„ზანგეზურის დერეფანი“ გამოთქმა არცერთ დოკუმენტში არ არსებობს: პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა რეგიონული კომუნიკაციების გახსნის საკითხს და აზერბაიჯანის მხრიდან ხშირად გამოყენებულ „ზანგეზურის დერეფანის“ ტერმინთან დაკავშირებულ შეშფოთებას მიუბრუნდა. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ეროვნული ასამბლეის სხდომაზე მთავრობის წევრებთან კითხვების და პასუხების დროს დეპუტატმა ლილით მინასიანმა იკითხა, თუ რატომ გამკაცრდა პრემიერის პოზიციები რეგიონული კომუნიკაციების გახსნის საკითხზე.
პრემიერ-მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი პოზიციები არ შეცვლილა: ის, რაც ვაშინგტონის დოკუმენტშია ჩაწერილი, მისი თქმით, მთავრობის პოლიტიკაა და რაც შეიძლება მალე უნდა განხორციელდეს.
„უნდა აღვნიშნო, რომ თქვენი კითხვების მიმართ ჩემი პოზიციები არ შეცვლილა, ისინი არც გამკაცრებულა, არც შემსუბუქებულა. რაც 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში დაფიქსირდა, ჩვენი პოლიტიკაა, ჩვენი ნებაა და ჩვენ გვჯერა, რომ ეს რაც შეიძლება მალე უნდა განხორციელდეს. რა არის პრობლემა? პრობლემა ისაა, რომ ჩვენ გვაქვს ხელმოწერილი და წინასწარ შეთანხმებული დოკუმენტები, და როდესაც ჩნდება ტერმინები, რომლებიც ამ დოკუმენტებში არ არსებობს, ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა.
მაგალითად, გამოიყენება „ზანგეზურის დერეფანი“ ტერმინი. ვხსნით და ვკითხულობთ ვაშინგტონში ხელმოწერილ დოკუმენტებს, არის იქ ასეთი ტერმინი? – არა. შეთანხმება მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ, წინასწარ შეთანხმებული. არის იქ ასეთი ტერმინი? – არა. ოდესმე რაიმე დოკუმენტში მიგვიღია მსგავსი ფორმულირება? – არა. შესაბამისად, ჩნდება კითხვა – რატომ ტრიალებს ეს ტერმინი? მე პირდაპირი კითხვა დავსვი და ვთქვი, ღირს დაზუსტება, რაზეა საუბარი.
ამაზე ეროვნული ასამბლეის ტრიბუნიდანაც მისაუბრია, რადგან ეს მნიშვნელოვანი ნიუანსია. მაგალითად, თუ აზერბაიჯანში გადაწყვეტენ რომელიმე გზას დაარქვან ჰორადიზ–ზანგელანი, უნდა დავუსვათ ჩვენ თავებს კითხვა – ეს გვაწუხებს თუ არა?
მე ვამბობ – სომხეთის შემთხვევაში სახელებს სომხეთი წყვეტს, აზერბაიჯანის შემთხვევაში – აზერბაიჯანი. და ეს დაფიქსირებულია დოკუმენტში, რადგან ჩვენ აღვიარეთ ერთმანეთის სუვერენიტეტი, ტერიტორიული მთლიანობა და საზღვრების ურღვევლობა.
შესაბამისად, არანაირი ცვლილება არ მომხდარა. პირიქით, ცვლილება მოხდა რიტორიკაში, რადგან 8 აგვისტოს შემდეგ მოსალოდნელი იყო, რომ ჩვენ საკითხებს სხვაგვარად მივუდგებოდით და სხვაგვარად განვიხილავდით“, – აღნიშნა ფაშინიანმა.
ფაშინიანმა ხაზი გაუსვა, რომ მიუხედავად სიტყვების გარშემო დავისა, სომხეთის პოზიცია უცვლელია და ქვეყნის მიზანია სწრაფად დაიწყოს და განახორციელოს ის ინფრასტრუქტურული პროექტები, რომლებიც საშუალებას მისცემს რეგიონული კომუნიკაციების გახსნას, ხუთი ძირითადი პრინციპის დაცვით: სუვერენიტეტი, ტერიტორიული მთლიანობა, საზღვრების ურღვევლობა, იურისდიქცია და რეციპროკულობა.
