სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საზოგადოებების შერიგების დიდი საჭიროება არსებობს: მირზოიანი
სომხეთმა და აზერბაიჯანმა დაამყარეს მშვიდობა და ახლა ცდილობენ კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევა მიმართონ ურთიერთობების სრულად დარეგულირებისკენ.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, რომ ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა განაცხადა ფემინისტური დიპლომატიის მეოთხე მინისტერიული კონფერენციის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე სიტყვით გამოსვლისას.
„ალბათ უკვე ცნობილია, რომ ჩვენ დავამყარეთ მშვიდობა აზერბაიჯანთან. ახლა ორივე ქვეყანა ცდილობს მეტი ძალისხმევა მიმართოს ურთიერთობების სრულად დარეგულირებისკენ. ამდენად, მთავრობის ძალისხმევასთან ერთად, რომელიც მიმართულია ოფიციალური შეთანხმებების გაფორმებისა და კონკრეტული გადაწყვეტილებების შემუშავებისკენ, ასევე არსებობს დიდი საჭიროება საზოგადოებებს შორის შერიგებისკენ“, - აღნიშნა მირზოიანმა.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე ისაუბრა კონფლიქტების ქალებზე გავლენის შესახებ: „ჩვენ სრულად გვესმის და ვაღიარებთ ქალთა ტანჯვას კონფლიქტების დროს, ვცემთ პატივს მათ გრძნობებს, მაგრამ ამასთან უნდა აღვნიშნოთ, რომ როცა საქმე ეხება საზოგადოებებისა და ოჯახების შერიგების პროცესს, ქალთა ლიდერული როლი ვერაფრით უნდა იქნას დაუფასებელი. ეს ფაქტი აშკარაა და უმნიშვნელოვანესია. სწორედ ამიტომ ეს თემა ჩვენს ქვეყანაში განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია. გულწრფელად ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენი საზოგადოების ქალები იპოვიან ძალას, დაძლიონ კონფლიქტით გამოწვეული ტანჯვა, საყვარელი ადამიანების დაკარგვა, იძულებითი გადაადგილების ფსიქოლოგიური ტრავმა და, რაც მთავარია, აიღებენ პასუხისმგებლობას მომავალში ტანჯვის თავიდან ასაცილებლად და შერიგების პროცესის წასაწევად“, - აღნიშნა მინისტრმა.

Есть большая необходимость в примирении обществ Армении и Азербайджана: министр ИД Армении
Армения и Азербайджан заключили мир и теперь прилагают большие усилия для полной нормализации отношений.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство иностранных дел Армении, об этом сказал министр ИД Армении Арарат Мирзоян, выступая на панельной дискуссии в рамках 4-й Министерской конференции по феминистской дипломатии.
“Возможно, уже всем известно, что мы заключили мир с Азербайджаном. Сейчас обе страны прилагают большие усилия для полной нормализации отношений. Таким образом, параллельно с усилиями правительства, направленными на подписание официальных соглашений и разработку конкретных решений, существует также большая потребность в примирении обществ”, — отметил министр иностранных дел.
Он коснулся влияния конфликтов и на женщин. “Мы полностью понимаем и принимаем страдания женщин во время конфликтов, полностью уважая их чувства, мы также должны подчеркнуть, что в процессе примирения обществ и семей ведущая роль женщин не может быть недооценена. Этот факт очевиден и имеет ключевое значение. Именно поэтому эта тема имеет особое значение для нашей страны. Мы искренне надеемся, что женщины нашего общества найдут в себе силы преодолеть страдания, вызванные конфликтом, потерей близких, психологическую травму, связанную с перемещением, и, более того, возьмут на себя важную ответственность за предотвращение будущих страданий и продвижение процесса примирения”, — заявил министр иностранных дел.