აზერბაიჯანთან მშვიდობა ევროკავშირთან თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობას ქმნის ინფრასტრუქტურულ პროექტებშიც: სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
აზერბაიჯანთან ახლახან დამყარებული მშვიდობა სომხეთისთვის ქმნის შესაძლებლობას, გააფართოოს თანამშრომლობა ევროკავშირთან, მათ შორის ინფრასტრუქტურულ პროექტებში.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა სტრასბურგში, ევროპარლამენტის პრეზიდენტ რობერტა მეცოლასთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, როდესაც სომხეთსა და ევროკავშირს შორის სამხედრო სფეროში თანამშრომლობის გაფართოების შესახებ კითხვას უპასუხა. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ ერევანს ამ მიმართულებით ევროკავშირის ქვეყნებთან თანამშრომლობა უკვე აქვს.
„ჩვენ გვაქვს სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობა საფრანგეთთან, ევროპის სამშვიდობო ფონდის (EPF) მეშვეობით კი უკვე ორჯერ მივიღეთ მხარდაჭერა ევროკავშირისგან. ჩვენ, ზოგადად, ვთანამშრომლობთ ევროკავშირთან რეგიონულ კონტექსტში და აზერბაიჯანთან ახლახან დამყარებული მშვიდობა გვიქმნის შესაძლებლობას, გავაფართოოთ თანამშრომლობა ევროკავშირთან, მათ შორის ინფრასტრუქტურულ პროექტებშიც“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საერთოდ, უსაფრთხოების ხსენებისას ხშირად იგულისხმება იარაღი, საბრძოლო მასალა, არმია, სპეცსამსახურები, ოპერატიული მოქმედებები და ა.შ., და სომხეთიც დაახლოებით 30 წელი ცხოვრობდა ამ აღქმით.
„სომხეთშიც ბევრს საუბრობენ უსაფრთხოების გარანტიებზე. ჩემთვის ახლა აშკარაა, რომ უსაფრთხოების ერთადერთი გარანტი მშვიდობაა. არ არსებობს უსაფრთხოების უფრო საიმედო გარანტი, ვიდრე მშვიდობაა“, - თქვა პრემიერ-მინისტრმა.
ნიკოლ ფაშინიანის თქმით, უსაფრთხოების გარანტიის მეორე შრე არის თანამშრომლობა - მათ შორის ეკონომიკური, ურთიერთკავშირი და ურთიერთსარგებელი.
„ჩვენ, რა თქმა უნდა, გვაქვს სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან, ევროპის არაერთ ქვეყანასთან, რაც წარსულში არასდროს გვქონია. მიუხედავად ამისა, გვესმის რა, რომ არმიის განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია და თითოეული სუვერენული ქვეყნის არა მხოლოდ უფლება, არამედ მოვალეობაცაა, უსაფრთხოების ჩვენი აღქმები დროთა განმავლობაში იცვლება - სამხედროდან უფრო მეტად ხდება პოლიტიკური და დიპლომატიური“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა კვლავ გაუსვა ხაზი, რომ აქცენტი უფრო მეტად ზემოაღნიშნულ გარემოებებზე უნდა გაკეთდეს.
„სომხეთის შიგნითაც, როდესაც ამაზე ვსაუბრობ, ვამბობ: არმია ჩვენთვის უსაფრთხოების კუთხით არა ინსტრუმენტი, არამედ რეზერვია იმ შემთხვევისთვის, თუკი რაიმე პირობებში ჩემ მიერ ნახსენები მშვიდობის პირველადი ინსტრუმენტები არ ამუშავდება“, - დაასკვნა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.

Мир с Азербайджаном создает возможность для расширения сотрудничества с ЕС, в том числе и в инфраструктурных проектах – премьер-министр Армении
Недавно заключенный мир с Азербайджаном создает для Армении возможность расширить сотрудничество с Европейским союзом, в том числе в инфраструктурных проектах.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на совместной пресс-конференции с председателем Европейского парламента Робертой Метсолой в Страсбурге, затронув вопрос расширения сотрудничества между Арменией и Европейским союзом в военной сфере.
Премьер-министр РА отметил, что Ереван уже сотрудничает со странами ЕС в этом направлении.
«У нас есть сотрудничество с Францией в военно-технической сфере, мы уже дважды получали поддержку от Европейского союза через Европейский мирный фонд. В целом, мы сотрудничаем с ЕС в региональном контексте, и недавно заключенный мир с Азербайджаном создает для нас возможность расширить сотрудничество с ЕС, в том числе в инфраструктурных проектах», — сказал Пашинян.
Премьер-министр Республики Армения, продолжая отвечать на заданный вопрос, подчеркнул, что под безопасностью в целом очень часто подразумеваются оружие, боеприпасы, армия, спецслужбы, оперативные действия и т. д., и Армения живет в таком восприятии уже около 30 лет.
«В Армении тоже много говорят о гарантиях безопасности. Сейчас мне очевидно, что единственная гарантия безопасности — это мир. Нет более надежной гарантии безопасности, чем мир», — сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, второй по значимости гарантией безопасности является сотрудничество, в том числе экономическое, взаимосвязь и взаимная выгода.
«Конечно, у нас есть военно-техническое сотрудничество с Соединенными Штатами и рядом европейских стран, чего раньше никогда не было. Однако, понимая, что развитие армии очень важно, и это не только право, но и обязанность каждой суверенной страны, наше восприятие безопасности со временем меняется, становясь скорее политическим и дипломатическим, чем военным», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр еще раз подчеркнул, что следует уделять больше внимания вышеупомянутым обстоятельствам.
«Когда я говорю об этом внутри Армении, я также говорю, что армия для нас не инструмент в плане безопасности, а резерв на случай, если упомянутые мной основные инструменты миростроительства окажутся неэффективными», — заключил премьер-министр Армении.