Տիգրան Սարգսյանը խոստանում է սոցիալապես անապահով ընտանիքների անդամներին ապահովել կրթությամբ և աշխատատեղերով
Տիգրան Սարգսյանը խոստանում է սոցիալապես անապահով ընտանիքների
անդամներին ապահովել կրթությամբ և աշխատատեղերով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալական բնագավառում պետությունը կատարել է արմատական փոփոխություններ և Հայաստանի կառավարության նպատակն է պայքարել ոչ թե սոցիալական խնդիրների ու աղքատություն ծնող հետևանքների, այլ դրանց պատճառների վերացման ուղղությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանի տնտեսագիտական համալսարանում մեկնարկած «Ազգային տնտեսության մրցունակության բարձրացման հիմնախնդիրները» թեմայով 22-րդ գիտական նստաշրջանի բացմանը հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Աղքատություն ծնող պատճառները կրթության և աշխատատեղերի բացակայությունն են: Աղքատ ընտանիքներում կրթվածության մակարդակը շատ ցածր է, քանի որ կրթությունը հասանելի չէ: Այսուհետ վերջիններիս կրթության ծախսերը պետությունը վերցնելու է իր վրա և աղքատությունը չպետք է պատճառ հանդիսանա, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքների երիտասարդները կրթություն չստանան: Դրանով պայմանավորված էլ 2013 թվականի պետական բյուջեի ֆինանսական միջոցների վերաբաշխումը կատարել ենք ի օգուտ այս ռազմավարության: Լրացուցիչ միջոցներն ուղղելու ենք կրթական ծրագրերի իրականացմանը, առաջին հերթին աղքատ ընտանիքների համար»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով՝ հաջորդ խնդիրը սոցիալապես խոցելի ընտանիքների աշխատունակ անձանց աշխատանքով ապահովելն է: Կառավարության ղեկավարը նշեց, որ այս առումով բարդ հոգեբանական իրավիճակ է ստեղծվել. անապահով ընտանիքների աշխատունակ անձինք պատրաստ չեն աշխատել` չնայած որ ներկայիս 30-50 հազար դրամ սոցիալական նպաստի դիմաց կկարողանան վաստակել 100-120 հազար դրամ: «Պետք է հաղթահարենք այս հոգեբանական բարդույթը, որպեսզի մարդն իր աշխատանքով ապահովի իր ընտանիքի կենսունակությունը»,- նշեց գործադիրի ղեկավարը:

Тигран Саркисян пообещал, что государство поможет детям из малоимущих семей получить образование и трудоустроиться
Тигран Саркисян пообещал, что государство поможет детям из малоимущих семей
получить образование и трудоустроиться
Государство провело в социальной сфере кардинальные преобразования и правительство Армении намерено бороться не с последствиями социальных проблем и бедности, а с причинами, их порождающими. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая в ходе стартовавшей в Экономическом университета Армении 22-ой научной сессии на тему «Проблемы повышения конкурентности национальной экономики».
«Причины, порождающие бедность  это отсутствие образования и рабочих мест В бедных семьях низкий уровень образования, поскольку последнее недоступно для этой категории граждан Армении, что влечет за собой и проблемы в плане трудоустройства .
Отныне расходы по образованию детей из малоимущих семей возьмет на себя государство, бедность не должна лишать человека возможности получить образование и занять достойное место в жизни. Именно этим и обусловлено перераспределение средств в госбюджете 2013 года, к которому мы прибегли в связи с нашей новой стратегией. Дополнительные финансовые потоки будут направлены на реализацию образовательных программ, в первую очередь, для бедных семей»,- сказал премьер.
По словам Тиграна Саркисяна, следующая задача – обеспечить эту категорию граждан Армении рабочими местами Он отметил, что в этом смысле сложилась довольно сложная психологическая ситуация  «Лица трудоспособного возраста из бедных семей подчас не готовы работать, хотя вместо пособий в 30-50 тысяч драмов могут заработать по 100-120 тысяч. «Необходимо преодолеть этот психологический барьер, чтобы люди могли содержать свои семьи на заработанные ими деньги», - подчеркнул премьер.