Հեֆֆերնը խոսել է ՀՀ առաջիկա նախագահական ընտրություններիցսպասելիքների մասին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 1-ին Գյումրի կատարած այցի ընթացքում ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, խոսել է Հայաստանում կայանալիք առաջիկա նախագահական ընտրությունների մասին:
«Կարեւոր է, որ ամրապնդվեն այն դրական միտումները, որոնք նկատվեցին մայիսյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակն իրականացնում էր դիտորդական առաքելություն: ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ներկայացվել են որոշակի առաջարկներ, որոնց իրականացումը կարող է օգնել ընտրությունների անցկացմանը»,-ընդգծեց Հեֆֆերնը:
Նրա խոսքով` ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծվել է միջգերատեսչական խումբ, որը դիտարկում է ներկայացված բոլոր 26 առաջարկները:
«Մի քանի օր առաջ ՀՀ-ում իրենց առաքելությունն իրականացնող բոլոր դեսպաններին ներկայացվեց այն, ինչ ՀՀ կառավարությունը ծրագրում է անել առաջարկների մասով: Մենք գնահատում ենք այն մանրամասն պատասխանը, որ կառավարության կողմից պատրաստվել է այդ առաջարկների վերաբերյալ, ի դեպ, առաջարկների մեծ մասն ընդունվում է: Որոշ առաջարկների հետ կապված դեռեւս լրացուցիչ երկխոսության կարիք կա ԵԱՀԿ-ի եւ Հայաստանի կառավարության միջեւ, իսկ մի քանիսի հետ կապված պահանջվում են ընտրական օրենսդրության փոփոխություններ, սակայն մինչ ընտրությունները ժամանակը կարճ է այդ փոփոխությունների համար, եւ այդ առաջարկները կկատարվեն ընտրություններից հետո: Մենք սպասում ենք նախագահական ընտրություններին եւ հուսով ենք, որ դրանք կլինեն թափանցիկ եւ արդար: Ակնկալում ենք, որ այդ ընտրությունների ժամանակ կապահովվի ամուր եւ արդար մրցակցությունը»,-նշեց դեսպանը:

Heffern spoke about his expectations from the coming Armenian presidential election
GYUMRI, NOVEMBER 1, ARMENPRESS: USA extraordinary and plenipotentiary Ambassador to Armenia John Heffern spoke about his expectations from the coming Armenian presidential elections when answering to the journalists’ questions in Gyumri on November 1.
“It is important to strengthen those positive trends which were noted during the parliamentary elections in May. OSCE democratic institutions and the office of human rights were carrying out observation mission. Some suggestions have been made by OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the implementation of which may be very efficient and reasonable for the elections” underlined Heffern. According to him interdepartmental group, created by the Armenian government, is observing all the 26 suggestions.
“A few days ago all the Ambassadors to Armenia were provided with list, which government is planning to do in terms of suggestions. We highly evaluate the detailed response of the government on each suggestion, and by the way the majority of the suggestions have been accepted. There is a need for extra dialogue on some offers, and some need several changes in the electoral legislation, but taking into consideration the short period of time left before the beginning of the elections the suggestions will be implemented after them. We are waiting for the coming elections and hope that they will be transparent and fair” noted USA Ambassador John Heffern.