დავით კარაპეტიანმა და ანდრეას ფრიგანასმა განიხილეს სომხეთსა და საბერძნეთს შორის თანამშრომლობის შემდგომი გაღრმავება
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს გენერალურმა მდივანმა, დავით კარაპეტიანმა, ათენში შეხვედრა გამართა საბერძნეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკური საკითხების გენერალური დირექტორატის ხელმძღვანელთან, ანდრეას ფრიგანასთან․
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ ნათქვამია სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
აღნიშნულია, რომ შეხვედრისას მხარეებმა განიხილეს სომხეთსა და საბერძნეთს შორის ორმხრივი ურთიერთობები და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი მნიშვნელობა მიანიჭეს სომხეთისა და ევროკავშირის პარტნიორობის სტრატეგიული დღის წესრიგის დოკუმენტის (რომელიც 2 დეკემბერს გაფორმდა) კონტექსტში ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავებას.
განხილვის თემას წარმოადგენდა ეკონომიკის, მეცნიერების, განათლების, კულტურისა და სხვა ორმხრივი ინტერესის სფეროებში თანამშრომლობის გაძლიერების პერსპექტივები. ორივე მხარემ ხაზგასმით აღნიშნა ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებების შედეგად სამხრეთ კავკასიაში დამკვიდრებული მშვიდობის ინსტიტუციონალიზაციისა და რეგიონული კავშირის გზების განბლოკვის მნიშვნელობა.
საგარეო უწყების ცნობით, დავით კარაპეტიანმა და ანდრეას ფრიგანასმა ასევე განიხილეს დემოკრატიული განვითარების გზაზე არსებულ გამოწვევებთან ბრძოლის ეფექტური გზები და ამ კონტექსტში სომხეთის მდგრადობის გაძლიერების მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეები შეეხნენ მომავალი წლის მაისში ერევანში დაგეგმილი ევროპის პოლიტიკური საზოგადოების სამიტის მომზადების პროცესს.

Генеральный секретарь МИД Армении и руководитель Главного управления по политическим вопросам МИД Греции обсудили повестку расширения сотрудничества между Арменией и Грецией
Генеральный секретарь Министерства иностранных дел Республики Армения Давид Карапетян встретился в Афинах с Андреасом Фриганасом, руководителем Главного управления по политическим вопросам Министерства иностранных дел Греции.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Армении.
В ходе встречи стороны затронули двусторонние отношения между Арменией и Грецией, придали значение дальнейшему углублению сотрудничества между Арменией и Грецией в рамках партнерства Армения-ЕС, подчеркнув в этом контексте важность документа “Стратегическая повестка дня партнерства Армения-ЕС”, подписанного 2 декабря.
“Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества в экономической, научной, образовательной, культурной и других областях, представляющих взаимный интерес. Обе стороны подчеркнули важность институционализации мира, установленного на Южном Кавказе в результате вашингтонских соглашений, и разблокирования региональных коммуникаций”, — говорится в сообщении Министерства иностранных дел.
Давид Карапетян и Андреас Фриганас также обсудили шаги, предпринимаемые для эффективного преодоления проблем, возникающих на пути демократического развития, и укрепления устойчивости Республики Армения в этом контексте.
Обсуждалась и подготовительная работа к саммиту Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване в мае следующего года.