Ինչ ազդեցություն կունենան Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա ընտրությունները ԵՄ կառույցների աշխատանքի վրա․ մեկնաբանում է եվրոպացի փորձագետը
Ինչ ազդեցություն կունենան Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա
ընտրությունները ԵՄ կառույցների աշխատանքի վրա․ մեկնաբանում է եվրոպացի
փորձագետը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի` հունիսի 6-9-ը կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ վաղաժամ վայր է դնելու մանդատը և մասնակցելու է ընտրություններին։ Ի՞նչ է նշանակում այս որոշումը ԵՄ-ի և հենց Շառլ Միշելի համար, ի՞նչ հետևանքներ կարող է այն ունենալ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների, ԵՄ կառույցների գործունեության վրա։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը այս և այլ թեմաների մասին զրուցել է Բրյուսելում տեղակայված Եվրոպական քաղաքական ուսումնասիրությունների կենտրոնի (CEPS) ավագ գիտաշխատող, կենտրոնի նախկին տնօրեն Սթիվեն Բլոքմանսի հետ։
-Պարոն Բլոքմանս, Եվրոպայի քաղաքականությունն արմատապես փոխվել է վերջին տասնամյակի ընթացքում՝ ավելի շատ հարելով աջակողմյան գաղափարախոսությանը: Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք 2024 թվականին սպասվող  ընտրությունների վերաբերյալ։
-2024 թվականի եվրոպական ընտրություններն, ըստ էության, հետագա տեղաշարժ կլինեն դեպի աջ  կենտրոնական և աջակողմյան սպեկտր, ինչպես ազգային, այնպես էլ Եվրոպական Միության մակարդակներում: Նշենք, որ այս տարի ԵՄ անդամ մի քանի երկրներում ընտրություններ են։ Բելգիայում, օրինակ, ընտրությունները Եվրախորհրդարանի ընտրությունների հետ նույն օրն են անցկացվելու, Ավստրիայում դրանք կկայանան մի փոքր ուշ՝ աշնանը: Ես երկու երկրի օրինակ բերեցի, որտեղ երկու ծայրահեղ աջ կուսակցությունները կարող են դառնալ ամենամեծը և, հետևաբար, հիմնական դիրքերում լինել կոալիցիոն կառավարությունների ձևավորման հարցում: Թե որքանով նրանք կկարողանան ազգային մակարդակներում կիրառել իրենց նորահայտ ուժը՝ իրականացնելու ազգայնական անջատողական օրակարգը, մնում է պարզել Բելգիայում: Ավստրիայում դա բավականին արտահայտված է: Սա կարող է ավելի հեռուն գնալ հակամիգրացիոն օրակարգի վրա հիմնվելու միջոցով և ավելի շատ ռուսամետ օրակարգային կետերի շուրջ: Եվրոպական Միության մակարդակով ես ակնկալում եմ ավելի քիչ փոփոխություն քաղաքական ուղղության մեջ, որը Եվրախորհրդարանը գծել է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, պարզապես այն պատճառով, որ այնտեղ կա 27 անդամ երկրների ընտրազանգվածների միավորում, որոնք ընտրում են այն քաղաքական նախապատվությունները, որտեղ, ի վերջո, մեծ ուժային բլոկները վերջին տասնամյակների ընթացքում բավականին կայունություն են դրսևորել: Այդ մեծ ուժային բլոկների հետագա էրոզիայի պատճառ կարող է լինել, մասնավորապես, Քրիստոնեա-դեմոկրատական կամ Սոցիալ-դեմոկրատական ուժային բլոկը՝ ի շահ այլ կուսակցությունների: Բայց, ընդհանուր առմամբ, այս բոլոր փոփոխությունները կկառավարվեն և կկայունացվեն:
-Ինչպես նշեցիք, թվում է, թե ծայրահեղ աջերի ժողովրդականությունը մեծ է ամբողջ Եվրոպայում: Ծայրահեղ աջերի հաղթանակի վերաբերյալ պնդումները չափազանցվա՞ծ են, թե՞ ոչ։ Եթե նրանց հաղթանակը իրատեսական է, ի՞նչ հետևանքներ դա կունենա:
