„ზანგეზურის დერეფანი“ გამოთქმა არცერთ დოკუმენტში არ არსებობს: პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა რეგიონული კომუნიკაციების გახსნის საკითხს და აზერბაიჯანის მხრიდან ხშირად გამოყენებულ „ზანგეზურის დერეფანის“ ტერმინთან დაკავშირებულ შეშფოთებას მიუბრუნდა. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ეროვნული ასამბლეის სხდომაზე მთავრობის წევრებთან კითხვების და პასუხების დროს დეპუტატმა ლილით მინასიანმა იკითხა, თუ რატომ გამკაცრდა პრემიერის პოზიციები რეგიონული კომუნიკაციების გახსნის საკითხზე.
პრემიერ-მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი პოზიციები არ შეცვლილა: ის, რაც ვაშინგტონის დოკუმენტშია ჩაწერილი, მისი თქმით, მთავრობის პოლიტიკაა და რაც შეიძლება მალე უნდა განხორციელდეს.
„უნდა აღვნიშნო, რომ თქვენი კითხვების მიმართ ჩემი პოზიციები არ შეცვლილა, ისინი არც გამკაცრებულა, არც შემსუბუქებულა. რაც 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში დაფიქსირდა, ჩვენი პოლიტიკაა, ჩვენი ნებაა და ჩვენ გვჯერა, რომ ეს რაც შეიძლება მალე უნდა განხორციელდეს. რა არის პრობლემა? პრობლემა ისაა, რომ ჩვენ გვაქვს ხელმოწერილი და წინასწარ შეთანხმებული დოკუმენტები, და როდესაც ჩნდება ტერმინები, რომლებიც ამ დოკუმენტებში არ არსებობს, ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა.
მაგალითად, გამოიყენება „ზანგეზურის დერეფანი“ ტერმინი. ვხსნით და ვკითხულობთ ვაშინგტონში ხელმოწერილ დოკუმენტებს, არის იქ ასეთი ტერმინი? – არა. შეთანხმება მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ, წინასწარ შეთანხმებული. არის იქ ასეთი ტერმინი? – არა. ოდესმე რაიმე დოკუმენტში მიგვიღია მსგავსი ფორმულირება? – არა. შესაბამისად, ჩნდება კითხვა – რატომ ტრიალებს ეს ტერმინი? მე პირდაპირი კითხვა დავსვი და ვთქვი, ღირს დაზუსტება, რაზეა საუბარი.
ამაზე ეროვნული ასამბლეის ტრიბუნიდანაც მისაუბრია, რადგან ეს მნიშვნელოვანი ნიუანსია. მაგალითად, თუ აზერბაიჯანში გადაწყვეტენ რომელიმე გზას დაარქვან ჰორადიზ–ზანგელანი, უნდა დავუსვათ ჩვენ თავებს კითხვა – ეს გვაწუხებს თუ არა?
მე ვამბობ – სომხეთის შემთხვევაში სახელებს სომხეთი წყვეტს, აზერბაიჯანის შემთხვევაში – აზერბაიჯანი. და ეს დაფიქსირებულია დოკუმენტში, რადგან ჩვენ აღვიარეთ ერთმანეთის სუვერენიტეტი, ტერიტორიული მთლიანობა და საზღვრების ურღვევლობა.
შესაბამისად, არანაირი ცვლილება არ მომხდარა. პირიქით, ცვლილება მოხდა რიტორიკაში, რადგან 8 აგვისტოს შემდეგ მოსალოდნელი იყო, რომ ჩვენ საკითხებს სხვაგვარად მივუდგებოდით და სხვაგვარად განვიხილავდით“, – აღნიშნა ფაშინიანმა.
ფაშინიანმა ხაზი გაუსვა, რომ მიუხედავად სიტყვების გარშემო დავისა, სომხეთის პოზიცია უცვლელია და ქვეყნის მიზანია სწრაფად დაიწყოს და განახორციელოს ის ინფრასტრუქტურული პროექტები, რომლებიც საშუალებას მისცემს რეგიონული კომუნიკაციების გახსნას, ხუთი ძირითადი პრინციპის დაცვით: სუვერენიტეტი, ტერიტორიული მთლიანობა, საზღვრების ურღვევლობა, იურისდიქცია და რეციპროკულობა.
„ახლა ჩვენ სრულიად უპრობლემოდ შეგვიძლია დავიწყოთ გაზსადენების, მილსადენების, ელექტროგადამცემი ხაზებისა და კაბელების პროექტირება და მშენებლობა. ასევე უნდა დავიწყოთ რკინიგზის პროექტირება და განვიხილოთ, რომელი ინფრასტრუქტურაა საჭირო გასახსნელად.
