ახალი ეტაპი სომხეთისა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობებში։ ბრიუსელში პარტნიორობის ახალი დღის წესრიგი გაფორმდება
სომხეთისა და ევროკავშირს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის ახალი დღის წესრიგი გაფორმდება ბრიუსელში, 2 დეკემბერს გასამართი პარტნიორობის საბჭოს სხდომის შედეგებით.
როგორც „არმენპრესის“ ინფორმაციით ბრიუსელში გამართულ შეხვედრაზე განაცხადა ევროკავშირის გაფართოების საკითხებში კომისარმა მარტა კოსმა, პარტნიორობის ახალი დღის წესრიგს ხელი მოეწერება სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანსა და ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლეს წარმომადგენელ კაია კალასს შორის.
„გაიმართება ვროკავშირი-სომხეთის პარტნიორობის საბჭოს სხდომა, სადაც ვიღებთ ახალ სტრატეგიულ პარტნიორობის დღის წესრიგს, რომელიც იქნება მოქმედების გეგმა, გზის რუკა იმისა, თუ რა შეგვიძლია ერთად გავაკეთოთ“, - განაცხადა კოსმა․
ევროკავშირის წარმომადგენელმა განმარტა, რომ დოკუმენტი მოიცავს მხარდაჭერას, რომელიც ხელს შეუწყობს სომხეთის ეკონომიკურ განვითარებასა და ინსტიტუტების გაძლიერებას. პარტნიორობის ახალი დღის წესრიგი ასევე ითვალისწინებს თანამშრომლობას თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროებში.
მარტა კოსმა ასევე აღნიშნა, რომ ევროკავშირი დაეხმარება სომხეთის მომავალ საპარლამენტო არჩევნებამდე შესაძლო ჰიბრიდული საფრთხეების, დეზინფორმაციის გავრცელებისა და კიბერშეტევების წინააღმდეგ ბრძოლაში.

Новая страница в отношениях между Арменией и Европейским Союзом: в Брюсселе будет подписана новая повестка партнерства
По итогам заседания Совета партнерства, которое состоится в Брюсселе 2 декабря, Армения и Европейский союз подпишут повестку стратегического партнерства.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила Верховный комиссар Европейского союза по вопросам политики расширения Марта Кос на встрече с армянскими журналистами в Брюсселе.
Новую повестку партнерства подпишут министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Верховный комиссар Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
“Состоится заседание Совета партнерства Европейский союз-Армения, на котором мы примем новую повестку стратегического партнерства между Арменией и Европейским союзом, которая станет планом действий, дорожной картой того, что мы можем сделать”, — сказала Марта Кос.
Она уточнила, что повества содержит помощь, способствующую экономическому развитию Армении и укреплению институтов. Новая повестка партнерства также будет включать сотрудничество в области обороны и безопасности.
Марта Кос добавила, что они поддержат Армению в противодействии возможным гибридным угрозам, распространению дезинформации и кибератакам в преддверии предстоящих парламентских выборов.