Հեֆֆերնը խոսել է ՀՀ առաջիկա նախագահական ընտրություններիցսպասելիքների մասին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 1-ին Գյումրի կատարած այցի ընթացքում ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, խոսել է Հայաստանում կայանալիք առաջիկա նախագահական ընտրությունների մասին:
«Կարեւոր է, որ ամրապնդվեն այն դրական միտումները, որոնք նկատվեցին մայիսյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակն իրականացնում էր դիտորդական առաքելություն: ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ներկայացվել են որոշակի առաջարկներ, որոնց իրականացումը կարող է օգնել ընտրությունների անցկացմանը»,-ընդգծեց Հեֆֆերնը:
Նրա խոսքով` ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծվել է միջգերատեսչական խումբ, որը դիտարկում է ներկայացված բոլոր 26 առաջարկները:
«Մի քանի օր առաջ ՀՀ-ում իրենց առաքելությունն իրականացնող բոլոր դեսպաններին ներկայացվեց այն, ինչ ՀՀ կառավարությունը ծրագրում է անել առաջարկների մասով: Մենք գնահատում ենք այն մանրամասն պատասխանը, որ կառավարության կողմից պատրաստվել է այդ առաջարկների վերաբերյալ, ի դեպ, առաջարկների մեծ մասն ընդունվում է: Որոշ առաջարկների հետ կապված դեռեւս լրացուցիչ երկխոսության կարիք կա ԵԱՀԿ-ի եւ Հայաստանի կառավարության միջեւ, իսկ մի քանիսի հետ կապված պահանջվում են ընտրական օրենսդրության փոփոխություններ, սակայն մինչ ընտրությունները ժամանակը կարճ է այդ փոփոխությունների համար, եւ այդ առաջարկները կկատարվեն ընտրություններից հետո: Մենք սպասում ենք նախագահական ընտրություններին եւ հուսով ենք, որ դրանք կլինեն թափանցիկ եւ արդար: Ակնկալում ենք, որ այդ ընտրությունների ժամանակ կապահովվի ամուր եւ արդար մրցակցությունը»,-նշեց դեսպանը:

Посол США поговорил о предстоящих в Армении президентских выборах
1 ноября в ходе визита в город Гюмри посол США в Армении Джон Хефферн, отвечая на вопросы журналистов, поговорил о предстоящих в Армении президентских выборах.
«Важно, чтобы были укреплены те позитивные тенденции, которые были замечены в ходе майских парламентских выборов. В ходе выборов БДИПЧ/ОБСЕ реализовывало наблюдательскую миссию. Со стороны БДИПЧ были представлены некоторые предложения, реализация которых может помочь проведению выборов», - отметил Хефферн.
По его словам, правительством Армении создана межведомственная группа, которая рассматривает все 26 предложения.
«На днях всем послам, аккредитованным в Армении, было представлено все то, что правительство Армении планирует сделать по части этих предложений. Мы ценим тот подробный ответ, который был подготовлен правительством в связи с предложениями. Кстати, большая часть предложений была принята. По части предложений еще необходимо провести дополнительный диалог между ОБСЕ и правительством Армении, однако время до выборов очень короткое для этих изменений. Данные предложения будут реализованы после выборов. Мы ожидаем президентских выборов и надеемся, что они пройдут честно и прозрачно. Ожидаем, что в ходе этих выборов будет обеспечена крепкая и справедливая конкуренция», - отметил посол.