-Ես մտքի այն դպրոցի մարդկանց հետ եմ, որոնք դեռ հավատում են ժողովրդավարական ճկունությանը, դիմադրությանը, այն կառույցներին, որոնք ստեղծվել են մեր ժողովրդավարական համակարգում, որպեսզի դիմակայենք անջատողականներին կամ ավտոկրատ ուժերին։ Դա կարող է հռետորական կերպով դրսևորվել տարբեր անդամ երկրներում կամ Եվրախորհրդարանում որոշ քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդների շրջանում: Իհարկե, որոշ անդամ պետությունների օրինակները, որոնք անցել են այդ ճանապարհով, մասնավորապես, Հունգարիան և Լեհաստանը, կծառայեն որպես նախազգուշացում՝ պահպանելու այդ ուղղությամբ հետագա շեղումները: Եթե ավելի շատ անդամ երկրներ թեքվեն դեպի քաղաքական սպեկտրի այդ կողմը, դա ի օգուտ անդամ երկրների կոալիցիայի կլինի, որը գլխավորում են նրանք, որտեղ Վիկտոր Օրբանն այժմ «դեկանն է», քաղաքական դեկան՝ որպես վարչապետի ամենաերկար ժամկետը զբաղեցրած պաշտոնյա: Եվրոպական խորհրդում ներկայացված անդամ երկրների մակարդակով այդ տեսակետներն ու քաղաքական գործողությունները կդառնան ավելի մեծ և ծանրակշիռ, դա ակնհայտ է, և, հետևաբար, եվրոպական մակարդակով այդ ուղղությամբ տեղաշարժ կլինի, կարծում եմ, ինչը ավելի է դժվարացնում բանակցություններ վարելը այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են ԵՄ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ կամ ներգաղթի միջոցների բաշխումը և այլն:
-Քանի որ Դուք նշեցիք Հունգարիայի հարցը, հետևյալի մասին խոսենք, որը ոչ ուղղակիորեն, բայց կապ ունի թեմայի հետ։ Վերջերս Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարեց, որ մասնակցելու է Եվրախորհրդարանի ընտրություններին, ինչը նշանակում է, որ ժամանակից շուտ վայր է դնելու մանդատը։ Եվ այդ գործը տրվելու է Հունգարիային, քանի որ նախագահությունն անցնելու է այդ երկրին։ Ի՞նչ է նշանակում Շառլ Միշելի որոշումը նրա և Եվրոպայի համար։ Ի՞նչ զարգացումներ կարող են լինել՝ հաշվի առնելով, որ այս շատ կարևոր դիրքը կստանձնի Հունգարիան։
-Կարծում եմ, որ Շառլ Միշելի որոշումը՝ վաղաժամկետ հրաժարվել Եվրոպական խորհրդի նախագահությունից՝ հօգուտ Եվրախորհրդարանում մանդատ ստանալու համար առաջադրվելու, շատ եսակենտրոն է: Եվրոպան և Եվրամիությունը բախվում են զգալի ռազմավարական մարտահրավերների, և 27 անդամ պետությունների միջև դիրքորոշումները համակարգող փորձառու ձեռքը բացարձակապես կարևոր է։ Եվրոպական խորհրդի նախագահությունը չի կարող կուրորեն վստահվել որևէ մեկին: Դա տեղի է ունենում ռոտացիոն սկզբունքով, և հետևաբար, 2024 թվականի երկրորդ կեսին կնախագահի Հունգարիան։ Կարծում եմ՝ սա ցույց է տալիս Միշելի հավատարմության մակարդակը, որը որոշ դիտորդներ կցանկանային, որ ավելի բարձր լիներ: Մնում է սպասել, որովհետև, կարող է լինել մեկ այլ փոխարինող՝ ընդհանուր համաձայնությամբ: Իսկ որոշակի անուններ արդեն հնչել են։ Այդ առումով քննարկվել են Մարիո Դրագիի և այլոց անուններ, որոնք կարող են ստանձնել այդ փոխարինողի դերը, մինչև այն պահը, երբ որոշվեն բարձրագույն պաշտոններում բոլոր պաշտոնյաները։ Կարծում եմ նաև, որ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ արդյունք կունենան Եվրախորհրդարանի ընտրությունները։
-Ինչպե՞ս կարող է Միշելի այդ որոշումն ազդել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա։ Որքանո՞վ է վտանգված եռակողմ հանդիպումների ձևաչափը։ Փոփոխություններ կլինե՞ն Եվրոպական խորհրդի կամ ընդհանրապես ԵՄ դիրքորոշման մեջ։
