Հայաստանը շարունակելու է ցեղասպանությունների կանխարգելման դրոշակակիր լինել․ ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի աշխարհում ոչ մեկ իր կրոնի, լեզվի, մաշկի գույնի, այլակարծության համար չհետապնդվի, առավել ևս չցեղասպանվի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը՝ օգոստոսի 3-ը Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ։
«Մենք համերաշխության խոսք ենք հղում եզդի ժողովրդին, մեր ապրումակցումն ենք հայտնում՝ որպես միանման ճակատագիր ունեցած ժողովուրդ։ Մենք սիրո և հանդուրժողականության ուղերձ ենք հղում մեր այսօրվա որոշմամբ։ Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհում ոչ մեկ իր կրոնի, լեզվի, մաշկի գույնի, այլակարծության համար չհետապնդվի, առավել ևս չցեղասպանվի։ Մենք դատապարտման մեր խոսքն ենք ասում»,- ասաց Արշակյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես հանդես է եկել որպես ցեղասպանությունների դատապարտման, կանխարգելման դրոշակակիր։
«Մենք շարունակելու ենք այդպիսին լինել, որովհետև մենք ցանկանում ենք, որպեսզի աշխարհում ժողովուրդները երբեք չարժանանան մեր ճակատագրին, եզդիների, հույների, ասորիների ճակատագրին։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ Ազգային ժողովի անունից, և այս օրինագծի ընդունմամբ՝ նաև հայ ժողովրդի անունից, մեր համերաշխությունը, սերը, կարեկցանքը, ապրումակցումը հայտնել և ուզում եմ, որ իմանաք, որ մենք ձեր կողքին կանգնած ենք, ինչպես դուք եք մեր կողքին կանգնած։ Եվս մեկ անգամ իմ հարգանքի տուրքն եմ մատուցում աշխարհի ցեղասպան բոլոր ժողովուրդների զոհերի հիշատակին»,-եզրափակեց Արշակյանը։
Հայաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օգոստոսի 3-ը որպես Սինջարում եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու նախագիծը։ Նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր։
2014 թվականի օգոստոսի 3-ին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից տեղի են ունեցել հարձակումներ եզդիներով բնակեցված Իրաքի Սինջար քաղաքի վրա, որտեղ սպանվել են ավելի քան երեք հազար մարդ: Սովի, ծարավի և անտանելի շոգի հետևանքով մահացել է լեռներում ապաստան գտած մոտ հազար մարդ, ավելի քան 200 հազար եզդիներ դարձել են փախստական, առևանգվել են 13-ից 56 տարեկան շուրջ 5000 կանայք և աղջիկներ: Վերջիններիս կյանքի պահպանման նախապայման է եղել իսլամի ընդունումը և ամուսնությունը ջիհադիստների հետ:

Армения остается знаменосцем предотвращения геноцидов: вице-спикер Национального собрания
Армения не желает, чтобы кто-либо в мире подвергался преследованиям за религию, язык, цвет кожи или инакомыслие, не говоря уже о геноциде.
Как передает «Арменпресс», в этом заверил вице-спикер НС Акоп Аршакян на внеочередном заседании НС, в ходе обсуждения проекта об установлении 3 августа Днем ​​памяти жертв геноцида езидов Синджара.
«Мы выражаем солидарность с езидским народом, выражаем наши соболезнования как народ со схожей судьбой. Своим сегодняшним решением мы выражаем послание любви и терпимости. Мы не хотим, чтобы кто-либо в мире преследовался за религию, язык, цвет кожи, инакомыслие, не говоря уже о геноциде. Мы выражаем свои слова осуждения», - сказал Аршакян.
Он подчеркнул, Республика Армения всегда выступала знаменосцем осуждения и предотвращения геноцидов на различных международных площадках.
«Мы продолжим быть такими, потому что хотим, чтобы народы мира никогда не постигла наша судьба, судьба езидов, греков и ассирийцев.
Еще раз я хочу выразить нашу солидарность, любовь и сочувствие от имени Национального собрания и от имени всего армянского народа. И я хочу, чтобы вы знали, что принятие этого законопроекта свидетельствует о том мы рядом с вами, как и вы рядом с нами. Я еще раз даю дань уважения памяти жертв всех народов мира, подвергшисях геноциду», - заключил Аршакян.
Проект закона О внесении дополнения в Закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения» в Парламенте Армении был принят единогласно, получив 88 голосов.
3 августа 2014 года террористическая группировка «Исламское государство» напала на иракский город Синджар, населенный езидами. В результате нападения погибло более 3 000 человек. Тысячи людей, искавших убежища в горах, скончались от голода, жажды и невыносимой жары, 200 000 езидов стали беженцами, около 5 000 женщин и девочек в возрасте от 13 до 56 лет были похищены. Принятие ислама и брак с джихадистами были необходимым условием их выживания.