იტალიაში სომხეთისა და აზერბაიჯანის ელჩებმა მონაწილეობა მიიღეს დისკუსიაში „მშვიდობა შესაძლებელია“
იტალიაში სომხეთის ელჩმა ვლადიმირ კარაპეტიანმა და აზერბაიჯანის ელჩმა რაშად ასლანოვმა მონაწილეობა მიიღეს დისკუსიაში თემით „მშვიდობა შესაძლებელია“, რომელიც გაიმართა Festival della Diplomazia კლუბის ხელმძღვანელის, ჯორჯო ბარტოლომუჩის მოწვევით. ღონისძიებას ესწრებოდა იტალიის სხვადასხვა უნივერსიტეტის დაახლოებით 150 მეცნიერი და სტუდენტი.
დისკუსიის მოდერატორი იყო რომის მერის დიპლომატიური მრჩეველი ფაბიო სოკოლოვიჩი.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობა სომხეთის რესპუბლიკის საელჩომ იტალიაში, სომხეთის ელჩმა, რეგიონში მშვიდობის დამყარების მიმართულებით სომხეთის პრემიერ-მინისტრისა და საგარეო საქმეთა მინისტრის მიერ განხორციელებული სამუშაოების წარდგენისას, ხაზი გაუსვა აგვისტოში ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებების მნიშვნელობას და აღნიშნა ვაშინგტონის დოკუმენტების განსაკუთრებული როლი.~
მშვიდობის დამყარების მიზნით პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანის ძალისხმევაზე საუბრისას, ელჩმა ციტატად მოიყვანა პრემიერ-მინისტრის გზავნილის შემდეგი ნაწილი։
„აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ საჭიროა განისაზღვროს ნათელი მომავლის გზა, რომელიც არ იქნება განპირობებული წარსული კონფლიქტით და შეესაბამება გაეროს წესდებასა და 1991 წლის ალმა-ათას დეკლარაციას. ჩვენ ვაცხადებთ, რომ მძიმე ტანჯვის მიზეზი გამხდარი კონფლიქტის შემდეგ, ჩვენი ხალხებისთვის შექმნილია პირობები კეთილმეზობლური ურთიერთობების დასაწყებად - საერთაშორისო საზღვრების ხელშეუხებლობისა და ტერიტორიების ძალით მოპოვების დაუშვებლობის პრინციპებზე დაფუძნებით. ეს რეალობა, რომელიც არ ექვემდებარება და არასოდეს უნდა დაექვემდებაროს გადახედვას, ხსნის გზას ჩვენი ორი ხალხის შორის მტრობის გვერდის დახურვისკენ. ჩვენ კატეგორიულად უარვყოფთ შურისძიების ნებისმიერ მცდელობას როგორც დღეს, ასევე მომავალში“.
სომხეთის გავლით სატრანზიტო მარშრუტის თემაზე საუბრისას ელჩმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მისი ფუნქციონირების საფუძველზე შეთანხმებულ პრინციპებზე: სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობის, იურისდიქციისა და თანასწორობის დაცვაზე.
სომხეთისა და აზერბაიჯანის ელჩებმა ასევე ხაზი გაუსვეს აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის განსაკუთრებულ როლს რეგიონში მშვიდობის დამყარების პროცესში.

Послы Армении и Азербайджана в Италии приняли участие в обсуждении “Мир возможен”
Посол Армении в Италии Владимир Карапетян и посол Азербайджана в Италии Рашад Асланов приняли участие в дискуссии “Мир возможен”, проведенной по приглашению Джорджо Бартоломуччи, руководителя клуба Festival della Diplomazia, в которой приняли участие около 150 ученых и студентов из различных итальянских университетов.
Модератором дискуссии выступил Фабио Соколович, дипломатический советник мэра Рима.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение посольства Армении в Италии, посол Армении, представляя работу премьер-министра и министра иностранных дел Армении по установлению мира в регионе, особо отметив достигнутые в августе в Вашингтоне соглашения, подчеркнул важность вашингтонских документов.
Говоря об усилиях премьер-министра Армении Пашиняна по установлению мира, посол, в частности, процитировал следующую часть послания премьер-министра:
“Мы согласились с президентом Азербайджана в необходимости проложить путь к светлому будущему, не предопределенному конфликтом прошлого, в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года. Мы заявили, что после конфликта, вызвавшего неисчислимые человеческие страдания, наконец-то созданы условия для того, чтобы наши народы начали добрососедские отношения, основанные на принципах нерушимости международных границ и недопустимости применения силы в целях приобретения территорий. Эта реальность, которая не подлежит и никогда не должна подвергаться пересмотру, открывает путь к закрытию страницы вражды между нашими народами. Мы решительно отвергаем и исключаем любые попытки мести и сейчас и в будущем”.
Говоря о транзитном маршруте через Армению, посол особо отметил согласованные принципы его действия: суверенитет, территориальная целостность, юрисдикция, равенство.
Послы Армении и Азербайджана также подчеркнули особую роль президента США Д. Трампа в установлении мира в регионе.