ՀՀ և ՌԴ նախագահները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող hարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիում կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի պաշտոնական կայքը, կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք խնդիրներ:
«Ձմռանը Սոչիում հանդիպելը մեզ համար արդեն բարի ավանդույթ է դարձել: Անցած տարին մեր հարաբերությունները նշանավորվեցին ռազմա-տեխնիկական և տնտեսական հարաբերությունների զարգացմամբ»,- նշել է Դմիտրի Մեդվեդեևը: Անդրադառնալով հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ ՌԴ նախագահը շեշտել է, որ կողմերը պետք է ուշադրությունը սևեռեն մեծ ծրագրերի վրա:
Բացի երկկողմ հարաբերություններից, կողմերը քննարկելու են նաև տարածաշրջանային մի շարք խնդիրներ: «Տարածաշրջանում կան մի շարք բարդ մարտահրավերներ: Մենք Ձեզ հետ կշարունակենք քննարկել տարածաշրջանային ամենաբարդ խնդիրներից մեկը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը, արդեն մեր ադրբեջանական գործընկերոջ հետ միասին»,- ասել է Մեդվեդևը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել իր ռուսաստանցի գործընկերոջը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորմանն ուղղված իր ջանքերի համար՝ նշելով, որ հենց այդ ջանքերն են, որ թույլ են տալիս հարավային Կովկասում ունենալ քիչ թե շատ կայուն իրավիճակ:
«Այս հանդիպումները նաև լավ հնարավորություն են քննարկելու մեր երկկողմ հարաբերությունները: Ես լիովին կիսում եմ Ձեր այն կարծիքը, որ անցած տարին մենք վատ չենք ավարտել՝ ապրանքաշրջանառություն աճել է 15 տոկոսով, ինչը նշանակալի արդյունք է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

13:00, 23 January, 2012YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS: Meeting of President of Armenia Serzh Sargsyan with his Russian counterpart Dmitry Medvedev took place in Sochi January 23. Citing official website of Kremlin, Armenpress Armenian News Agency reports that the leaders of the two countries discussed a number of issues relating to the Armenian-Russian relations.
"Meetings in Sochi in winter has become a good tradition for us. The past year has been signified for us with the development of military-technical and economic relations," Dmitry Medvedev said. Referring to the prospects of development of relations President of Russia stressed that the parties should focus on big programs.
Besides bilateral issues, the interlocutors will also discuss a number of regional issues. "There are a number of complicated challenges existing in the region. We will continue the discussion of one of the most complicated issues of the region – the settlement of the Nagorno Karabakh issue - when our Azerbaijani counterpart joins us," Medvedev said.
Armenia's President Serzh Sargsyan expressed gratitude to his Russian counterpart for the efforts toward the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, noting that these efforts allow having more or less stable situation in the South Caucasus.
"These meetings create good opportunity for discussion of our bilateral relations. I fully share your opinion that we have successfully completed the past year. The volume of trade turnover in 2011 increased by 15% which is a remarkable result," Serzh Sargsyan said.