რუბინიანი დარწმუნებულია, რომ ევროკავშირი და თურქეთი უახლოეს მომავალში სამხრეთ კავკასიაში პოზიტიურ როლს შეასრულებენ
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა, სომხეთ-თურქეთის ნორმალიზაციის პროცესში სომხეთის წარმომადგენელმა რუბენ რუბინიანმა იმსჯელა საკითხზე, თუ როგორ შეუძლიათ თურქეთსა და ევროკავშირს პოზიტიური როლის შესრულება სამხრეთ კავკასიაში.
„არმენპრესის“ ცნობით, რუბინიანმა ამ თემას საერთაშორისო ფორუმის „ერევნის დიალოგის“ ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე შეეხო.
„როგორ შეუძლიათ თურქეთსა და ევროკავშირს პოზიტიური როლის შესრულება სამხრეთ კავკასიაში?
უპირველეს ყოვლისა, სამხრეთ კავკასიასთან დაკავშირებულობით. რა თქმა უნდა, არსებობს სარკინიგზო ხაზები, გზები, ინფრასტრუქტურა, რომელიც აკავშირებს თურქეთს, საქართველოსა და აზერბაიჯანს, მაგრამ აკლია ერთი სასიცოცხლო დამაკავშირებელი არხი: სომხეთს არ გააჩნია არანაირი გზა თუ რკინიგზა ევროკავშირისკენ, რადგან დღემდე არ გვქონია შესაძლებლობა, გვქონოდა შეუფერხებელი სარკინიგზო მიმოსვლა სომხეთსა და თურქეთს შორის, და შესაბამისად - ევროკავშირთანაც. მაგრამ ეს რომ მომხდარიყო, შეიქმნებოდა უზარმაზარი შესაძლებლობები როგორც სომხეთისთვის, ისე თურქეთისთვის, აზერბაიჯანისთვის, საქართველოსა და ევროკავშირისთვის“, -განაცხადა რუბინიანმა.
სომხეთის პარლამენტის ვიცე-სპიკერი ასევე შეეხო აზერბაიჯანის მხრიდან სომხეთისთვის მიწოდებაზე არსებული შეზღუდვების მოხსნას და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყაზახეთიდან და რუსეთიდან აზერბაიჯანის გავლით სომხეთისთვის ტვირთების მიწოდება შეუძლებელი იქნებოდა საქართველოს მონაწილეობის გარეშე, რადგან ეს საქონელი გადის აზერბაიჯანზე, შემდეგ კი - საქართველოზე.
„მინდა ამისთვის მადლობა გადავუხადო ჩვენს ქართველ მეგობრებს“, - თქვა რუბინიანმა.
მან ასევე გამოთქვა დარწმუნება, რომ როგორც ევროკავშირი, ისე თურქეთი, უახლოეს მომავალში ძალიან პოზიტიურ როლს შეასრულებენ სამხრეთ კავკასიაში.

Уверен, что ЕС и Турция в ближайшем будущем будут играть позитивную роль на Южном Кавказе: вице-спикер НС Армении
Вице-спикер Национального Собрания, представитель Армении в процессе урегулирования отношений Армения-Турция Рубен Рубинян коснулся вопроса о том, какую положительную роль могут сыграть Турция и Евросоюз на Южном Кавказе.
Как сообщает Арменпресс, Рубинян коснулся этой темы во время панельной дискуссии в рамках международного форума «Ереванский диалог».
«Как Турция и Евросоюз могут сыграть положительную роль на Южном Кавказе? Прежде всего — будучи связанными с Южным Кавказом.
Конечно, существуют действующие железные и автомобильные дороги, инфраструктура, связывающие Турцию, Грузию и Азербайджан, но не хватает одной жизненно важной транспортной артерии: у Армении нет ни одного пути или железной дороги в Евросоюз, так как до сегодняшнего дня у нас не было возможности иметь беспрепятственное железнодорожное сообщение между Арменией и Турцией и, следовательно, с Евросоюзом.
Но если бы это произошло, открылись бы огромные возможности как для Армении, Турции, Азербайджана и Грузии, так и для Европейского союза», — сказал Рубинян.
Вице-спикер НС коснулся также вопроса снятия ограничений на поставки в Армению через Азербайджан, подчеркнув, что поставки из Казахстана и России в Армению через территорию Азербайджана были бы невозможны без участия Грузии, поскольку эти товары проходили через Азербайджан, а затем и через Грузию.
«Я хочу поблагодарить за это наших грузинских друзей», — сказал Рубинян.
Он также выразил уверенность в том, что и Евросоюз, и Турция в ближайшем будущем будут играть очень позитивную роль на Южном Кавказе.