-Անձամբ ես երբեք մեծ վստահություն չեմ ունեցել Շառլ Միշելի դերին այդ եռակողմ բանակցություններում: Մենք տեսանք, որ այդ բանակցությունները, իհարկե, տարբեր ուղիներով են ընթանում՝ նաև ԱՄՆ-ի և, իհարկե, Ռուսաստանի մասնակցությամբ։ Մենք նաև տեսնում ենք երկկողմ բանակցությունները, որոնք հիմա տեղի են ունենում։ Այնպես որ, չպետք է ուռճացնել Եվրամիության և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի դերն այդ բանակցություններում։ Ես նախընտրում եմ հավատալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններն արդեն հասել են այնպիսի մակարդակի, որ արդեն խաղաղության պայմանագիրը թղթին հանձնելու փուլն է։
-Վերադառնալով եվրոպական ընտրություններին. Եվրոպան բախվում է բազմաթիվ ճգնաժամերի, և ուկրաինական պատերազմով ակնհայտ էր, որ սպառնալիքի ընդհանուր ընկալման կարիք կա։ Ինչպես միշտ, ընտրողներն ավելի շատ կմտածեն հացի ու կարագի, այնպիսի խնդիրների մասին, ինչպիսին գնաճն է: Ըստ Ձեզ, որո՞նք են այն հիմնական խնդիրները, որոնք ղեկավարները պետք է ներառեն իրենց նախընտրական օրակարգում։ Ի՞նչ է պետք Եվրոպային։
-Ցավոք, պետք է համաձայնեմ Ձեզ հետ, որ համապետական և Եվրախորհրդարանի ընտրություններում գերակայելու են հացի ու կարագի խնդիրները, ոչ թե ավելի մեծ գլոբալ ու ռազմավարական խնդիրները: Արտաքին քաղաքականությունն իրականում հաղթող չէ այդ առումով՝ նույնիսկ եվրոպական մակարդակում։ Հետևաբար, այն, ինչ ես կցանկանայի տեսնել քարոզարշավի ժամանակ, իհարկե, գլոբալ ռազմավարական հարցերի շուրջ քննարկումներն են, որպեսզի բոլորը տեղեկացվեն այն չափազանց մեծ վտանգի մասին, որը դեռ ներկայացնում է Ռուսաստանը: Մենք կտեսնենք, որ 2024 թվականին Ուկրաինան ստիպված կլինի շատ պաշտպանական դիրք ընդունել զինամթերքի և սպառազինության բացակայության պատճառով, որը նրան իսկապես անհրաժեշտ է հաջող հարձակմամբ շփման գծերը ճեղքելու համար, ինչը նա չկարողացավ անել 2023 թվականին: Հիմա, եթե շփման գիծը Ուկրաինայում ինչ-որ կերպ շարժվի դեպի արևմուտք, Ռուսաստանն իրեն համարձակ կզգա։ Սա ավելի խորը կտարածվի և կխոցի Եվրոպայի մյուս մասերը, լինի դա Եվրամիության հարևանությամբ, թե հենց ծայրահեղ աջ կուսակցությունների և քաղաքական գործիչների տներում, որոնք շատ հեռուն գնացող կապեր կապեր ունեն Կրեմլի հետ:
-Միջազգային հարաբերություններում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների պատճառով շատ փորձագետներ պնդում են, որ ԵՄ-ն գլոբալ անկախ դերակատար չէ: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս մասին:
-Եվրամիությունն ինքնին առաջին հերթին առաջնորդվում է արտաքին ցնցումներով։ Անդամ երկրների միջև առկա քաղաքական անհամաձայնության հետևանքով ներքին մեխանիզմը կանգ է առնում, և մենք տեսնում ենք, որ Հունգարիայի վետոների դեպքում նաև ներքին քաղաքականության վրա է ազդում։  Հետևաբար, Եվրամիության արտաքին քաղաքական դիրքորոշումը կախված է նրանից, թե ինչ է տեղի ունենում այլուր։ Ներքին սպառնալիքի ընդհանուր ընկալումը կարևոր տեղ է զբաղեցնում։ Կարծում եմ, որ դա կամրապնդվի Եվրամիության սահմաններին աճող ճգնաժամերի հետևանքով, կփոխվի դինամիկան՝ ի վնաս Կիևի։ Բայց, իհարկե, նաև ԱՄՆ-ում սպասվող ընտրությունների և Թրամփի հնարավոր հաղթանակի պատճառով, որը սպառնում է ոչ գործունակ դարձնել ՆԱՏՕ-ն՝ նույնիսկ եթե օրինական կերպով չի կարող ԱՄՆ-ն դուրս բերել կազմակերպությունից: Եվրաինտեգրման գործընթացում հենց այս տիպի ցնցումներն են ազդել բարեփոխումների և առաջընթացի վրա՝ նաև արտաքին քաղաքականության և պաշտպանական դիրքորոշման առումով։ Ես հավատում եմ, որ աստիճանաբար Եվրամիությունը գտնում է այդ ինքնավարությունը, ռազմավարական ինքնավարությունը, որին ձգտում է:
-Այո, քանի որ ԵՄ-ում այնպիսի ոլորտները, ինչպիսիք են անվտանգությունը, պաշտպանությունը և ռազմավարական հեռանկարները, մնում են թույլ: Համամիտ ե՞ք արդյոք այս ընկալման հետեթե այո, ապա որտե՞ղ եք տեսնում դրա պատճառները։
-Պատճառները բազմաբնույթ են։ Նրանք հիմնված են սպառնալիքի ընկալման տարբերությունների վրա։ Էստոնիայից մինչև եվրոպական մայրցամաքի հարավ-արևմուտքում գտնվող Պորտուգալիա, դա հիմնված է Եվրամիությունում քաղաքական ազդեցության վրա, որը մեկն է այն միջազգային կազմակերպություններից, որտեղ ռազմական, պաշտպանական և արտաքին քաղաքական խնդիրներն ուղղորդվում են: Եվ, իհարկե, ինքնիշխանությունը պաշտպանելու նախանձ կա այն ոլորտներում, որտեղ անդամ երկրների կառավարությունները դեռ կարող են որոշել իրենց սեփական ուղին` իրենց սեփական աշխարհաքաղաքական հետագծերին և պատմական ժառանգությանը համապատասխան: Այս առումով կան բազմաթիվ բեկումնային կետեր, որոնք պետք է ինչ-որ կերպ հաղթահարվեն և ձևավորվեն ավելի կազմակերպված և ինտեգրված արտաքին և անվտանգության քաղաքականության մեջ, իսկ դա ժամանակ է պահանջում։
-Խոսելով այս տարբերությունների և անդամ երկրների տարբեր ընկալումների մասին, որոնք ինքնին խնդիրներ են առաջացնում, ինչպե՞ս եք գնահատում ԵՄ ընդլայնման քաղաքականությունը։ Եվրոպական խորհուրդը որոշել է Ուկրաինայի հետ անդամակցության բանակցություններ սկսել։ Այն ԵՄ թեկնածու 9 երկրներից մեկն է՝ Ալբանիայի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Չեռնոգորիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Սերբիայի և Թուրքիայի հետ։ Ինչպե՞ս կբացատրեք ընդլայնման այս քաղաքականությունը։
-Դե, ընդլայնումը հիմնականում փախուստի փական է Եվրամիության համար՝ իր քաղաքական նախապատվություններն ավելի լայն Եվրոպայում նախագծելու համար։ Սա ինչ-որ կերպ փոխարինում է արտաքին և անվտանգության քաղաքականության այն ոլորտներին, որոնք չեն աշխատում, պաշտպանական անվտանգություն՝ բառի ավելի սուր իմաստով։ Այսպիսով, ընդլայնումն այն է, ինչ Եվրամիությունը գիտի լավագույնս անել, գուցե, արտաքին քաղաքականության համատեքստում: Այո, մի տեսակ հետամնաց քաղաքականություն, որը այնուամենայնիվ, բավականին ամուր իմաստով շարադրում է Եվրամիության ապագա արտաքին սահմանները:
Ակնհայտ է, որ Կիպրոսի դեպքի նման իրավական հակասությունները, երբ այդ երկրի  հյուսիսը դեռ օկուպացված է թուրքական զինված ուժերի կողմից, որտեղ Եվրոպական Միության օրենքները չեն գործում, չեն կրկնվի ապագայում։ ԵՄ անդամ երկրները պարզապես չեն ցանկանում ինտեգրել տարածքային վեճեր ունեցող երկրներին, ուստի, այո, թեկնածու երկրի կարգավիճակ տալը աշխարհաքաղաքական նշանակության խորհրդանշական ժեստ է, իհարկե, որը նաև աջակցություն է Ուկրաինայի զինված ուժերին իրենց էքզիստենցիալ պայքարում։ Սա հեռանկար է տալիս Մոլդովայի կառավարությանն ու բնակչությանը, ինչպես նաև վրացիներին։ Եվրամիության շահերից բխող քաղաքական