მაგრამ მინდა ხაზი გავუსვა, ამ დოკუმენტში მკაფიოდ დაფიქსირებულია ხუთი პრინციპი. ჩვენ ვთქვით და კვლავ ვამბობთ, რომ მზად ვართ გავამარტივოთ პროცედურები, რათა საბაჟო და სასაზღვრო კონტროლი მსოფლიოში საუკეთესო და თანამედროვე სტანდარტებს შეესაბამებოდეს. თუმცა ეს გამარტივებებიც შეზღუდულია სწორედ ამ ხუთი პრინციპით, სუვერენიტეტით, ტერიტორიული მთლიანობით, საზღვრების ურღვევლობით, იურისდიქციითა და რეციპროკულობით, როგორც შიდა, ისე ორმხრივი და საერთაშორისო ტრანსპორტირებისთვის.
ჩვენი ნება და სიმტკიცე არანაირად არ შეუსუსტებულა. პირიქით, მე ვსვამ კითხვას: რატომ უნდა შევქმნათ დავა სიტყვების გარშემო? მოდი, პრაქტიკულად განვახორციელოთ ის, რაზეც შევთანხმდით. ჩვენ მზად ვართ ამისათვის და სწორედ ამ მომენტში ინტენსიურად ვმუშაობთ ამ მიმართულებით“, – დაასრულა ფაშინიანმა.

Фразы «Зангезурский коридор» нет ни в одном документе: премьер-министр Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул вопрос возобновления региональных коммуникаций и выразил обеспокоенность по поводу используемого Азербайджаном термина «Зангезурский коридор». Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании депутат Лилит Минасян подняла вопрос о причинах ужесточения позиции премьер-министра по вопросу возобновления региональных коммуникаций в последнее время.
Премьер-министр подчеркнул, что его позиция не изменилась: то, что зафиксировано в Вашингтонском документе, по его словам, является политикой правительства и должно быть реализовано как можно скорее.
«Должен зафиксировать, что мои позиции по вашим вопросам не изменились: они не ужесточились и не ослабли. То, что было зафиксировано в Вашингтоне 8 августа 2025 года, — это наша политика, наша воля, и мы убеждены, что она должна быть реализована как можно скорее. В чём проблема? Проблема вот в чём: мы подписали и парафировали документы, и когда звучат выражения, которых в этих документах нет, естественно, возникает вопрос.
Например, используется выражение «Зангезурский коридор». Мы открываем и читаем подписанные в Вашингтоне документы: есть ли там такое выражение? Нет! Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений парафировано. Есть ли там такое выражение? Нет! Принимали ли мы когда-либо такую ​​формулировку в каком-либо документе? Нет! Поэтому возникает вопрос: зачем её тиражируют? Я задал простой вопрос и сказал, что нужно уточнить: о какой территории идёт речь?
Я говорил об этом и с трибуны Национального Собрания, потому что это важный нюанс. Например, если в Азербайджане решат назвать дорогу, например, Горадиз-Зангелан, мы должны спросить себя, волнует ли это нас или нет.
Я говорю, что в случае с Арменией названия даёт Армения, в случае с Азербайджаном — Азербайджан. И это зафиксировано в документе, потому что мы признали суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ друг друга.
Поэтому никаких изменений не произошло. Напротив, изменение произошло в нарративе, потому что после 8 августа предполагается, что мы должны по-другому подходить к вопросам и по-другому их рассматривать», — подчеркнул Пашинян.
Пашинян отметил, что, несмотря на споры о словах, позиция Армении остаётся неизменной, и цель страны — скорейшее начало и реализация инфраструктурных работ, которые позволят открыть региональные коммуникации, сохраняя при этом пять основных принципов: суверенитет, территориальная целостность, неприкосновенность границ, юрисдикция и взаимность.
«Сейчас мы можем без проблем приступить к проектированию и строительству газопроводов, трубопроводов, линий электропередачи и кабелей. Также нужно начать проектирование железной дороги и продумать, какие объекты инфраструктуры необходимо восстановить.
Но хочу подчеркнуть: в этом документе чётко прописаны пять принципов. Мы говорили и говорим ещё раз, что готовы упростить таможенный и пограничный контроль, чтобы он соответствовал лучшим и самым современным мировым стандартам. Однако эти упрощения ограничиваются пятью принципами: суверенитет, территориальная целостность, нерушимость границ, юрисдикция и взаимность во внутренних, двусторонних и международных перевозках.
Наша воля и решимость нисколько не поколеблены. Напротив, я задаюсь вопросом: зачем нам спорить о словах? Давайте воплощать в жизнь то, о чём мы договорились. Мы готовы к этому и сейчас активно работаем в этом направлении», — заключил Пашинян.