ემანუელ მაკრონი სომხეთს სახელმწიფო ვიზიტით ეწვევა
სომხეთის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა ტიგრან ხაჩატრიანმა სომხეთში საფრანგეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ოლივიე დეკოტინი მიიღო.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის მთავრობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იტყობინება, ვიცე-პრემიერმა განსაკუთრებული ხაზგასმით აღნიშნა 4 მაისს „ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების“ სამიტზე, ასევე მომდევნო დღეს, 5 მაისს, საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკროსის სახელმწიფო ვიზიტის ფარგლებში სომხეთში ყოფნის მნიშვნელობა.
ვიზიტის მოლოდინში, დეტალურად განიხილეს ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგის არაერთი საკითხი, მათ შორის სასმელი წყლით მომარაგება და წყალარინება, „ჩრდილოეთ-სამხრეთის“ საგზაო დერეფნის სისიან-ქაჯარანის მონაკვეთის მშენებლობაში ფრანგული მხარის ჩართულობა, თანამშრომლობა განათლების სფეროში, ასევე სტრატეგიული მნიშვნელობის სხვა პროექტები და ინიციატივები.
ორივე მხრიდან ხაზი გაესვა ჩამოყალიბებული კონსტრუქციული ურთიერთქმედების მნიშვნელობას, რაც მიზნად ისახავს შესათანხმებელი საკითხების ეფექტურ მოწესრიგებას და ორმხრივი ურთიერთობების უწყვეტ გაფართოებას.

Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan held a meeting with the Ambassador of France to Armenia, Olivier Decottignies.
The Deputy Prime Minister highlighted the importance of French President Emmanuel Macron’s visit to Armenia for the May 4 European Political Community Summit, as well as his state visit scheduled for the following day.
According to a readout of the Deputy Prime Minister’s meeting, ahead of the visit, a detailed discussion was held on a number of items on the bilateral agenda, including French involvement in drinking water supply and wastewater management, the construction of the Sisian–Kajaran section of the North–South Road Corridor, educational cooperation, as well as other strategic projects and initiatives.
Both sides emphasized the importance of the established constructive cooperation, with the aim of effectively addressing issues requiring coordination within this framework and ensuring the continued expansion of bilateral relations.