Դուբայի օդանավակայանում քաոսային վիճակ է ստեղծվել փոթորկի և հեղեղների հետևանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պարսից ծոցի երկրներում հորդառատ անձրևների պատճառով խափանվել են թռիչքները աշխարհի ամենազբաղված օդանավակայաններից մեկում՝ Դուբայի միջազգային օդանավակայանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ուղևորների մի մասին խորհուրդ են տվել չգալ օդանավակայան, քանի որ շատ տարածքներ ողողված են ջրով։ Ապրիլի 17-ին Դուբայի միջազգային օդանավակայանում շուրջ 300 թռիչք է չեղարկվել, հարյուրավոր թռիչքներ հետաձգվել են։
Օդանավակայանը, որն անցյալ տարի սպասարկել է ավելի քան 80 միլիոն ուղևորի և ԱՄՆ-ի Ատլանտայի օդանավակայանից հետո աշխարհում երկրորդ տեղն է զբաղեցնում, հայտարարել է, որ վերականգնումը «որոշ ժամանակ կպահանջի»։
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում եղանակային իրավիճակի պատճառով մեկ տղամարդ է մահացել, երբ նրա մեքենան հայտնվել է հեղեղաջրերում։
ԱՄԷ-ի իշխանությունները հայտարարել են, որ սպասվում են ավելի շատ ամպրոպներ, հորդառատ անձրևներ և ուժգին քամիներ։ Ցածրադիր շատ վայրեր դեռ ջրի տակ են գտնվում։ Մարդկանց զգուշացրել են մնալ տանը։ ԱՄԷ-ի ազգային ճգնաժամային կառավարման վարչությունը պետական աշխատողներին հորդորել է աշխատել տնից, իսկ մասնավոր դպրոցներին խորհուրդ է տվել դասերն անցկացնել հեռավար։
ԱՄԷ-ում ապրիլի 16-ին գրանցվել են վերջին 75 տարվա դիտարկումների ընթացքում ամենաշատ տեղումները։
Իսկ ԱՄԷ-ի հարևան Օմանում հեղեղների պատճառով ավելի քան 1400 մարդ տարհանվել է և տեղափոխվել ապաստարաններ։ Որպես նախազգուշական միջոցառում՝ փակվել են դպրոցներն ու պետական հաստատությունները։ Օմանում հորդառատ անձրևների պատճառով զոհերի թիվը հասել է 19-ի, երբ փրկարարները գտել են ևս մեկ աղջկա մարմին։ Ապրիլի 14-ին 10-15 տարեկան տասը դպրոցական էր զոհվել, երբ նրանց տեղափոխող ավտոբուսը հեղեղների պատճառով վթարի էր ենթարկվել։

Dubai: chaos at world’s second-busiest airport as UAE and Oman reel from deadly storms
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Heavy rain has continued to batter Gulf states, causing deadly flash floods and disrupting flights at Dubai International Airport which warned of "very challenging conditions" and advised some passengers not to turn up due to areas being inundated by water, BBC reports.
On Wednesday, about 300 flights to and from Dubai International Airport - a major hub for connecting flights to every continent - were cancelled, according to Flight Aware data, and hundreds more were delayed.
The airport, which last year servedmore than 80 million passengers, second only to Atlanta in the United States, warned recovery would take "some time", the report adds.
In UAE a man died when his car was caught in flash floods. Authorities warned that more thunderstorms, heavy rain and strong winds were forecast, with many low-lying areas still under water.
The UAE's National Emergency Crisis Management Authority issued a warning before the storm, telling people to stay at home. The government also told its employees to work from home and private schools were also advised to carry out remote learning.
The United Arab Emirates, Oman's northern neighbour, experienced on April 16 its largest rainfall event since records began 75 years ago.
In Oman, more than 1,400 people have been evacuated to shelters. Schools and government offices have been closed as a precaution. According to BBC, rescuers found the body of a girl in Saham, bringing the death toll in the country to 19 since Sunday. On April 14, 10 schoolchildren aged between 10 and 15 and an adult were killed when their bus was swamped by floodwaterin Sharqiya province. Three other children and the driver were rescued.
The heavy rain also hit Saudi Arabia and Bahrain where videos showed cars stranded in flooded roads.