სომხეთი ღრმად აფასებს გერმანიის მხარდაჭერას სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებისკენ მიმართულ ძალისხმევას: მჰერ გრიგორიანი
სომხეთის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა მონაწილეობა მიიღო გერმანიის ეროვნულ დღესასწაულთან, ერთიანობის დღესთან დაკავშირებით გამართულ ღონისძიებაში. როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის მთავრობის გავრცელებულ განცხადებაზე დაყრდნობით იუწყება, ვიცე-პრემიერმა გადმოსცა მისალოცი გზავნილი და გერმანიის ხალხს მშვიდობა და კეთილდღეობა უსურვა.
მჰერ გრიგორიანმა იმედი გამოთქვა, რომ ერთობლივი ძალისხმევით გაგრძელდება სომხეთსა და გერმანიას შორის ყოვლისმომცველი თანამშრომლობის გაფართოება, ორი ხალხის მეგობრობისა და კეთილდღეობის განმტკიცების მიზნით.
„სომხეთსა და გერმანიას აკავშირებთ არა მხოლოდ სახელმწიფოთაშორისი მყარი კავშირები, არამედ ძირითადი თავისუფლებებისა და კანონის უზენაესობისადმი საერთო ერთგულება. ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობები დამყარებულია ნდობასა და ურთიერთპატივისცემაზე“, – აღნიშნა მან.
ვიცე-პრემიერმა ასევე აღნიშნა ბოლო წლებში ორი ქვეყნის თანამშრომლობის თანმიმდევრული პროგრესი ურთიერთინტერესის სფეროებში და ხაზი გაუსვა, რომ სომხეთი ღრმად აფასებს გერმანიის მხარდაჭერას სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებისკენ მიმართულ ძალისხმევაში.
გრიგორიანმა მაღალი შეფასება მისცა გერმანიის უწყვეტ მხარდაჭერას სომხეთის დემოკრატიული რეფორმების, მდგრადი განვითარების, ასევე სომხეთ–ევროკავშირის პარტნიორობის შემდგომი გაღრმავების მიმართ. ამ კონტექსტში, მან ხაზი გაუსვა სომხეთის მთავრობისთვის პრიორიტეტულ სფეროებში წლების განმავლობაში განხორციელებული განვითარების პროგრამების მნიშვნელობას, რომლებიც ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოსა და რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკის მხარდაჭერით.

Deputy PM lauds German support for peace efforts in South Caucasus
Deputy Prime Minister of Armenia, Mher Grigoryan, attended an official reception in Yerevan celebrating the German Unity Day, the country's national day.
Deputy PM Grigoryan delivered remarks at the reception, congratulating Germany on Unity Day and wishing peace and prosperity to the nation.
Mher Grigoryan expressed hope that, through joint efforts, the comprehensive cooperation between Armenia and Germany will continue to expand, aimed at strengthening the friendship and well-being of the two peoples, his office said in a press release.
"Armenia and Germany are connected not only by strong interstate ties but also by a shared commitment to fundamental freedoms and the rule of law. The relationship between our countries is based on trust and mutual respect," he said.
Mr. Grigoryan also noted the consistent progress in bilateral cooperation over recent years in areas of mutual interest and emphasized that Armenia deeply values Germany's support for efforts aimed at strengthening peace and stability in the South Caucasus.
The Deputy Prime Minister also praised Germany’s continued support for Armenia’s democratic reforms, sustainable development, and the further deepening of the Armenia-EU partnership. In this context, he highlighted the importance of development programs that have been implemented for many years in Armenia’s priority sectors, with the support of the German Agency for International Cooperation (GIZ) and the German Development Bank (KfW).