ემანუელ მაკრონი სომხეთს სახელმწიფო ვიზიტით ეწვევა
სომხეთის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა ტიგრან ხაჩატრიანმა სომხეთში საფრანგეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ოლივიე დეკოტინი მიიღო.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის მთავრობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იტყობინება, ვიცე-პრემიერმა განსაკუთრებული ხაზგასმით აღნიშნა 4 მაისს „ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების“ სამიტზე, ასევე მომდევნო დღეს, 5 მაისს, საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკროსის სახელმწიფო ვიზიტის ფარგლებში სომხეთში ყოფნის მნიშვნელობა.
ვიზიტის მოლოდინში, დეტალურად განიხილეს ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგის არაერთი საკითხი, მათ შორის სასმელი წყლით მომარაგება და წყალარინება, „ჩრდილოეთ-სამხრეთის“ საგზაო დერეფნის სისიან-ქაჯარანის მონაკვეთის მშენებლობაში ფრანგული მხარის ჩართულობა, თანამშრომლობა განათლების სფეროში, ასევე სტრატეგიული მნიშვნელობის სხვა პროექტები და ინიციატივები.
ორივე მხრიდან ხაზი გაესვა ჩამოყალიბებული კონსტრუქციული ურთიერთქმედების მნიშვნელობას, რაც მიზნად ისახავს შესათანხმებელი საკითხების ეფექტურ მოწესრიგებას და ორმხრივი ურთიერთობების უწყვეტ გაფართოებას.

Эммануэль Макрон прибудет в Армению с государственным визитом.
Заместитель премьер-министра Республики Армения Тигран Хачатрян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в РА Оливье Декотиньи.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение правительства РА, заместитель премьер-министра особо подчеркнул важность визита президента Франции Эммануэля Макрона в Армению 4 мая в рамках саммита Европейского политического сообщества (ЕПС), а также 5 мая в рамках его государственного визита.
В преддверии визита подробно обсуждался ряд вопросов повестки двусторонних отношений, включая темы водоснабжения и водоотвода, участия французской стороны в строительстве участка дороги Сисиан-Каджаран магистрали Север-Юг, сотрудничества в сфере образования, а также другие программы и инициативы стратегического значения.
Обе стороны подчеркнули важность налаженного конструктивного сотрудничества для эффективного решения вопросов, подлежащих согласованию в его рамках, и для постепенного расширения двусторонних отношений.