ელჩმა ხარაზიანმა სირიის პრეზიდენტს რწმუნებათა სიგელები გადასცა
სირიის არაბეთის რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის ელჩმა რუბენ ხარაზიანმა 2025 წლის 20 ოქტომბერს რწმუნებათა სიგელები გადასცა სირიის არაბეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტ აჰმედ ალ-შარაის.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სირიის რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩომ განაცხადა, რომ გადაცემის ცერემონიის შემდეგ სირიის პრეზიდენტთან გაიმართა პირადი შეხვედრა, რომელშიც სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ასაად ალ-შაიბანი მონაწილეობდა.
შეხვედრისას ელჩმა ისაუბრა სომხეთ-სირიის თანამშრომლობის პერსპექტივებზე. მან აღნიშნა, რომ სომხეთსა და სირიას შორის თანამშრომლობის დიდი პოტენციალი არსებობს, რომელიც ორი ქვეყნის ხალხებს შორის კავშირების მრავალსაუკუნოვან ისტორიაზეა დაფუძნებული.
რუბენ ხარაზიანმა სირიის პრეზიდენტს აცნობა სომხეთის მზადყოფნის შესახებ, გააძლიეროს ურთიერთობები პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ, ჰუმანიტარულ და სხვა სფეროებში.
„სომხეთს სურს ორმხრივ ურთიერთობებს ახალი იმპულსი შესძინოს და გააღრმავოს თანამშრომლობის პოტენციური მიმართულებები“, – განაცხადა ელჩმა.

Посол Харазян вручил президенту Сирии верительные грамоты
20 октября 2025 года посол Республики Армения в Сирии Рубен Харазян вручил верительные грамоты президенту Сирийской Арабской Республики Ахмеду аш-Шараа.
Как передает “Арменпресс”, посольство Республики Армения в Сирии сообщает, что после церемонии вручения верительных грамот состоялась личная встреча с президентом Сирии, в которой принял участие и министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани.
В ходе беседы посол коснулся перспектив армяно-сирийского сотрудничества. Он отметил, что Армения и Сирия имеют большой потенциал для сотрудничества, основанный на тысячелетней истории связей между народами двух стран.
Рубен Харазян проинформировал президента Сирии о готовности Армении развивать связи в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
“Армения стремится придать новый импульс двусторонним отношениям и углубить возможные направления сотрудничества”, — подчеркнул посол.