ევროკავშირი სომხეთის ყველაზე საიმედო პარტნიორია დემოკრატიის განმტკიცების საქმეში - ფაშინიანი
ევროკავშირი სომხეთის ყველაზე საიმედო პარტნიორია დემოკრატიის განმტკიცების საქმეში. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა პოლონეთის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტში პოლონეთში აკრედიტებულ უცხოელ ელჩებთან, დიპლომატებთან და ანალიტიკური ცენტრების წარმომადგენლებთან შეხვედრისას განაცხადა. მან უპასუხა კითხვას იმის შესახებ, თუ კონკრეტულად რა მხარდაჭერას ელოდება სომხეთი ევროკავშირისგან და რა შეუძლია გააკეთოს ევროკავშირმა სამხრეთ კავკასიაში ხანგრძლივი მშვიდობის დასამყარებლად.
„2022 წლიდან ჩვენ გვაქვს ძალიან კონკრეტული მხარდაჭერა ევროკავშირისგან. როგორც უკვე აღვნიშნე, სომხეთში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის განთავსება იყო და რჩება ძალიან მნიშვნელოვან ფაქტორად. ბოლო წლებში ჩვენ ვთანამშრომლობთ ევროკავშირთან დემოკრატიული რეფორმების დღის წესრიგის საფუძველზე. მიმაჩნია, რომ ევროკავშირი სომხეთის ყველაზე საიმედო პარტნიორია დემოკრატიის განმტკიცების საქმეში. გასულ წელს ჩვენმა პარლამენტმა მიიღო კანონი ევროკავშირში სომხეთის გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ. ეს კანონი ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანი სტიმულია დემოკრატიული რეფორმების დღის წესრიგის გასაგრძელებლად“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა დასძინა, რომ ახლა სამხრეთ კავკასიაში ახალი შესაძლებლობები იკვეთება. „ჩვენ განვიხილავთ, თუ როგორ შეიძლება ჩაერთოს ევროკავშირი რეგიონული კომუნიკაციების გახსნის პროცესში. ვიმედოვნებთ, რომ მოზიდული იქნება ინვესტიციები ევროკავშირიდან და წევრი სახელმწიფოებიდან. ჩვენ ორიენტირებული ვართ სომხეთისთვის ახალი შესაძლებლობების მოძიებაზე, რათა გავაღრმავოთ ურთიერთობები ევროკავშირთან და წევრ ქვეყნებთან სხვადასხვა სფეროში - ეკონომიკიდან და დემოკრატიული რეფორმებიდან დაწყებული, თავდაცვისა და სხვა სფეროების ჩათვლით. მადლობელი ვართ, რომ ბოლო წლებში სომხეთმა მონაწილეობა მიიღო ევროპის მშვიდობის ფონდის პროგრამაში, რომლის ფარგლებშიც ევროკავშირთან თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობა დავიწყეთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.
მან ასევე დაამატა, რომ სომხეთში დემოკრატიის დაცვა და განვითარება უმნიშვნელოვანესია და სომხეთის მთავრობა ამ მიმართულებითაც აქტიურად თანამშრომლობს ევროკავშირთან.

ЕС - самый надежный партнер Армении в укреплении демократии - Пашинян
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров в Институте международных отношений Польши, отвечая на вопрос о том, какой конкретной поддержки Армения ожидает от Европейского союза и что Европейский союз может сделать для обеспечения прочного мира на Южном Кавказе.
«С 2022 года мы получаем от Европейского союза очень конкретную поддержку. Как я уже говорил, размещение Миссии Европейского союза по наблюдению в Армении было и остается очень важным. В последние годы мы сотрудничаем с Европейским союзом на основе программы демократических реформ, и я считаю, что Европейский союз — самый надежный партнер Армении в укреплении демократии. В прошлом году наш парламент принял закон о начале процесса вступления Армении в Европейский союз. Этот закон является очень важным стимулом для нас к продолжению программы демократических реформ», — сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что на Южном Кавказе сейчас открываются новые возможности.
«Мы обсуждаем, как Европейский союз может участвовать в разблокировании региональных коммуникаций. Мы надеемся, что инвестиции поступят из Европейского союза и его государств-членов. Мы сосредоточены на поиске новых возможностей для углубления отношений Армении с Европейским союзом и его государствами-членами в различных областях - от экономики до программ демократических реформ, обороны и т. д. Мы благодарны за то, что в последние годы Армения участвовала в программе Европейского фонда мира, в рамках которой мы начали сотрудничество с Европейским союзом в оборонном секторе», — подчеркнул премьер-министр Армении.
Он добавил, что защита и развитие демократии в Армении очень важны, и правительство Армении также сотрудничает с Европейским союзом в этом направлении.