ელჩმა ხარაზიანმა სირიის პრეზიდენტს რწმუნებათა სიგელები გადასცა
სირიის არაბეთის რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის ელჩმა რუბენ ხარაზიანმა 2025 წლის 20 ოქტომბერს რწმუნებათა სიგელები გადასცა სირიის არაბეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტ აჰმედ ალ-შარაის.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სირიის რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩომ განაცხადა, რომ გადაცემის ცერემონიის შემდეგ სირიის პრეზიდენტთან გაიმართა პირადი შეხვედრა, რომელშიც სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ასაად ალ-შაიბანი მონაწილეობდა.
შეხვედრისას ელჩმა ისაუბრა სომხეთ-სირიის თანამშრომლობის პერსპექტივებზე. მან აღნიშნა, რომ სომხეთსა და სირიას შორის თანამშრომლობის დიდი პოტენციალი არსებობს, რომელიც ორი ქვეყნის ხალხებს შორის კავშირების მრავალსაუკუნოვან ისტორიაზეა დაფუძნებული.
რუბენ ხარაზიანმა სირიის პრეზიდენტს აცნობა სომხეთის მზადყოფნის შესახებ, გააძლიეროს ურთიერთობები პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ, ჰუმანიტარულ და სხვა სფეროებში.
„სომხეთს სურს ორმხრივ ურთიერთობებს ახალი იმპულსი შესძინოს და გააღრმავოს თანამშრომლობის პოტენციური მიმართულებები“, – განაცხადა ელჩმა.

Armenian Ambassador to Syria Ruben Kharazyan has presented his credentials to President Ahmed al-Sharaa.
Following the ceremony, a meeting was held between Ambassador Kharazyan and the Syrian President, with Foreign Minister Asaad al-Shaibani also in attendance, the Armenian Embassy said in a press release.
During the conversation, the ambassador spoke about the prospects of Armenian-Syrian cooperation. He noted that Armenia and Syria have significant potential for collaboration, based on the millennia-old ties between their peoples.
Ambassador Kharazyan informed President al-Sharaa of Armenia’s readiness to strengthen relations in political, economic, cultural, humanitarian, and other fields.
“Armenia seeks to give new impetus to bilateral relations and deepen cooperation in all possible areas,” the ambassador said.