სომხეთსა და თურქეთს შორის საზღვრის სრული გახსნა რეგიონის ტრანსფორმაციის შემდეგი მნიშვნელოვანი რგოლია։ არარატ მირზოიანი
სომხეთსა და თურქეთს შორის საზღვრის სრული გახსნა რეგიონის კომუნიკაციების განბლოკვის ჯაჭვის შემდეგი მნიშვნელოვანი რგოლია. „არმენპრესის“ ცნობით,  ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა ვენაში ეუთოს მინისტრთა საბჭოს 32-ე სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას․
მინისტრის თქმით, 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთის, აზერბაიჯანისა და აშშ-ის ლიდერების მიერ ხელმოწერილი დეკლარაცია ისტორიული მნიშვნელობის მქონეა.
„დეკლარაცია, რომელმაც დაამკვიდრა მშვიდობა ეუთოს პასუხისმგებლობის ზონის ერთ-ერთ ყველაზე არასტაბილურ და ომით დაზარალებულ რეგიონში“, – ხაზი გაუსვა მირზოიანმა.
მან გაიხსენა, რომ მხარეებმა ასევე წინასწარ მოაწერეს ხელი სომხეთ-აზერბაიჯანის შორის სამშვიდობო შეთანხმებას და ერთობლივად მიმართეს ეუთო-ს მოქმედ პრეზიდენტს მინსკის პროცესის სტრუქტურების გაუქმების თხოვნით, როგორც კონფლიქტის საბოლოო დასრულების სიმბოლოს.
მინისტრის თქმით, ვაშინგტონის სამიტმა რეალური შესაძლებლობები გახსნა რეგიონული კომუნიკაციებისათვის – უზრუნველყო შიდა სახელმწიფოებრივი, ორმხრივი და საერთაშორისო კავშირები, მათ შორის TRIPP (ტრამპის მარშრუტი) პროექტის განხორციელება, რომელიც მიზნად ისახავს სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხო ლოგისტიკურ ჰაბად ქცევას.
მირზოიანმა მიესალმა აზერბაიჯანის განცხადებას სომხეთის მიმართ ტრანზიტული შეზღუდვების გაუქმების შესახებ.
„როგორც უშუალო და პრაქტიკული შედეგი – ხორბლის პირველი პარტიები უკვე სომხეთში შევიდა აზერბაიჯანი-საქართველო-სომხეთის რკინიგზის მარშრუტის საშუალებით“, – აღნიშნა მინისტრმა.
მან ასევე გაიხსენა, რომ სომხეთმა თავის მხრივ გამოთქვა მზადყოფნა უზრუნველყოს სატრანზიტო გადაზიდვები თურქეთიდან აზერბაიჯანში და პირიქით.
„ჩემი წარმოდგენილი ჯაჭვიდან, სომხეთსა და თურქეთს შორის საზღვრის სრული გახსნა არის შემდეგი მნიშვნელოვანი რგოლი, რომელიც დაასრულებს რეგიონის ტრანსფორმაციის პროცესს. ჩვენ აქტიურად ვაგრძელებთ დიალოგს თურქეთთან ორმხრივი ურთიერთობების სრულად დარეგულირების მიზნით. ამ კონტექსტში მსურს გაცნობოთ, რომ სულ რამდენიმე დღის წინ ორი ქვეყნის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა ჩაატარეს ტექნიკური განხილვების მეორე ეტაპი გიუმრი-ყარსის რკინიგზის აღდგენისა და ექსპლუატაციაში ჩაშვების თაობაზე“, – განაცხადა მირზოიანმა.

Full opening of Armenia-Türkiye border is next important link in regional transformation: Mirzoyan
The full reopening of the border between Armenia and Türkiye is the next crucial step in unblocking regional communications, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan said in his speech at the 32nd session of the OSCE Ministerial Council.
Minister Mirzoyan also emphasized the declaration signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the United States in Washington on August 8, 2025.
“A declaration that established peace in one of the most volatile and war-torn regions within the OSCE’s area of responsibility,” Foreign Minister Mirzoyan emphasized.
He recalled that Armenia and Azerbaijan have also initialled the Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. "At the same Washington Peace Summit, we agreed to jointly appeal to the OSCE Chairperson-in-Office, proposing the dissolution of the OSCE Minsk structures, which formally marked the end of the conflict."
According to  Mirzoyan, the Washington meeting has also opened a genuine window of opportunity for unblocking communications between Armenia and Azerbaijan for intrastate, bilateral and international transportation based on full respect for sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction. Enhanced connectivity, including the implementation of the “TRIPP route”, aims at transforming the South Caucasus into an efficient and secure transit and logistics hub, connecting Europe with Central Asia, thus promoting not only economic prosperity but also the broader architecture of regional security.
The FM welcomed Azerbaijan’s recent statement on lifting the restrictions on transit to Armenia.
“As an immediate and actual result, the first shipments of grain have already entered Armenia through Azerbaijan via the Azerbaijan–Georgia–Armenia railway route,” he said. The Foreign Minister noted that in its turn, Armenia has declared its readiness to ensure the transit of trucks from Türkiye to Azerbaijan, and from Azerbaijan to Türkiye.
“The full opening of the border between Armenia and Türkiye is the next crucial link in the chain I described, completing the transformation of the region. We actively continue the dialogue with Türkiye, aimed at full normalization of bilateral relations. In this regard, I would like to inform you that just a few days ago, ​​representatives of the relevant institutions of the two countries held the second round of technical discussions aimed at the rehabilitation and reactivation of the Gyumri-Kars railway,” Mirzoyan said.