Հոլանդն առաջարկում է ցեղասպանության մասին նոր օրինագիծ մշակել Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններից հետո
Հոլանդն առաջարկում է ցեղասպանության մասին նոր օրինագիծ մշակել
Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեկանացնող օրինագիծը կոչված էր հաշտեցնելու Ֆրանսիայի հայ և թուրք համայնքներին, սակայն այն սխալ պահի էր ներկայացվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Le Monde-ը, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահի սոցիալիստ թեկնածու Ֆրանսուա Հոլանդը:
«Ես ափսոսում եմ, որ Սահմանադրական խորհուրդը նման որոշում է ընդունել: Ցավալի է նաև, որ թուրքական համայնքն այս օրինագիծն ընկալեց նման թշնամությամբ»,- ասել է Հոլանդը:
Նախագահի թեկնածուն նաև նշում է, որ ավելի ճիշտ կլինի նոր օրինագծի շուրջ քննարկումները սկսել մայիսի 6-ից հետո, այսինքն` երբ Ֆրանսիայում ավարտվեն նախագահական ընտրությունները: «Քննարկումները մենք կվերսկսենք ավելի հանդարտ և անվտանգ մթնոլորտում»,- հավելել է Հոլանդը:
Փետրվարի 28-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը պատգամավոր Վալերի Բուայեի հեղինակած Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ճանաչեց հակասահմանադրական: Դրանից հետո Ֆրանսիայի նախագահը Նիկոլա Սարկոզին հանձնարարել է կառավարությանը նոր օրինագիծ մշակել` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու համար:

Кандидат в президенты Франции Франсуа Оланд считает, что к обсуждению нового законопроекта следует приступить после выборов
Кандидат в президенты Франции Франсуа Оланд считает, что к обсуждению  нового
законопроекта следует приступить после выборов
Законопроект о криминализации отрицания геноцидов призван был примирить армянскую и турецкую общины, однако, был представлен не в подходящий момент. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на газету Le Monde, это мнение высказал кандидат в президенты Франции, социалист Франсуа Оланд.
«Я сожалею, что Конституционный совет принял такое решение. Прискорбно также, что турецкая община отнеслась к этому законопроекту столь враждебно», - сказал Оланд.
Он также отметил, что было бы правильнее обсуждения по новому законопроекту начать после 6 мая, т.е. после президентских выборов во Франции. «Тогда мы возобновим обсуждения в более спокойной обстановке», - добавил Оланд.