ուղղությունն այն է, որը կիսում է այդ երկրների բնակչության մեծամասնությունը: Հետևաբար, դա աներևակայելի կարևոր է, բայց միևնույն ժամանակ, բացարձակապես պարզ է, որ երկու կողմերից ոչ մեկը՝ թեկնածու երկրները և ԵՄ-ն, ի վիճակի չեն կարճ ժամանակահատվածում լիարժեք ինտեգրում իրականացնել: Այժմ մշակվում են այլընտրանքային մեթոդներ՝ որոշակի ոլորտներում մասնակի և արագացված ինտեգրման և ԵՄ որոշակի մարմիններում լիիրավ անդամակցության ակնկալիքով։ Սա, իհարկե, շատ ավելի ուշ կլինի,  ոչ երկու տարվա ընթացքում, ինչպես որոշ ուկրաինացի քաղաքական գործիչներ հայտարարում են սեփական ընտրազանգվածին։

Interview with CEPS Senior Research Fellow on upcoming European Parliament elections
BRUSSELS, JANUARY 16, ARMENPRESS. European Council President Charles Michel has announced his plan to resign early so that he can run for a seat in the European Parliament in June.
Armenpress Brussels correspondent spoke to Steven Blockmans, Senior Research Fellow at CEPS, a Brussels-based leading independent think tank on European policies on Michel’s decision and what it could mean for the EU organizations, as well as its possible impact on the Armenian-Azeri talks.
Blockmans was previously Director of Research at CEPS, the Centre for European Policy Studies.
ARMENPRESS: Europe’s politics has changed radically over the past decade, shifting more to the right. What are your predictions for upcoming elections in 2024?
Blockmans: My expectations for 2024 European Elections are essentially a further shift towards center right and right-wing spectrum, both at national and at European Union levels. We note that several member states have elections coming up. Belgium has on the same day that the European parliamentary elections are scheduled. More importantly, perhaps Austria a bit further in the autumn. Those are two examples of a couple where right-wing parties, two extreme right-wing parties will become the biggest and therefore are in core position as far as the formation of coalition governments is concerned. To what extent at national levels they will be able to wield, you know, on their newly found power to execute nationalist separatist agenda, remains to be seen in Belgium. This is rather couched in Austria. This might go further on the anti-immigration agenda, and more on the pro-Russian agenda points as well so. At the European Union level, I expect less of a change in the political direction that the European Parliament has charted over the last couple of years, simply because there you have an amalgamation of 27 member states’ electorates choosing those political preferences where, ultimately, the stability of the big power blocks has shown quite resilient over the last decades. There may be a further erosion of those big power blocks, in particular, you know the Christian Democratic or the Social Democratic power block to the benefit of other parties. More on the right wing, or indeed in the Liberal Democratic front. But overall, all these changes will be couched and stabilized.
