ევროკავშირმა სომხეთში ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის მისიის განთავსება დაამტკიცა
ევროპულმა საბჭომ უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკის (CSDP) ფარგლებში სომხეთში ახალი პარტნიორული მისიის დაწყება დაამტკიცა. ამ საკონსულტაციო სამოქალაქო მისიის მიზანია სომხეთის ხელისუფლების მხარდაჭერა, რათა ქვეყანამ გააუმჯობესოს მდგრადობა ჰიბრიდული საფრთხეების მიმართ და გაზარდოს უსაფრთხოების ცვალებად გამოწვევებთან გამკლავების შესაძლებლობები.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაცია ევროპული საბჭოს ვებგვერდზე გავრცელდა.
უფრო ადრე, ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში უმაღლესმა წარმომადგენელმა კაია კალასმა ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა, რომ ბრიუსელში გასამართ შეხვედრაზე ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრები დაამტკიცებენ სომხეთისთვის ევროკავშირის ახალი მისიის შექმნას ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
„ჩვენ ასევე შევთანხმდებით სომხეთისთვის ახალ პარტნიორულ მისიაზე ჰიბრიდულ საფრთხეებთან და უცხოური ინფორმაციის მანიპულაციასა და ჩარევასთან საბრძოლველად, რომელთაც ისინი რეალურად აწყდებიან“, - განაცხადა კაია კალასმა.
აღნიშნულია, რომ მისია ოფიციალურად 2026 წლის 21 აპრილს შეიქმნა, რათა მხარი დაუჭიროს სომხეთის შესაძლებლობებს ჰიბრიდულ გამოწვევებთან, მათ შორის კიბერსაფრთხეებთან, უცხოური ინფორმაციის მანიპულაციასა და ჩარევასთან (FIMI), ასევე უკანონო ფინანსური ნაკადების კონტროლთან გამკლავებაში.
კერძოდ, მისია სომხეთის სხვადასხვა სახელმწიფო ინსტიტუტს მიაწვდის სტრატეგიულ რჩევებს, ტექნიკურ ექსპერტიზას და განავითარებს ინსტიტუციურ შესაძლებლობებს მსგავსი საფრთხეების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
გარდა ამისა, მისია უზრუნველყოფს პრაქტიკულ, ოპერატიულ რჩევებს და შექმნის სპეციალურ საპროექტო ჯგუფს თავისი მანდატით გათვალისწინებული მიზნობრივი ქმედებების განსახორციელებლად, საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობით.
გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ EUPM სომხეთში იმოქმედებს როგორც არასააღსრულებო მისია და არ ექნება არანაირი როლი სომხეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში.
„გასულ კვირას ევროკავშირმა სომხეთს შესთავაზა ეკონომიკური და პოლიტიკური მხარდაჭერის დიდი პაკეტი რუსული ზეწოლის საპირისპიროდ. დღეს ჩვენ ადგილზე განვათავსებთ ევროკავშირის ახალ მისიას. ევროკავშირის ექსპერტები მხარს დაუჭერენ სომხეთის ხელისუფლებას კიბერსაფრთხეებისა და დეზინფორმაციის, ასევე უკანონო ფინანსური ნაკადების წინააღმდეგ ბრძოლაში. ევროკავშირი არის მდგრადი, დამოუკიდებელი სომხეთისა და სომეხი ხალხის საკუთარი ბედის არჩევის უფლების ყველაზე დიდი დამცველი. ჩვენ უზრუნველვყოფთ, რომ სომხეთი მარტო არ დარჩეს გარე იძულების წინაშე“, - აღნიშნა უმაღლესმა წარმომადგენელმა კაია კალასმა.
აღინიშნა, რომ პარტნიორული მისია სომხეთის მთავრობის მოთხოვნით შეიქმნა და ევროკავშირის უფრო ფართო და თანმიმდევრული მიდგომის ნაწილია, რომელიც აერთიანებს მოკლევადიან და გრძელვადიან მხარდაჭერას სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცების ხელშესაწყობად.
განცხადების თანახმად, ეს ასახავს ევროკავშირის მტკიცე ვალდებულებას, მხარი დაუჭიროს ქვეყნის მდგრადობასა და დემოკრატიულ ინსტიტუტებს.
სტრატეგიული რჩევების, სპეციალიზებული ექსპერტიზისა და შესაძლებლობების განვითარების უზრუნველყოფით, მისია დაეხმარება სომხეთს უკეთ აღკვეთოს, გამოავლინოს და უპასუხოს ჰიბრიდულ საფრთხეებს, ქვეყნის სუვერენიტეტის სრული პატივისცემით. მისია ორი წლის საწყისი მანდატით იმოქმედებს და ძირითადად შედგება ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან მივლენილი ექსპერტებისგან.
მისიას უხელმძღვანელებს კოსმინ გეორგე დინესკუ, რომელიც ამ თანამდებობაზე 2026 წლის 11 ივნისს დაინიშნა. მანამდე ის მსახურობდა მოლდოვას რესპუბლიკაში ევროკავშირის პარტნიორობის მისიის პირველ ხელმძღვანელად.
