ძალიან ახლოს ვართ მშვიდობასთან։ ტრამპმა ზელენსკისთან შეხვედრის დეტალები გაავრცელა
ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა 28 დეკემბერს ფლორიდის შტატში, პალმ-ბიჩში მდებარე თავის მარ-ა-ლაგოს რეზიდენციაში უმასპინძლა უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის. შეხვედრამდე ტრამპს ტელეფონით ესაუბრა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება CNN-ზე დაყრდნობით, სამსაათიანი მოლაპარაკებების შემდეგ მხარეებმა განაცხადეს, რომ უკრაინაში მიმდინარე ომის შეწყვეტის პროცესი რთულია და საჭიროებს მომავალში დამატებით შეხვედრებს.
ტრამპმა ზელენსკის მიმართ საქებარი სიტყვები წარმოთქვა და გამოთქვა რწმენა, რომ მშვიდობა ახლოსაა․ „დარწმუნებული ვარ, რომ მშვიდობასთან ძალიან ახლოს ვართ. ვფიქრობ, მოლაპარაკებების საბოლოო ეტაპზე ვიმყოფებით. ეს ომი დასრულდება, სხვა შემთხვევაში ის ძალიან დიდხანს გაგრძელდება და მილიონობით ადამიანი დაიღუპება“, - განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
აშშ-ის პრეზიდენტის თქმით, მოლაპარაკებების გაგრძელების მიზნით უახლოეს კვირებში ამერიკული, უკრაინული და ევროპული დელეგაციები შეხვდებიან ერთმანეთს․ ტრამპის განცხადებით, შეხვედრა დიდი ალბათობით ვაშინგტონში გაიმართება․
„არსებობს ერთი ან ორი რთული საკითხი, მაგრამ ვფიქრობ, ჩვენ ყველაფერს სწორად ვაკეთებთ. დღეს დიდი პროგრესი მივაღწიეთ. ეს ერთდღიანი პროცესი არ არის, ეს ძალიან რთული საკითხია“, - განაცხადა მან.
ტრამპმა ასევე ისაუბრა რუსეთის პრეზიდენტთან გამართულ სატელეფონო საუბარზე და განაცხადა, რომ პუტინი ძალიან სერიოზულად არის განწყობილი მშვიდობის დამყარების საკითხში․ „მას სურს, რომ ეს მოხდეს, სურს ამის ხილვა. მან დამარწმუნა და მე მას ვენდობი“, - თქვა აშშ-ის პრეზიდენტმა და დაამატა, რომ უახლოეს მომავალში კვლავ ესაუბრება პუტინს․
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა აშშ-ის პრეზიდენტს შეხვედრისთვის და კიდევ ერთხელ დაადასტურა უკრაინის მზადყოფნა მშვიდობის დასამყარებლად․

Мы очень близки к миру: Трамп рассказал подробности встречи с Зеленским
Президент США Дональд Трамп 28 декабря принял президента Украины Владимира Зеленского в своем курортном комплексе Мар-а-Лаго в Палм-Бич, штат Флорида, США. Перед встречей Трамп провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на CNN, после более чем трех часов переговоров стороны заявили, что процесс прекращения войны на Украине сложен и в ближайшем будущем необходимо будет провести новую встречу.
Трамп высоко оценил Зеленского, выразив уверенность в скором наступлении мира:
«Я уверен, что мы приближаемся, может быть, очень близки. Думаю, мы находимся на заключительном этапе переговоров. Она (война – ред.) закончится, иначе она будет продолжаться очень долго, и погибнут миллионы новых людей».
Президент США заявил, что в ближайшие недели встретятся американская, украинская и европейская делегации для продолжения переговоров. По словам Трампа, встреча, скорее всего, состоится в Вашингтоне.
«Есть один-два очень острых вопроса, очень сложных вопроса, но я думаю, что мы все делаем хорошо. Сегодня мы добились большого прогресса. Этот процесс не может длиться один день, это очень сложный вопрос», — сказал президент США.
Трамп также рассказал о своем телефонном разговоре с президентом России, отметив, что Путин очень серьезно настроен на установление мира. «Он хочет, чтобы это произошло, он хочет этого увидеть. Он заверил меня, и я ему верю», — сказал президент США, отметив, что он снова поговорит с Путиным в ближайшем будущем.
Президент Украины поблагодарил президента США за встречу, подтвердив их готовность к установлению мира.