სომხეთისა და საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობა ღრმავდება და ვითარდება: ფაშინიანი
სომხეთსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობა ღრმავდება, ვითარდება და ეფუძნება უკვე დამკვიდრებულ ხანგრძლივ ტრადიციებს.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან შეხვედრის შემდეგ, მედიისთვის გაკეთებული განცხადებების დროს აღნიშნა.
„საიდუმლო არ არის, რომ სომეხი ტურისტებისთვის საქართველო იყო, არის და რჩება ერთ-ერთ ყველაზე საყვარელ მიმართულებად. ჩვენ მოხარულები ვართ იმის ნახვით, რომ სომხეთიდან საქართველოში ვიზიტები იზრდება, ამასთანავე, გვიხარია, რომ იზრდება ვიზიტები საქართველოდან სომხეთში. ეს ჩვენი აქტიური პოლიტიკური თანამშრომლობის ძალიან მნიშვნელოვანი გამოხატულებაცაა. ჩვენ ვთანამშრომლობთ კულტურის, სპორტის, განათლების, მეცნიერებისა და ეკონომიკის სფეროებში“, - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ 4 მარტს გაიმართა სომხეთსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისო კომისიის მე-15 სხდომა. „ჩვენი აღქმა ძლიერდება იმის თაობაზე, რომ პოლიტიკური დღის წესრიგის საკვანძო მიზანი ეკონომიკური შედეგებისა და განვითარების მიღწევაა. ძალიან მნიშვნელოვნად მიმაჩნია ხაზგასმა, რომ ჩვენ განვიხილეთ ეკონომიკური, ორმხრივი, რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგის მრავალი საკითხი, რათა ასევე დაგვენახა, სად გვაქვს თანამშრომლობის უფრო დიდი პოტენციალი“, - განაცხადა ნიკოლ ფაშინიანმა.
მისი თქმით, პოლიტიკური დიალოგი სომხეთსა და საქართველოს შორის იყო, არის და რჩება ძალიან აქტიური; იგივე შეიძლება ითქვას ეკონომიკურ თანამშრომლობაზეც. სომხეთის პრემიერ-მინისტრის შეფასებით, მნიშვნელოვანია იმის გაგება, თუ რა მიმართულებებით შეუძლიათ მხარეებს თანამშრომლობა გამოწვევების უფრო ეფექტურად მართვისა და შესაძლებლობების მაქსიმალურად გამოყენებისთვის.
„რა თქმა უნდა, ასეთ შეხვედრებში სულაც არ არის მეორეხარისხოვანი ჩვენი მეგობრების ნახვა, მათი მოკითხვა და მათთან ერთად დროის გატარებით მიღებული სიამოვნება. მსურს კვლავ გადაგიხადოთ მადლობა ამ ატმოსფეროსა და თბილი მიღებისთვის. ყოველი ასეთი შეხვედრის შემდეგ, პირველი, რაზეც ვფიქრობთ, არის ის, თუ როდის შედგება შემდეგი შეხვედრა. იმედი მაქვს და დარწმუნებული ვარ, რომ შემდეგი შეხვედრის შედეგებით შევძლებთ აღვნიშნოთ, რომ ჩვენი შეთანხმებების საფუძველზე სომხეთ-საქართველოს თანამშრომლობა ორმხრივ, რეგიონულ და საერთაშორისო პლატფორმებზე კიდევ უფრო გააქტიურდა და ეფექტური გახდა“, - ხაზგასმით აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა.

Экономическое сотрудничество Армении и Грузии углубляется и развивается: Никол Пашинян
Экономическое сотрудничество между Арменией и Грузией углубляется, развивается и опирается на давние традиции.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции после встречи с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
“Не секрет, что Грузия была, есть и остается одним из самых популярных направлений для армянских туристов. И мы рады видеть, что число визитов из Армении в Грузию растет, и одновременно рады видеть, что число визитов из Грузии в Армению также растет. И это очень важное проявление и нашего активного политического сотрудничества. Мы сотрудничаем в сферах культуры, спорта, образования, науки и экономики”, — сказал премьер-министр.
Говоря о 15-ом заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, он отметил: “У нас растет понимание того, что ключевой целью политических программ является достижение экономических результатов и развития. И я считаю очень важным подчеркнуть, что мы обсудили многие вопросы экономической, двусторонней, региональной и международной повестки дня, а также определили, где у нас есть больший потенциал для сотрудничества”, — сказал Никол Пашинян.
По его словам, политический диалог между Арменией и Грузией был, есть и остается очень активным, то же самое можно сказать и об экономическом сотрудничестве. По мнению премьер-министра Армении, важно понимать, в каких направлениях страны могут сотрудничать, чтобы более эффективно решать проблемы и более эффективно использовать возможности.
“И, конечно, такие встречи с друзьями, вопросы, как у них дела, и, разумеется, удовольствие от проведенного с ними времени, отнюдь не второстепенны. Хочу еще раз поблагодарить вас за эту атмосферу, за теплый прием. Каждый раз после таких встреч первое, о чем мы думаем, это когда состоится следующая. И я надеюсь и уверен, что в результате следующей встречи мы сможем зафиксировать, что благодаря нашим договоренностям армяно-грузинское сотрудничество на двусторонней, региональной и международной платформах стало более активным и эффективным”, — подчеркнул премьер-министр Пашинян.