ՀԱՊԿ-ն դեռևս չի պատրաստվում ընդլայնվել
15:27, 21 Փետրվար, 2012ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն անցած տարվա ընթացքում շատ ակտիվ է աշխատել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 21-ին կայացած տեսակամուրջի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բոդյուժան:
«ՀԱՊԿ-ն գտել է իր տեղը և հստակորեն հասկանում է, թե ինչով պետք է զբաղվել: Մենք բավականին մեծ հաջողության ենք հասել արտաքին քաղաքականության կոորդինացիայի ոլորտում»,- նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը: Նա ընդգծեց, որ այսուհետ հիմնական ուշադրությունը պետք է դարձնել ստեղծված մեխանիզմների կիրառման վրա: Դրանք առաջին հերթին վերաբերելու են ճգնաժամային իրավիճակներում արագ արձագանքմանը, թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարին, անօրինական միգրացիայի կանխմանը:
Այն հարցին, թե չի պատրաստվում, արդյոք, ՀԱՊԿ-ն ընդլայնվել` Բորդյուժան պատասխանեց, որ կազմակերպությանն անդամակցելու դիմումներ դեռևս չեն ստացվել: «Այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ ենք համագործակցել տարբեր երկրների հետ: Օրինակ` թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարի հարցում մեզ հետ համագործակցում են 22 երկրներ»,- նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:

Николай Бордюжа: «ОДКБ нашел свое место и четко понимает, чем заниматься»
ОДКБ в прошлом году очень активно действовал. Как сообщает Арменпресс, об этом 21 февраля в ходе состоявшегося телемоста заявил генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
«ОДКБ нашел свое место и четко понимает, чем заниматься. Мы добились довольно больших успехов в плане координации внешней политики», – сказал генсек ОДКБ. Он подчеркнул, что отныне основное внимание будет уделяться вопросам применения созданных механизмов. Это, в первую очередь, касается сил оперативного реагирования в кризисных ситуциях, борьбы с контрабандой наркотических средств, предупреждения незаконной миграции.
На вопрос, есть ли планы расширения ОДКБ, Бордюжа ответил, что новых заявлений относительно членства в этой организации пока не поступало. «Тем не менее, мы готовы сотрудничать с разными странами. К примеру, в сфере борьбы с контрабандой наркотических средств мы сотрудничаем с 22-мя странами», - сказал генсек ОДКБ.