Հոլանդն առաջարկում է ցեղասպանության մասին նոր օրինագիծ մշակել Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններից հետո
Հոլանդն առաջարկում է ցեղասպանության մասին նոր օրինագիծ մշակել
Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեկանացնող օրինագիծը կոչված էր հաշտեցնելու Ֆրանսիայի հայ և թուրք համայնքներին, սակայն այն սխալ պահի էր ներկայացվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Le Monde-ը, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահի սոցիալիստ թեկնածու Ֆրանսուա Հոլանդը:
«Ես ափսոսում եմ, որ Սահմանադրական խորհուրդը նման որոշում է ընդունել: Ցավալի է նաև, որ թուրքական համայնքն այս օրինագիծն ընկալեց նման թշնամությամբ»,- ասել է Հոլանդը:
Նախագահի թեկնածուն նաև նշում է, որ ավելի ճիշտ կլինի նոր օրինագծի շուրջ քննարկումները սկսել մայիսի 6-ից հետո, այսինքն` երբ Ֆրանսիայում ավարտվեն նախագահական ընտրությունները: «Քննարկումները մենք կվերսկսենք ավելի հանդարտ և անվտանգ մթնոլորտում»,- հավելել է Հոլանդը:
Փետրվարի 28-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը պատգամավոր Վալերի Բուայեի հեղինակած Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ճանաչեց հակասահմանադրական: Դրանից հետո Ֆրանսիայի նախագահը Նիկոլա Սարկոզին հանձնարարել է կառավարությանը նոր օրինագիծ մշակել` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու համար:

François Hollande suggests drafting new bill on genocides after presidential elections in France
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS: The bill penalizing the denial of genocides was called to reconcile the Armenian and Turkish communities but it was presented in inappropriate time, François Hollande, the French socialist candidate for the presidential elections said, Armenpress reports citing French Le Monde.
"I regret that the Constitutional Council made such decision. It is also regrettable that the Turkish community perceived the bill with hostility," Hollande said.
The presidential candidate also noted that the discussions over the new bill should launch after May 6, when the presidential elections in France will be over. "We will start discussions in a more calm and safe atmosphere," Hollande added.
On February 28 the Constitutional Council of France recognized the bill authored by Valerie Boyer on criminalizing the denial of the Armenian Genocide unconstitutional. President of France Nicolas Sarkozy tasked to draft a new bill on penalizing the Armenian genocide.