სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საზოგადოებების შერიგების დიდი საჭიროება არსებობს: მირზოიანი
სომხეთმა და აზერბაიჯანმა დაამყარეს მშვიდობა და ახლა ცდილობენ კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევა მიმართონ ურთიერთობების სრულად დარეგულირებისკენ.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, რომ ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა განაცხადა ფემინისტური დიპლომატიის მეოთხე მინისტერიული კონფერენციის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე სიტყვით გამოსვლისას.
„ალბათ უკვე ცნობილია, რომ ჩვენ დავამყარეთ მშვიდობა აზერბაიჯანთან. ახლა ორივე ქვეყანა ცდილობს მეტი ძალისხმევა მიმართოს ურთიერთობების სრულად დარეგულირებისკენ. ამდენად, მთავრობის ძალისხმევასთან ერთად, რომელიც მიმართულია ოფიციალური შეთანხმებების გაფორმებისა და კონკრეტული გადაწყვეტილებების შემუშავებისკენ, ასევე არსებობს დიდი საჭიროება საზოგადოებებს შორის შერიგებისკენ“, - აღნიშნა მირზოიანმა.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე ისაუბრა კონფლიქტების ქალებზე გავლენის შესახებ: „ჩვენ სრულად გვესმის და ვაღიარებთ ქალთა ტანჯვას კონფლიქტების დროს, ვცემთ პატივს მათ გრძნობებს, მაგრამ ამასთან უნდა აღვნიშნოთ, რომ როცა საქმე ეხება საზოგადოებებისა და ოჯახების შერიგების პროცესს, ქალთა ლიდერული როლი ვერაფრით უნდა იქნას დაუფასებელი. ეს ფაქტი აშკარაა და უმნიშვნელოვანესია. სწორედ ამიტომ ეს თემა ჩვენს ქვეყანაში განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია. გულწრფელად ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენი საზოგადოების ქალები იპოვიან ძალას, დაძლიონ კონფლიქტით გამოწვეული ტანჯვა, საყვარელი ადამიანების დაკარგვა, იძულებითი გადაადგილების ფსიქოლოგიური ტრავმა და, რაც მთავარია, აიღებენ პასუხისმგებლობას მომავალში ტანჯვის თავიდან ასაცილებლად და შერიგების პროცესის წასაწევად“, - აღნიშნა მინისტრმა.

Armenian FM stresses great need for reconciliation between Armenian and Azerbaijani societies
Armenia and Azerbaijan are trying to fully normalize relations after having established peace in August this year, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
"Perhaps it is already well known that we have established peace with Azerbaijan. Both countries are now making greater efforts to fully normalize their relations,” he said at a panel discussion during the Fourth Ministerial Conference on Feminist Foreign Policy in Paris.
“Alongside the government’s efforts aimed at signing official agreements and developing concrete solutions, there is also a great need for reconciliation between societies,” he said.
The Foreign Minister also addressed the impact of conflicts on women: “We fully understand and acknowledge the suffering of women during conflicts, and we deeply respect their feelings. At the same time, it is important to emphasize that when it comes to the reconciliation of societies and families, the leading role of women cannot be underestimated. This fact is both evident and of critical importance. For this reason, this issue holds particular significance for our country. We sincerely hope that the women of our society will find the strength to overcome the suffering caused by conflict, the loss of loved ones, the psychological trauma of displacement, and more. We also hope they will take on the crucial responsibility of preventing future suffering and advancing the process of reconciliation.”