դեսպանատան առջև անցկացարած բողոքի ցույցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Բալթյան լուրերի ծառայությունը (BNS), որը Բալթյան պետություններում գործող ամենամեծ լրատվական ծառայությունն է, դիմել է այս նախաձեռնությամբ հանդես եկած և «Լիտվա և Հայաստան - հայացք ոչ հեռու անցյալին» ֆորումը կազմակերպած պատգամավոր Դալիա Կուոդիտեին: Վերջինս ասել է, որ ֆորումին իրենք հրավիրել էին նաև Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարին քանի որ «Հայաստանի անկախության ճանապարհը սկսվել է Ղարաբաղի համար շարժումից»:
Պատգամավորը նաև հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ խորհրդարանական բարեկամության խումբը ստեղծվել է «շփումների և հավանաբար որոշակի հարաբերություններ սկսելու, միգուցե մշակութային նախագծեր իրականացնելու» համար, իսկ խմբում նվազագույնը 10 խորհրդարանական է իր մասնակցությունը ունենալու:
Նույն լրատվամիջոցը գրել է նաև, որ շուրջ 100 հայեր բողոքի ցույց են անցկացրել Լիտվայում Ադրբեջանի դեսպանատան առաջ: Ցույցի մասնակիցներն իրենց ձեռքում ունեցել են հայկական ազգային դրոշներ, «Մենք երբեք չենք մոռանա Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում հայերի սպանությունները», «Լիտվացիներն այն ժողովուրդը չեն, որոնց դուք կկարողանաք գնել խավիարով և նավթով» և այլ գրություններով պաստառներ:
Բողոքի ցույցին մասնակցողներից մեկը ասել է BNS-ին. «Լիտվացիներն առաջինն էին, ովքեր Խորհրդային Միության ժամանակ սկսեցին ժողովրդավարական շարժումը, և այս գործողությունը ոչ միայն նպատակ ուներ հիշելու հայ զոհերին, այլեւ նշելու, որ Լիտվան և Հայաստանը միասին են եղել 25 տարի առաջ, և մենք ցանկանում ենք միասին լինել հիմա»:
Լիտվայում և Էստոնիայում ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող DELFI համացանցային հանգույցը այս իրադարձությունների կապակցությամբ զրուցել է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ, ով նշել է, որ 25 տարի առաջ ղարաբաղյան շարժումը խաղաղ է սկսվել, սակայն «խաղաղ պահանջները ոչ ադեկվատ արձագանքի արժանացան խորհրդային Ադրբեջանի իշխաությունների կողմից»: Նախարարը նաև նշել է, որ 25 տարի անց Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը կայացած պետություն է հանդիսանում:

Creation of Lithuania-NKR parliamentary friendship group actively discussed by Lithuanian press
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS: Creation of Lithuania-NKR parliamentary friendship group received vast feedback from Lithuanian press. It has referred to the friendship group as well as to the protest action conducted by Armenian community in Lithuania in front of Azerbaijani Embassy on the occasion of 25th anniversary of Sumgait massacre.
As reports Armenpress, Baltic News Service (BNS), which is one of the biggest news agencies in Baltic countries, has requested deputy Dalia Kuodyte, organizer of “Lithuania and Armenia: a look to the recent past” forum. Kuodyte highlighted the fact, that Foreign Minister of NKR had been also invited to the forum as “the independence road of Armenia started from movement for Karabakh”.
Deputy also added that Lithuania-NKR parliamentary friendship group was created “for communicating and probably for establishing some relations or may be for implementing some cultural projects”. Dalia Kuodyte informed that at least 10 parliamentarians would partake in the group.
The same agency also wrote that about 100 Armenians held protest action in front of Azerbaijani Embassy in Lithuania. Protestors were hanging Armenian national flag as well as different posters.
“Lithuanians were the first to start a democratic movement at time of Soviet Union and this action is not only aimed to commemorate the memory of Armenian victims but also to highlight that Armenia and Lithuania were together 25 years ago and we want to be together now,” one of protestors told BNS.
Largest web host of Lithuania and Estonia DELFI had a conversation with Foreign Minister of NKR during which Karen Mirzoyan noted that 25 years ago Karabakh movement started peacefully, nevertheless, “peaceful demands received not adequate response from the authorities of Soviet Azerbaijan”. Minister has noted that after 25 years Nagorno-Karabakh Republic presents as an accomplished state.