It seems that the far-right popularity is high in all over Europe. Is this claim of a far-right triumph exaggerated or not? If so, what would be consequences?
Well, I'm with those in the school of thought that still believe in the, you know, in the democratic resilience, the resistance, in a way of the structures that have been put in place, in our democratic system, so as to withstand, you know, the separatists or the autocratic forces. That that may be on display rhetorically among some political party leaders in different member states, or indeed at the European Parliament. But where of course, you know, the examples of certain member states that have travelled in that direction, Hungary and Poland in particular, will serve as harbingers, you know, to guard, you know, further drift in that direction, of course. If more member states lean towards that side of the political spectrum, this will be to the benefit of a coalition of member states that are led by those where Victor Orban now is the Dean, the political Dean, as the Prime Minister serving the longest term. At the member state level represented in the European Council that body of views and political actions will become bigger and weightier, that is obvious, and so at the European level there will be a shift in that direction, I think, which makes it more difficult to negotiate issues like EU relations with Russia or immigration distribution of funds, etcetera.
Because you mentioned the Hungary question, not directed and linked to Hungary as well as we know recently the European Council president announced that he will run in the EP elections, which means he will not be Council President. And that job will be given to Hungary, because the rotating Presidency will pass to Hungary. What does Charles Michel's decision mean for him and for Europe? What developments may happen, having regard that this very important position will be maintained by Hungary?
I think the decision by Charles Michel to give up early the European Council Presidency in favor of running for a seat in the European Parliament is very self-centered. Europe and the European Union face considerable strategic challenges and experienced hand that coordinates positions between the 27 Member States is absolutely key and cannot be entrusted blindly to the Council Presidency. That will be that. That happens on a rotating basis and will be chaired by Hungary and Victor Orban, therefore, in the second-half of 2024. I think it shows the level of loyalty by Michel, which some observers would have wished was higher. And so yeah, a bit of an egocentric decision there which automatically means that Victor Orban will assume the Presidency as a caretaker. There remains to be seen because of course there might be a different caretaker put in place with common accord. And certain names have already been floated. In that respect, no less those of Mario Draghi and others who might take on that caretaking role until the moment where, of course, all positions on the top jobs, including that of the European Commission President and the European Parliament President have been decided, which is a decision that cannot be precipitated. I also think that it’s difficult to predict when one doesn't know exactly know what the outcome of the European parliamentary elections will be, so time is very short in that sense, between the early June date for the European parliamentary elections and the departure of Charles Michel somewhere in mid-July to broker that compromise.
How can this decision affect Armenian-Azerbaijani relations? To what extent is the format of tripartite meetings endangered? Will there be changes in the position of the EU Council or the EU in general?
Well, personally I never lent a lot of credence to the role of Charles Michel in those tripartite negotiations. We've seen those negotiations, of course, take on different channels, being facilitated also by the US, and of course, by Russia. We see, the bilateral talks that are now happening. So, one should not inflate the importance of the European Union and of European Council President Charles Michel as a person un those talks and therefore, you know, the prolongation of that. If Charles Michel steps down as European Council President I would rather believe that, you know, the negotiations between Armenia and Azerbaijan have moved to such a level already that, you know, the terms of a peace agreement are in writing.
Coming back to European elections. Europe faces many crises and with the war in Ukraine it was obvious that there is a need of common threat perception. As always voters generally will care more about bread and butter issues such as inflation. According to you, what are the main issues that the leaders should include in their electoral agenda? What does Europe need?