„ახლა ჩვენ სრულიად უპრობლემოდ შეგვიძლია დავიწყოთ გაზსადენების, მილსადენების, ელექტროგადამცემი ხაზებისა და კაბელების პროექტირება და მშენებლობა. ასევე უნდა დავიწყოთ რკინიგზის პროექტირება და განვიხილოთ, რომელი ინფრასტრუქტურაა საჭირო გასახსნელად.
მაგრამ მინდა ხაზი გავუსვა, ამ დოკუმენტში მკაფიოდ დაფიქსირებულია ხუთი პრინციპი. ჩვენ ვთქვით და კვლავ ვამბობთ, რომ მზად ვართ გავამარტივოთ პროცედურები, რათა საბაჟო და სასაზღვრო კონტროლი მსოფლიოში საუკეთესო და თანამედროვე სტანდარტებს შეესაბამებოდეს. თუმცა ეს გამარტივებებიც შეზღუდულია სწორედ ამ ხუთი პრინციპით, სუვერენიტეტით, ტერიტორიული მთლიანობით, საზღვრების ურღვევლობით, იურისდიქციითა და რეციპროკულობით, როგორც შიდა, ისე ორმხრივი და საერთაშორისო ტრანსპორტირებისთვის.
ჩვენი ნება და სიმტკიცე არანაირად არ შეუსუსტებულა. პირიქით, მე ვსვამ კითხვას: რატომ უნდა შევქმნათ დავა სიტყვების გარშემო? მოდი, პრაქტიკულად განვახორციელოთ ის, რაზეც შევთანხმდით. ჩვენ მზად ვართ ამისათვის და სწორედ ამ მომენტში ინტენსიურად ვმუშაობთ ამ მიმართულებით“, – დაასრულა ფაშინიანმა.

Term "Zangezur Corridor" not mentioned in any document, says Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the issue of reopening regional communications and responded to concerns over the term "Zangezur Corridor," which has been used by Azerbaijan.
During a Q&A session with Cabinet members in Parliament, MP Lilit Minasyan asked why the Prime Minister's positions on reopening regional communications appeared to have hardened recently. Pashinyan emphasized that his positions have not changed. He stated that what was recorded in the Washington document reflects the government’s policy and should be implemented as soon as possible.
"My positions have not changed: they have not hardened, they have not weakened. What was recorded on August 8, 2025, in Washington is our policy, our will, and we are convinced it should be implemented as soon as possible," he said.
Pashinyan explained the issue: "The problem is this: we have signed and initialed documents, and when expressions are heard that are not mentioned in those documents, naturally a question arises. For example, the term "Zangezur Corridor." If we open and read the documents signed in Washington, is this phrase there? No. The initialed Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations-does it contain this wording? No. Have we ever adopted such a term in any document? We have not. Therefore, the question arises: why is it being circulated?"
He added that if Azerbaijan decides to name a road, such as Horadiz-Zangilan, Armenia should consider whether this concerns them. "In the case of Armenia, names are decided by Armenia; in the case of Azerbaijan, by Azerbaijan. This is recorded in the document because we have recognized each other's sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders."
Pashinyan stressed that Armenia's position is unchanged. The country’s goal remains to quickly initiate and implement infrastructure projects that will reopen regional communications, while adhering to five key principles: sovereignty, territorial integrity, inviolability of borders, jurisdiction, and reciprocity.
"Now we can start designing and building gas pipelines, power lines, and cables without any problems. We should also begin designing the railway and determine which infrastructures need to be reopened," he said.
He emphasized that while simplifications in customs and border controls are possible to meet modern international standards, they must still respect the five principles: sovereignty, territorial integrity, inviolability of borders, jurisdiction, and reciprocity.
"Our will and determination have not been shaken. I raise a question: why create a dispute over words? Let’s practically implement what we have agreed on. We are ready to do this and are working intensively in that direction," Pashinyan concluded.