პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს გადაეცემა „ზაიედის“ ადამიანური ძმობის 2026 წლის პრემია - სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის დამყარების აღსანიშნავად
ცნობილია ადამიანური ძმობის „ზაიედის“ 2026 წლის პრემიის ლაურეატები․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ გაავრცელა.
პრემიის კომიტეტის შეფასებით, სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ შეთანხმება მაღალ შეფასებას იმსახურებს, როგორც ორი სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული მშვიდობის, დიალოგის, ურთიერთობების ნორმალიზებისა და კონფლიქტის გადაწყვეტის პროცესი. აღნიშნულია, რომ შერიგება არ არის ერთჯერადი ქმედება, არამედ უწყვეტი და თანმიმდევრული გზა.
ადამიანური ძმობის „ზაიედის“ პრემიის გენერალურმა მდივანმა მუჰამედ აბდელსალამმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის უწყვეტ, თანმიმდევრულ და პრინციპულ ძალისხმევაზე, რომელიც მიმართულია მშვიდობის დამყარებისა და განმტკიცებისკენ. პრემია პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს თებერვალში, აბუ-დაბიში გადაეცემა.
2026 წლის ლაურეატები შეირჩა დამოუკიდებელი, გლობალური დონის ჟიურის მიერ, რომელიც შედგება დიალოგისა და თანაცხოვრების სფეროში აღიარებული ავტორიტეტული პირებისა და ექსპერტებისგან. ჟიურის წევრები არიან: ევროპის საბჭოს ყოფილი პრეზიდენტი და ბელგიის სამეფოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, მისი აღმატებულება შარლ მიშელი; აფრიკის კავშირის კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე და ჩადის რესპუბლიკის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, მისი აღმატებულება მუსა ფაქი მაჰამათი; წმინდა საყდრის კულტურისა და განათლების დეპარტამენტის პრეფექტი, მისი უწმინდესობა კარდინალი ჟოზე ტოლენტინო დე მენდონსა; იუნისეფის აღმასრულებელი დირექტორი ქეთრინ რასელი; უზბეკეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი საიდა მირზიოევა; ასევე ადამიანური ძმობის „ზაიედის“ პრემიის გენერალური მდივანი, მისი აღმატებულება მოსამართლე მუჰამედ აბდელსალამი.
„ადამიანური ძმობის“ პრემიამ 2026 წლის გამოცემისთვის მიიღო ნომინაციების რეკორდული რაოდენობა - კანდიდატები წარმოდგენილი იყვნენ 75-ზე მეტი ქვეყნიდან. ნომინაციები წარდგენილი იყო უფლებამოსილი ნომინატორების შეზღუდული წრის მიერ, მათ შორის სახელმწიფოების ლიდერების, ნობელის მშვიდობის პრემიის ლაურეატების, სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტებისა და მნიშვნელოვანი ცვლილებების ავტორი ახალგაზრდების მხრიდან.
საერთო ჯამში მიღებულ იქნა 350-ზე მეტი ნომინაცია, რომელთა შორის წამყვანი ხუთი ქვეყანა არიან: არაბთა გაერთიანებული საამიროები, ამერიკის შეერთებული შტატები, იტალია, კანადა და ეგვიპტე. დაჯილდოების საზეიმო ცერემონია გაიმართება 2026 წლის 4 თებერვალს აბუ-დაბიში, რაც ემთხვევა გაეროს მიერ აღიარებულ ადამიანური ძმობის საერთაშორისო დღეს. პრემია სახელდება არაბთა გაერთიანებული საამიროების დამფუძნებლის, გარდაცვლილი შეიხ ზაიედ ბინ სულთან ალ ნაჰიანის პატივსაცემად და აღიარებს პირებსა და ორგანიზაციებს, მათი წარმომავლობისა თუ ადგილმდებარეობის მიუხედავად, რომლებიც უანგაროდ და უწყვეტად მუშაობენ ადამიანური ძმობის ხელშეწყობისა და მშვიდობიანი თანაცხოვრების მნიშვნელოვანი წინსვლის უზრუნველსაყოფა.პრემიის დაარსებიდან, 2019 წლიდან მოყოლებული, უკვე აღიარებულია 16 ლაურეატი 15 ქვეყნიდან. პრემიის შექმნა მოჰყვა აბუ-დაბიში გამართულ ისტორიულ შეხვედრას რომის კათოლიკური ეკლესიის 266-ე წინამძღვრის, გარდაცვლილი მისი უწმინდესობა პაპი ფრანცისკესა და ალ-აზჰარის დიდი იმამის, მისი აღმატებულება აჰმედ ალ-ტაიების შორის, რომლის დროსაც მათ ერთობლივად ხელი მოაწერეს ადამიანური ძმობის დოკუმენტს. წინა ლაურეატებს შორის არიან ალ-აზჰარის დიდი იმამი აჰმედ ალ-ტაიები, გარდაცვლილი პაპი ფრანცისკე, გაეროს გენერალური მდივანი ანტონიო გუტერეში, ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის აქტივისტი ლატიფა იბნ ზიათენი, იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს მისი უდიდებულესობა მეფე აბდალლა II და დედოფალი რანია ალ-აბდალლა, ჰაიტის ფონდი „ცოდნა და თავისუფლება“, „სანტ’ეჯიდიოს“ საზოგადოება, კენიელი მშვიდობისმყოფელი შამსა აბუბაქარ ფადილი, ინდონეზიური საქველმოქმედო ორგანიზაციები ნაჰდლათულ ულამა და მუჰამადია, მსოფლიოში ცნობილი კარდიოქირურგი პროფესორი სერ მაგდი იაკუბი, ჩილელი საზოგადო მოღვაწე და მონაზონი ნელი ლეონ კორეა, ბარბადოსის პრემიერ-მინისტრი მია ამორ მოტლი, ჰუმანიტარული დახმარების ორგანიზაცია World Central Kitchen და ახალგაზრდა მეცნიერი ჰემან ბეკელე.