Unfortunately, I have to agree with the premise in your question, which suggests that bread and butter issues will prevail in national and indeed in the European parliamentary elections, not necessarily the bigger geostrategic issues. Foreign policy is not really a vote winner in that respect, even at the European level and so what I would like to see, of course, is more emphasis on these geostrategic matters and discussion around them in the campaigns or indeed in the grilling of the European Commission designates, you know, by the European Parliament so as to make everyone aware of the acute danger that Russia still poses. We will see in 2024, Ukraine having to adopt a very defensive posture as a result of the lack of munitions and weaponry that it really needs in order to break through the contact lines with a successful offensive, which it was unable to do in 2023. Now, if the contact line moves further West in a way in Ukraine, Russia will feel emboldened and maybe even capable with the support of the North Koreans, the Chinese, the Iranians, etcetera. Would take it even further into, you know, provide pinpricks and destabilize other parts of Europe, whether that's in the European Union’s neighborhood or whether that is at their homes, you know, these far right wing parties and some of these politicians have notorious links with the Kremlin that go very far and there are of course groups that can be mobilized without one having to project.
Due to last year’s developments in international affairs, many experts argue that the EU is not a global independent player. What is your take on this?
Well, the European Union itself is primarily driven by external shocks. The internal machinery as a result of the political dissonance that exist between member states is grinding itself to a halt and we see that with the Hungarian vetoes also on internal policy and so the foreign policy posture of the European Union is dependent on what happens elsewhere in the world and a common threat perception internally. I think it will be strengthened as a result of increased crises on the European Union's borders, will change in the dynamics, you know, to the detriment of Kiev is 1, but of course also because of the outcome of the US elections at the end of this year with a potential advance again of a Trump 2.0, who threatens to immobilize NATO, even if legally he can no longer withdraw the US from the organization. But it is those types of shocks in a way that have catapulted, you know, reform processes and progress in the European integration process. Also, in terms of foreign policy and defense posture, not nearly enough as probably should be needed in the short term, but at least I believe that gradually, in increments, the European Union is finding that autonomy, that strategic autonomy that it seeks.
Yes, because in the EU, aspects such as security, defense and strategic outlook remain weak. Is this perception true and if so, where do you see the reasons for this?
Well, the reasons for that are multifold. They rest on differences in threat perception, which is very different, You know, from Estonia in the Baltic States to Portugal in the southwest of the European continent, it rests on political influence, of course, in the European Union, which is one of the international organizations in which you know military and defense and foreign policy issues are through which they are channeled. And of course, a jealousy to protect sovereignty in areas where governments of member states can still define their own course in line with their own geopolitical trajectories and historical legacies. So, there are many breaking points in that respect that have to be somehow overcome and cobbled together into a more jointly organized and integrated foreign and security policy, and that takes time and it's obvious.
Talking about these differences and different perceptions of the member states which by itself cause problems, what is your assessment concerning the enlargement policies of the EU? The European Council decided to open accession negotiations with Ukraine. It is one of nine current EU candidate countries, together with Albania, Bosnia and Herzegovina, Georgia, Moldova, Montenegro, North Macedonia, Serbia, and Turkey. Ukraine does not actually meet the candidacy conditions neither does Georgia, how would you explain this enlargement policy?
Well, enlargement is basically the escape valve for the European Union to project its political preferences in a wider Europe and in a way a replacement for those aspects of foreign and security policy which do not work, defense security in the sharper sense of the word and so enlargement is what the European Union knows how to do best, perhaps in a foreign policy context. And so, yeah, kind of fall back policy to rely on which nevertheless pitches the future external borders of the European Union in a rather robust sense. I mean moving up further to Russia, essentially claiming a sphere of influence. Now it's obvious that with the President of Cyprus, which joined the European Union as a divided island, whereby the north is still occupied by Turkish armed forces and where the European Union and its laws do not apply, that legal friction will not be replicated in the future. Current member states are simply unwilling to still integrate countries that have territorial disputes and so, yes, granting candidate country status is a symbolic gesture of geopolitical importance, of course, which lends support to the Ukrainian armed forces in their existential fight, gives a prospect to the Moldovan government and population, and to the Georgians, indeed, that the political direction that is in the interest of the European Union is one that is shared with the populations of the majority of the populations of those countries. And so it’s incredibly important, but at the same time, it's absolutely clear that neither of the two parties, the candidate countries, as well as the EU, are in a position to deliver on full integration anytime soon. And so, you see alternative methods being developed now of partial and accelerated integration into certain areas, into certain bodies of the EU, in anticipation of full membership and which will come much later, certainly not within the two years that certain Ukrainian politicians continue to announce to their own electorates.