იტალიაში სომხეთისა და აზერბაიჯანის ელჩებმა მონაწილეობა მიიღეს დისკუსიაში „მშვიდობა შესაძლებელია“
იტალიაში სომხეთის ელჩმა ვლადიმირ კარაპეტიანმა და აზერბაიჯანის ელჩმა რაშად ასლანოვმა მონაწილეობა მიიღეს დისკუსიაში თემით „მშვიდობა შესაძლებელია“, რომელიც გაიმართა Festival della Diplomazia კლუბის ხელმძღვანელის, ჯორჯო ბარტოლომუჩის მოწვევით. ღონისძიებას ესწრებოდა იტალიის სხვადასხვა უნივერსიტეტის დაახლოებით 150 მეცნიერი და სტუდენტი.
დისკუსიის მოდერატორი იყო რომის მერის დიპლომატიური მრჩეველი ფაბიო სოკოლოვიჩი.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობა სომხეთის რესპუბლიკის საელჩომ იტალიაში, სომხეთის ელჩმა, რეგიონში მშვიდობის დამყარების მიმართულებით სომხეთის პრემიერ-მინისტრისა და საგარეო საქმეთა მინისტრის მიერ განხორციელებული სამუშაოების წარდგენისას, ხაზი გაუსვა აგვისტოში ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებების მნიშვნელობას და აღნიშნა ვაშინგტონის დოკუმენტების განსაკუთრებული როლი.~
მშვიდობის დამყარების მიზნით პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანის ძალისხმევაზე საუბრისას, ელჩმა ციტატად მოიყვანა პრემიერ-მინისტრის გზავნილის შემდეგი ნაწილი։
„აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ საჭიროა განისაზღვროს ნათელი მომავლის გზა, რომელიც არ იქნება განპირობებული წარსული კონფლიქტით და შეესაბამება გაეროს წესდებასა და 1991 წლის ალმა-ათას დეკლარაციას. ჩვენ ვაცხადებთ, რომ მძიმე ტანჯვის მიზეზი გამხდარი კონფლიქტის შემდეგ, ჩვენი ხალხებისთვის შექმნილია პირობები კეთილმეზობლური ურთიერთობების დასაწყებად - საერთაშორისო საზღვრების ხელშეუხებლობისა და ტერიტორიების ძალით მოპოვების დაუშვებლობის პრინციპებზე დაფუძნებით. ეს რეალობა, რომელიც არ ექვემდებარება და არასოდეს უნდა დაექვემდებაროს გადახედვას, ხსნის გზას ჩვენი ორი ხალხის შორის მტრობის გვერდის დახურვისკენ. ჩვენ კატეგორიულად უარვყოფთ შურისძიების ნებისმიერ მცდელობას როგორც დღეს, ასევე მომავალში“.
სომხეთის გავლით სატრანზიტო მარშრუტის თემაზე საუბრისას ელჩმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მისი ფუნქციონირების საფუძველზე შეთანხმებულ პრინციპებზე: სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობის, იურისდიქციისა და თანასწორობის დაცვაზე.
სომხეთისა და აზერბაიჯანის ელჩებმა ასევე ხაზი გაუსვეს აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის განსაკუთრებულ როლს რეგიონში მშვიდობის დამყარების პროცესში.

Armenian, Azerbaijani ambassadors to Italy participate in Peace is Possible discussion
The Ambassador of Armenia to Italy, Vladimir Karapetyan, and the Ambassador of Azerbaijan to Italy, Rashad Aslanov, participated in the “Peace is Possible” discussion organized by Giorgio Bartolomucci, head of the Festival della Diplomazia club. The event was attended by approximately 150 academics and students from various universities in Italy.
The discussion was moderated by Fabio Sokolowicz, the Diplomatic Advisor to the Mayor of Rome, the Armenian Embassy in Italy said in a press release.
The Ambassador of Armenia, presenting the Armenian Prime Minister's and Foreign Minister’s work towards establishing peace in the region, emphasized the importance of the agreements reached in Washington in August and highlighted the significance of the Washington documents.
Referring to the efforts of Prime Minister Pashinyan in establishing peace, the Ambassador specifically quoted the following passage from the Prime Minister’s earlier statement:
“We acknowledged with the President of Azerbaijan the need to chart a course for a bright future not bound by the conflict of the past, consistent with the Charter of the United Nations and the 1991 Almaty Declaration. We declared that the conditions have been created for our nations to finally embark on building good neighborly relations on the basis of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory after the conflict that brought immense human suffering. This reality, which is not and should never be subject to revision, paves the way for closing the chapter of enmity between our two nations. We resolutely reject and exclude any attempt of revenge, now and in the future.”
Speaking about the transit route through Armenia, the Ambassador specifically highlighted the agreed principles of sovereignty, territorial integrity, jurisdiction, and reciprocity.
The Ambassadors of Armenia and Azerbaijan also emphasized the special role of U.S. President Donald Trump in the establishment of peace in the region.