Премьер-министр Никол Пашинян будет удостоен премии «Zayed» за человеческое братство 2026 года
Как сообщает Арменпресс, Комитет по присуждению премии высоко оценивает Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан как процесс мира, диалога, нормализации отношений и урегулирования конфликтов, осуществляемый двумя государствами. Подчеркивается, что примирение — это не разовое действие, а непрерывный и последовательный путь.
Генеральный секретарь премии «Zayed» за человеческое братство Мухаммад Абдельсалам (Mohamed Abdelsalam) подчеркнул непрерывные, последовательные и принципиальные усилия премьер-министра Армении Никола Пашиняна по установлению и укреплению мира. Премия будет вручена премьер-министру Николу Пашиняну в феврале в Абу-Даби.
Лауреаты 2026 года были выбраны независимым жюри мирового уровня, состоящим из известных деятелей и экспертов в области диалога и сосуществования. В состав жюри входят: бывший председатель Европейского совета и бывший премьер-министр Королевства Бельгия Шарль Мишель; бывший председатель Комиссии Африканского союза и бывший премьер-министр Республики Чад Мусса Факи Махамат; префект Департамента культуры и образования Святого Престола кардинал Хосе Толентино де Мендонса; исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел; руководитель аппарата президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева; генеральный секретарь премии «Zayed» за человеческое братство Мохаммед Абдельсалам.
Премия получила рекордное количество номинаций на 2026 год, кандидаты представляли более 75 стран. Номинации были выдвинуты ограниченным числом имеющих право на участие лиц, включая глав государств, лауреатов Нобелевской премии мира, активистов гражданского общества и молодых людей, добившихся значительных успехов в изменении мира к лучшему.
Лауреатов 2026 года будут чествовать 4 февраля 2026 года — в Международный день человеческого братства, — на ежегодной церемонии награждения, которая состоится в Мемориале основателя в Абу-Даби, Объединенные Арабские Эмираты.
Вдохновленная подписанием Документа о человеческом братстве покойным Его Святейшеством Папой Франциском, 266-м главой Католической Церкви, и Его Высокопреосвященством Ахмедом аль-Тайебом, Великим имамом Аль-Азхара, в Абу-Даби в 2019 году, а также гуманитарным наследием покойного шейха Зайеда бин Султана аль-Нахайяна, основателя Объединенных Арабских Эмиратов, Премия «Zayed» за человеческое братство присуждается отдельным лицам и организациям за выдающийся вклад в построение более мирного, гармоничного и сострадательного мира, основанного на ценностях человеческого братства.
С 2019 года премия была присуждена 19 лауреатам из 19 стран: Его Святейшеству Папе Франциску (почетный лауреат); Великому имаму Аль-Азхара Ахмеду Аль-Тайебу (почетный лауреат); Генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу; французско-марокканской активистке по борьбе с экстремизмом Латифе Ибн Зиатен; Их Величествам королю Абдалле II бин Аль-Хусейну и королеве Рании Аль-Абдалле из Иорданского Хашимитского Королевства; гаитянской гуманитарной организации «Фонд знаний и свободы» (FOKAL); итальянской организации «Община Сант-Эджидио»; кенийскому миротворцу Шамсе Абубакар Фадхил; индонезийским благотворительным организациям «Нахдлатул Улама» и «Мухаммадия»; египетскому всемирно известному кардиохирургу профессору сэру Магди Якубу; чилийской основательнице НПО сестре Нелли Леон Корреа; премьер-министру Барбадоса достопочтенной Миа Амор Моттли; американской организации по оказанию продовольственной помощи World Central Kitchen, а также новатору в области здравоохранения эфиопско-американского подростка Хеману Бекеле.