„2025 წლის 2 დეკემბერს ევროკავშირი-სომხეთის პარტნიორობის საბჭომ დაამტკიცა ევროკავშირი-სომხეთის პარტნიორობის ახალი სტრატეგიული დღის წესრიგი. ევროკავშირი-სომხეთის ყოვლისმომცველი და გაძლიერებული პარტნიორობის შეთანხმების საფუძველზე, სტრატეგიული დღის წესრიგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ურთიერთობების გაღრმავებისკენ, მათ შორის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში. მისი ერთ-ერთი პრიორიტეტია თანამშრომლობის გაძლიერება ჰიბრიდული საფრთხეებისა და გარე საინფორმაციო მანიპულაციებისა და ჩარევის წინააღმდეგ ბრძოლაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აღნიშნულია, რომ 2025 წლის 12 დეკემბერს უმაღლესი წარმომადგენლისადმი გაგზავნილ წერილში სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა ევროკავშირი მოიწვია სომხეთში ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საერთო პოლიტიკის ფარგლებში სამოქალაქო მისიის განსათავსებლად.
ევროპული საბჭო ხაზს უსვამს, რომ ახალი პარტნიორული მისია სომხეთში უკვე მეორეა, იმის გათვალისწინებით, რომ 2023 წლიდან სომხეთში ასევე მოქმედებს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია, რომელიც პატრულირებს სომხეთისა და აზერბაიჯანის საზღვრის გასწვრივ.
განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ ახალი მისია გამიჯნულია სადამკვირვებლო მისიისგან და არანაირი კავშირი არ აქვს მის საქმიანობასთან.

ЕС одобрил развертывание в Армении миссии по противодействию гибридным угрозам
Европейский совет запускает новую партнерскую миссию в Армении в рамках Общей политики безопасности и обороны (CSDP). Цель этой консультативной гражданской миссии — оказать поддержку армянским властям в повышении устойчивости страны к гибридным угрозам и расширении ее способности реагировать на меняющиеся вызовы безопасности.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом опубликовано на сайте Европейского совета.
Ранее Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила на брифинге для журналистов, что на встрече в Брюсселе министры иностранных дел ЕС одобрят создание новой миссии ЕС в Армении для противодействия гибридным угрозам.
«Мы также согласуем новую партнерскую миссию для Армении по борьбе с гибридными угрозами, манипуляцией иностранной информацией и вмешательством, с которыми она фактически сталкивается», - сказала Кая Каллас.
Отмечается, что миссия была официально создана 21 апреля 2026 года для поддержки способности Армении противостоять гибридным вызовам, включая киберугрозы, манипулирование иностранной информацией и вмешательство (FIMI), контроль над незаконными финансовыми потоками.
В частности, миссия будет предоставлять стратегические консультации, техническую экспертизу и наращивание институционального потенциала различным национальным учреждениям Армении для противодействия таким угрозам.
Кроме того, миссия будет предоставлять практические оперативные консультации и создаст специальную проектную группу для проведения целевых операций в рамках своего мандата в тесном сотрудничестве с международными партнерами.
В распространенном сообщении говорится, что EUPM будет действовать в Армении в качестве миссии без исполнительных полномочий и не будет иметь никакой роли в процессах принятия решений властями Армении.
"На прошлой неделе ЕС представил крупный пакет экономической и политической поддержки Армении для противодействия российскому давлению. Сегодня мы развертываем новую миссию ЕС на местах. Эксперты ЕС будут поддерживать власти Армении в борьбе с киберугрозами и дезинформацией, а также с незаконными финансовыми потоками. ЕС является величайшим защитником устойчивой, независимой Армении и права армянского народа выбирать свою собственную судьбу. Мы позаботимся о том, чтобы Армения не столкнулась с внешним принуждением в одиночку", - заявила Кая Каллас.
Партнерская миссия была создана по запросу правительства Армении и является частью более широкого и последовательного подхода ЕС, который сочетает в себе краткосрочную и долгосрочную поддержку для укрепления национальной безопасности Армении.
Согласно сообщению, это отражает твердую приверженность ЕС поддержке устойчивости страны и демократических институтов.
Предоставляя стратегические консультации, специализированную экспертизу и наращивая потенциал, миссия поможет Армении лучше предотвращать, выявлять и реагировать на гибридные угрозы, в полной мере уважая суверенитет страны. Первоначальный мандат миссии составит два года, и в ее состав войдут в основном эксперты, командированные из стран-членов ЕС.
Миссию возглавит Космин Джордж Динеску, назначенный на эту должность 11 июня 2026 года. Ранее он занимал пост первого главы Миссии партнерства ЕС в Республике Молдова.
«2 декабря 2025 года Совет партнерства ЕС-Армения утвердил новую Стратегическую повестку партнерства ЕС-Армения. Основываясь на Всеобъемлющем и расширенном соглашении о партнерстве между ЕС и Арменией, Стратегическая повестка является важным шагом на пути к углублению отношений, в том числе в областях безопасности и обороны. Одним из ее приоритетов является укрепление сотрудничества в борьбе с гибридными угрозами и внешним манипулированием информацией и вмешательством», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в письме Высокому представителю от 12 декабря 2025 года министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян предложил Европейскому Союзу направить гражданскую миссию в Армению в рамках общей политики ЕС и политики безопасности.
Европейский совет подчеркивает, что новая партнерская миссия является уже второй в Армении, учитывая, что с 2023 года в Республике Армения также действует Миссия Европейского союза по наблюдению, патрулирующая границу между Арменией и Азербайджаном.
В заявлении подчеркивается, что новая миссия является отдельной от миссии по наблюдению и не имеет никакого отношения к ее деятельности.