Էրդողանը նշել է Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության պատասխանատուի անունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության պատասխանատուն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն է։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք տեսնում ենք, որ վտանգները, որոնք մենք փորձում էինք կանխել վերջին յոթ ամիսների ընթացքում, մեկը մյուսի հետևից իրականանում են։ Միջադեպերը ցույց տվեցին, որ Արևմուտքը չի կատարում իր պարտավորությունները։ Այդուհանդերձ ճիշտ չէր լինի իրավիճակը գնահատել միայն ապրիլի 13-ի գիշերվա իրադարձություններով: Հոկտեմբերի 7-ից Իսրայելի կառավարությունը սադրիչ քայլեր է ձեռնարկում տարածաշրջանում կրակը բորբոքելու համար»,- ասել է Էրդողանը կառավարության նիստից հետո ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում:

Erdogan says Netanyahu to blame for Iran's attack on Israel
YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Turkey President Recep Tayyip Erdogan on Tuesday said that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu was the main one to blame for Iran's first direct attack on Israel.
"The main one responsible for the tension that gripped our hearts on the evening of April 13 is Netanyahu and his bloody administration", the Turkish leader, who regularly criticises Israel and its leadership, said in televised remarks, reports Agence France-Presse
"Those who have been silent for months about Israel's aggressive attitude immediately condemned the Iranian response," he said. "But it's Netanyahu himself who is the first who should be condemned."
He said Israel's April 1 attack on the Iranian consulate in Damascus violated international law and "was the straw that broke the camel's back."