Եվրամիության երկրներ մուտքի արտոնագրի դյուրացման Հայաստանի համաձայնագիրը կստորագրվի դեկտեմբերի 17-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում են վիզային ռեժիմի դյուրացման հետ կապված բանակցությունները եւ դեկտեմբերի 17-ին կստորագրվի մուտքի արտոնագրի դյուրացման համաձայնագիրը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ ՆալբանդյանըՀայաստանում գտնվող` Բուլղարիայի,Շվեդիայի եւԼեհաստանիԱԳ նախարարներ Նիկոլայ Մլադենովի, Կարլ Բիլդտի եւ Ռադոսլավ Սիկորսկիի հետ համատեղ ասուլիսում:Նալբանդյանի խոսքով` մուտքի արտոնագրի դյուրացումը լավ հնարավորություն կտա Հայաստանի երիտասարդությանը, մշակութային գործիչներին ավելի դյուրին կերպով մուտք գործել ԵՄ երկրներ:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստան ժամանած Շվեդիայի, Լեհաստանի եւ Բուլղարիայի իր գործընկերներին: «Այսօր մենք այս երկրների հետ բավական լայնածավալ երկկողմ հարաբերություններ ունենք, որոնք հիմնված են բազմադարյան բարեկամական հարաբերությունների վրա»,- ասաց նախարարը` շեշտելով, որ համագործակցությունը ծավալվում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ շրջանակներում:
Նալբանդյանը հատկապես նշեց Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնությունը, որի ակունքներում եղել են Շվեդիան եւ Լեհաստանը եւ այսօր էլ շարունակում են կարեւոր դերակատարություն ունենալ Բուլղարիայի եւ այլ երկրների հետ միասին: Նախարարը շեշտեց, որ մեծ առաջընթաց է արձանագրվել Ասոցացման պայմանագրի բանակցություններում: Առաւջընթաց կա Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման բանակցություններում: «Հուսով ենք, որ այս բանակցությունները ավարտին կհասցվեն մինչև մյուս տարվա նոյեմբեր` մինչ Վիլնյուսի Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին հաստատեց, որ իրենք Հայաստանում են սատարելու երկրին բարեփոխումներին նվիրված ջանքերում, որպեսզի Հայաստանը մերձենա Եվրամիությանը: «Այս տարին ինտենսիվ երկխոսության տարի էր Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերություններում: Մենք պետք է շարունակենք հաստատակամությունը բանակցությունների շարունակմանը` մասնավորապես Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի առնչությամբ»,- ասաց նա:
Բուլղարիայի Հանրապետության արտգործնախարար Նիկոլայ Մլադենովը նշեց, որ Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունները միայն կարող են բարելավվել եւ դրանք կբարելավվեն, որովհետեւ կա անհրաժեշտ շահագրգռություն: Շվեդիայի ԱԳ նախարար Կարլ Բիլդտն էլ նկատեց, որ Հայաստանը եվրոպական երկիր է, բայց գտնվում է այն մասում, որն ունի իր յուրահատկությունները:

Соглашение об упрощении визового режима со странами Евросоюза Армения подпишет 17 декабря
Продолжаются переговоры относительно упрощения визового режима: соглашение будет подписано 17 декабря. Как сообщает Арменпресс, об этом 14 декабря заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ходе совместной пресс-конференции с находящимися в Ереване министрами ИД Болгарии, Швеции и Польши -  Николаем Младеновым. Карлом Билдтом и Радославом Сикорским.
По словам Налбандяна, упрощение визового режима с европейскими странами даст возможность молодежи, деятелям культуры Армении,  посещать страны ЕС без прежних затруднений.
Министр ИД Армении выразил признательность прибывшим в Ереван своим коллегам из Болгарии, Швеции и Польши. «Сегодня мы имеем с этими странами довольно объемные двусторонние отношения, основанные на вековых дружественных связях», - сказал Эдвард Налбандян, подчеркнув развитие сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем формате.
Глава внешнеполитического ведомства Армении особо отметил инициативу Восточного партнерства, у истоков которой стояли Швеция и Польша и которые продолжают играть в этом важную роль наряду с Болгарией и другими странами. Эдвард Налбандян подчеркнул значительный прогресс в переговорах по ассоциированному соглашению, а также по созданию глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли. «Надеюсь, что эти переговоры завершатся в ноябре будущего года – до саммита Восточного партнерства в Вильнюсе», - сказал министр.
Министр ИД Польши Радослав Сикорский подтвердил поддержку усилий Армении в проведении реформ для сближения с Евросоюзом. «Этот год  был годом интенсивного диалога в отношениях Евросоюз-Армения. Мы должны с той же решимостью продолжать переговоры, в частности, относительно соглашения о создании зоны свободной торговли», - сказал он.
Его болгарский коллега Николай Младенов отметил, что отношения ЕС-Армения могут только улучшаться и они улучшатся, поскольку есть необходимая заинтересованность. Министр ИД Швеции Карл Билдт подчеркнул, что Армения – европейская страна, но находится в той части, которая имеет свои особенности.